YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçın Akdoğan'dan Çözüm Süreci açıklaması
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti’nin 12 Eylül’deki büyük kongresinden önce, seçim hazırlıkları ve çözüm sürecine dair gelişmeleri değerlendirdi.
Yalçın Akdoğan'dan Çözüm Süreci açıklaması
06 Eylül 2015 / 09:40 Güncelleme: 06 Eylül 2015 / 09:44

Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan Akdoğan'ın açıklamalarından satır başları,

- 1 Kasım seçiminden ne bekliyorsunuz? Oy oranınızda büyük bir değişiklik olur mu?

Evet, ben olacağını düşünüyorum. Geçen seçim paslaşan muhalefet bloku çözüldü. Ayrıca bölge halkı “HDP barajı geçmezse ortalık yanar” diyerek korku ve kaygıyla onlara yönelmişti. Bu yanlış anlayış da çöktü. AK Parti’nin bu süreçte lokomotif olduğu görüldü. Bunun olumlu sonuç vereceğini düşünüyorum.

- Güneydoğu’da seçim güvenliği sağlanabilecek mi?

Sandıkların merkezlere taşınması gibi birtakım tedbirler düşünülüyordu ama kanun değişikliği gerektiği için yapamadık. Geçen seçimde özellikle köyler üzerinde silahlı unsurların baskısı vardı. Binlerce sandıktan HDP’ye yüzde 100 oy çıktı. HDP de bundan istifade etti. Güvenlik güçleri çatışma olmasın diye temkinli hareket ediyorlardı. Örgüt bunu istismar etti. Şimdi daha fazla önlem alacağız.

- Bölgedeki çatışmaların seçimi engelleme ihtimali yok mu yani?

Kırsalda yaşanan çatışma, sandıkları etkilemez. Çatışmalar halkın olduğu alanda yaşanmıyor. Devletin alacağı tedbirler arazide daha fazla hissedilecek.

- Ama Demirtaş “Bölgede sandık güvenliği yok, nasıl seçim yapılacak?” diyor...

HDP’nin bu kadar bağırmaya başlamasının nedeni, örgütün baskı kuramaması yüzünden telaşa kapılmaları... Geçen seçim arazide teröristler dolaşıyordu, bu sefer güvenlik güçleri dolaşacak.

- Seçimin ertelenme ihtimali var mı?

Ben öyle bir ihtimal görmüyorum.

- “AK Parti bu seçimde terörü bahane ederek HDP’nin önünü kesecek” iddiası var.

Öyle bir şey olmaz. ‘oylarımız yeniden yükselecek’

- Oylarınız neden yüzde 41’e düşmüştü?

Seçmenin hangi mesajı verdiğini en fazla anlamaya çalışan, kendini değiştiren parti AK Parti olduğu için hep en fazla oyu aldık. Bu seçimde de özeleştirimizi yapar, kendimizi yenileriz ama kamuoyu önünde “Şurada yanlış yaptık” diyerek hatalar üzerinden bir gündem oluşturmayı, kendi kendimizi hırpalamayı doğru bulmayız.

- Peki, AK Parti’nin geldiği nokta içinize siniyor mu?

AK Parti’ye haksızlık yapılıyor. Çok negatif bir yere savrulduğumuzu söylemek hata olur. 2009’da yüzde 38.5 oy aldık. Bir sonraki seçimde yüzde 30’ların altına düşeceğimiz söyleniyordu ama yüzde 47’ye çıktık. Şimdi de yüzde 41’e gerilemiş olabiliriz ama buradan müthiş bir sıçramayla çıkacağımıza inanıyorum.

‘TUĞRUL TÜRKEŞ’İN GELMESİYLE MUHALEFETİN OYUNU BOZULDU’

- Seçim hükümeti için muhalefet partilerinden isimlere bakanlık teklif ederek diğer partilerin içine çomak soktunuz sanki...

Hayır, eğer öyle bir amacımız olsaydı başka isimler önerirdik. Baş- bakan’ımız herkesi uzmanlık alanlarına ve tecrübelerine göre değerlendirdi. Genel başkanlara defalarca çağrı yaptı ama onlar AK Parti’ye nasıl zarar vereceklerini düşündü- ler ve bizi HDP ile yalnız bırakmaya çalıştılar. Özellikle MHP, AK Parti aleyhine olumsuzluk üretmeye çalıştı. Tuğrul Türkeş’in gelmesiyle bu oyun da bozuldu.

- Tuğrul Türkeş’in kabul etmesi sizin için sürpriz oldu mu?

“Sürpriz olmadı” desem öngörüşme olduğunu düşünürsünüz! (Gülüyor) Kabul edeceğini temenni ediyorduk. Madem Türkiye kritik bir süreçten geçiyor, terörle mücadele ve ekonomide kırılganlıklar var, o zaman taşın altına elini koyacaksın. Tuğrul Bey, hadiselere tam bir devlet adamı ciddiyetiyle bakıyor.

- Tuğrul Türkeş’in siyasi geleceğiyle ilgili planlarınız var mı?

Gelecek ne gösterir bilemem ama şu anda böyle bir görüşme olmadı. Kendisi de böyle bir talepte bulunmadı. MHP’li olduğunu söylüyor. Bu mücadeleye MHP içinde devam edeceğini anlıyoruz.

- HDP’liler ile hükümet nasıl gidiyor?

Dil ve üslup olarak da sorumlu davranıyorlar. Zaten yıllarca kamu bürokrasisinde görev yapmış, devleti tanıyan, Türkiye’nin menfaatlerini bilen kişiler. İnşallah böyle devam ederler.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

boş laf
 // must
boş boş siyasi laflar ediyor. tuncelide gördük o halkı. polis şehid olur. kimsenin sesi çıkmaz. terörist geberir bakın nasıl sılagon attılar. polise sandalye fırlattılar. ertesi gün yürüyüş yaptılar. sahip çıkın çıkın. bunlara......
06 Eylül 2015 Pazar 18:27
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler