YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçın Akdoğan: 'Partimize zarar verecek bir polemiğe girmem'
Yalçın Akdoğan: 'Partimize zarar verecek bir polemiğe girmem'
27 Ekim 2015 18:21
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Sayın Arınç ile Gökçek arasında 7 Haziran öncesi yaşanan polemikler bize çok zarar verdi. Ben, tekrar partimize zarar verecek bir polemiğe girmeyi doğru bulmam" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Sayın Arınç'ın söyledikleri üzerine, yorum yapmak istemem. Çünkü 7 Haziran seçimlerinden önce de bir hafta kala birtakım polemikler yaşanmıştı Sayın Gökçek ile. Bu bize, o dönemde çok zarar verdi. Bundan dolayı ben, tekrar partimize zarar verecek öyle bir polemiğin içerisine girmeyi doğru bulmam" ifadesini kullandı.

Akdoğan, NTV'de çıktığı canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Diyarbakır'daki terör örgütü DAEŞ operasyonuna ilişkin valiliğin yaptığı açıklama hatırlatılarak, konuyla ilgili son bilgilerin sorulması üzerine Akdoğan, dün eş zamanlı olarak DAEŞ hücrelerine dönük operasyonların gerçekleştirildiğini bildirdi.

Akdoğan, yakalananların muhtemelen eylem hazırlığında bulunan hücreler olduğuna dikkati çekerek, "Canlı bomba, eylem hazırlığı içerisinde olan, bundan dolayı da bomba eğitimi almış kişilerdi. Yani evin girişini mayınlamış olabilirler, polis içeri girdiğinde patlamış olabilir. Veya içeridekiler bu bombaları patlatmış ya da kendilerini patlatmış olabilir. Onun detaylarını bilmiyorum ama neticede bu çok önemli bir operasyondu, eylem hazırlığı içinde olan, bomba düzenekleri üzerine çalışan bir IŞİD hücresi dün tasfiye edilmiş oldu" diye konuştu.

Anadolu Ajansı (AA) ve TRT'nin kendisine bağlı olduğu anımsatılarak, "Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarıyla başlayan bir tartışma söz konusu. Şu anda TRT'de 'muhalefet liderlerine yeterince yer verilmediği' iddiaları var. Hatta Arınç da kendisine 'bir süre kendi bakanlığı döneminde bile ambargo uygulandığını' iddia etti. Bugün de HDP'nin RTÜK'deki temsilcisinin paylaştığı rakamlar var, 'adil bir dağılım olmadığı' yönünde. TRT ile ilgili bu eleştirilere ne dersiniz?" sorusu üzerine Akdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Öncelikle Sayın Arınç'ın söyledikleri üzerine yorum yapmak istemem. Çünkü 7 Haziran seçimlerinden önce de bir hafta kala birtakım polemikler yaşanmıştı Sayın Gökçek ile. Bu bize, o dönemde çok zarar verdi. Bundan dolayı ben, tekrar partimize zarar verecek öyle bir polemiğin içerisine girmeyi doğru bulmam. Bunla ilgili kurumlarımız da vakti, saati gelince gerekli açıklamaları yapar. Yani siyasi partilere dönük ne tür haberler yapmışlar, kimi, ne zaman davet etmişler, yayın süreleri... Ama şunu söyleyeyim; siyasi parti başkanlarının yaptıkları konuşmalar çoğu zaman canlı olarak yayınlanıyor, onun ötesinde haberlerde bunların hepsi kullanılıyor. Yani TRT haberlerinde siyasi parti başkanlarına, sözcülerine ne kadar yer ayrılmış, ne kadar haber yapılmış bunun dökümünü talimat verdim."

 Yalçın Akdoğan, bu konunun daha önce de gündeme getirildiğini, seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarının, kampanyanın bir parçası olmadığının altını çizdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Başbakan" sıfatıyla yaptığı programları bulunduğuna işaret eden Akdoğan, "Siyasi parti başkanı olarak yapılan konuşmalar, bunlar hepsinde de TRT objektif ve adil bir şekilde bunları kullanır. Burada biraz haksızlık yapıldı kanaatindeyim. Hem canlı yayın dökümü hem de haber olarak ne kadar verilmiş, ne kadar yayınlanmış, gün içerisinde ne kadar döndürülmüş bunlarla ilgili bir çalışma yapılıyor, yapıldıktan sonra açıklayabiliriz" ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı'nın aday listeleri açıklandıktan sonraki haberlerine ilişkin rakamlar hakkında bilgi veren Akdoğan, "Sayın Başbakan'ın 'parti başkanı' olarak 129 haberi, 'Başbakan' olarak 96 haberi, Sayın Kılıçdaroğlu'nun 194 haberi, HDP'nin 72 haberi geçmiş. MHP biraz düşük 18 haberi geçmiş, bu da olmadığı için, olsa onu da geçecek. Ama ne yapıldıysa hepsi geçmiş durumda. Hatta zaman zaman Sayın Demirtaş yurt dışına çıktığında mikrofon uzatılır, o AA mikrofonudur. Burada ayrım gözetmeksizin hepsi haberleştirilir, hepsi de servis edilir" dedi. 

"MHP, burada ucuz bir hesap yaptı"

Akdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "sandıktan koalisyon çıkarsa 1 Kasım'dan sonra korkarım seçimi yeniden konuşuruz" açıklamasına ilişkin görüşünün sorulması üzerine, sözlerinin çarpıtıldığına dikkati çekti.

"Dediği şu, korkarım eğer tek başına iktidar çıkmazsa tekrar seçim tartışmaları başlar, milletin gündemi seçim değil, geçim' diyor" ifadesini kullanan Akdoğan, "Yani 'tekrar seçim olsun, bunu temenni ediyoruz' şeklinde bir değerlendirme değil" görüşünü dile getirdi.

"Sizin 'güven, istikrar ve tek başına iktidar' vurgunuz, muhalefet tarafından 'biz olmadığımız zaman güven, istikrar olmuyor, terör böyle oluyor' şeklinde eleştiriliyor. Bu aradaki farkı nasıl anlatırsınız?" sorusuna Akdoğan, "Bir kere şu anda Türkiye, hükümetsiz değil. Birtakım eleştiriler getiriyorlar. Peki siz niye sorumlu davranmadınız, niye hükümetten kaçtınız, niye üye vermediniz? MHP, burada ucuz bir hesap yaptı. 'HDP üye verecek, HDP ile AK Parti'yi ben, hükümette yalnız bir fotoğrafta gösteririm' diye. Olmadı, o oyun bozuldu. Vatandaş da 'sen niye bu halde bıraktın, niye hükümette yer almadın' diye eleştirdi " yanıtını verdi.

"Öcalan'a da bunlar çok kazık attı"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "bu işin çözümü için muhatap olarak gördüğümüz, adım atmasını beklediğimiz bir muhatabımız var" sözlerinin hatırlatılması üzerine Akdoğan, şöyle devam etti:

"Bunlar geçen seçimden önce makas değiştirdiler ve sürece ihanet ettiler. Sürekli de Çözüm Süreci'ni sabote edecek şekilde tavırları oldu. PKK nasıl yaptığı eylemlerle süreci sabote ettiyse HDP de bu makas değişikliğiyle süreci bozmuştur. Bu yüzden de muhatap olma kabiliyetini yitirmiştir. Şöyle bir yanılsama var; sanki AK Parti 13 yıllık iktidarı boyunca hiç terörle mücadele etmemiş, operasyon yapmamış gibi, bu son derece yanlış. Bu süreci ilk defa bozmadı PKK. Haburla, Silvan saldırısıyla, Dağlıca ve Kobani olaylarıyla bozdu. Bunların hepsinden sonra çok ciddi operasyonlar yapıldı." 

Akdoğan, "İmralı'nın devreye sokulmamasının sebebi, sözünün dinlenmeme riskini göze almamak mı, yoksa onu da denklem dışında tutuyorsunuz?" sorusuna, şu cevabı verdi:

"Bizim konsantrasyonumuz terörle mücadele operasyonları. Burada bir sonuca ulaşmamız gerekiyor. Örgüte göre Çözüm Süreci ile ulaşılacak hedef onlar için yetersiz. Onlar demokratik bir çözüm filan istemiyorlar, onların bir ütopyası, kızıl elması var onun peşinde koşuyorlar. Bu anlayışın çökertilmesi gerekiyor. Zaman zaman Öcalan'ı da merkeze alan yorumlar çok yapmak istemiyorum. Ama Öcalan'a da bunlar çok kazık attılar. Yani canlıyken diri diri adeta onu gömdüler, yaptıkları açıklamalarla boşa çıkardılar, çağrılarına karşılık vermediler."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler