YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ya doğmadım diyor, ya da...'
Başbakan Erdoğan, partisince Tokat'ta düzenlenen mitingte CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu eski CHP'li bakanlarla vurdu.
'Ya doğmadım diyor, ya da...'
25 Ağustos 2010 / 21:29 Güncelleme: 25 Ağustos 2010 / 21:36

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İşte CHP'li (Mehmet) Moğultay, Seyfi Oktay, aynen ifade şu, 'Biz, kendi arkadaşlarımızdan atamayacaktık da MHP'nin faşistlerinden, Refah Partililerden mi atayacaktık' diyor. Şimdi CHP'nin Genel Başkanı sen bunun cevabını ver önce'' dedi.

Erdoğan, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, şu anda yeni bir sürecin içerisinde olunduğunu, bu anayasa değişikliğiyle devlet-millet kaynaşmasını getirdiklerini söyledi.

Bunun Türkiye'ye farklı bir ufuk kazandıracağını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

''Biz kuru gürültü peşinde değiliz, çamur siyasetinin peşinde değiliz. Uzlaşmaysa, biz her zaman uzlaşmadan yana olduk. Hiçbir zaman gerilim politikalarından yana olmadık. Her gittiğimiz yerde Anayasa değişikliğini konuşuyoruz dün Divriği'de, Sivas'ta onu konuştum. Şeyh Edebali 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın'  diyor. Önce insan diyoruz, ekonomide insanı öne alıyoruz, devleti değil. Eğer insanı güçlü kılarsak devlet güçlü olur. Ama insan zayıf kalırsa devlet de zayıf kalır. Buyurgan bir devlet, emredici bir devlet değil, tam tersine biz size hep ne dedik? 'Biz size efendi olmaya değil hizmetkarınız olmaya geldik'. Bugün de aynısını söylüyorum.''

Anayasa değişikliğinin, devlet çarkının işleyişinde köklü bir anlayış değişikliğini de getirdiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Kamunun herhangi bir kurumunda kendisine haksızlık yapıldığını, iyi hizmet alamadığını düşündüğünüz zaman bir muhatap bulmakta zorlanıyorsunuz değil mi? Şikayet etseniz sonuç alamıyorsunuz değil mi? Mahkemeye gitseniz, masrafın altından kalkamıyorsunuz değil mi? Yıllarca beklemek zorunda kalıyordunuz. Artık benim vatandaşım bu uğradığı haksızlıklar karşısında boynunu büküp, eli böğründe, devlete sırtını dönüp evine gitmek zorunda kalmayacak. Peki ne olacak? Kamu Denetçiliği Kurumu ile derdini anlatacak yer bulacak, bir muhatabını bulacak. Anayasa değişikliği ile Kamu Denetçiliği Kurumu'nu Türkiye'ye kazandırıyoruz. Buna evet mi? 12 Eylülde Anayasa değişikliğine 'Evet' diyerek, Anayasa Mahkemesine bireysel olarak başvurma getiriyoruz, siz getireceksiniz, 12 Eylülde getireceksiniz. Yargı yollarını tükettiği halde hakkını alamadığını düşünen vatandaşlarım, Avrupa yollarına düşmek zorunda kalmayacak, Anayasa Mahkemesine gidip hakkını arayabilecek. Anayasa Mahkemesini Adeta Türkiye İnsan Hakları Mahkemesine dönüştürüyoruz. Buna evet mi? Ekonomik Sosyal Konseyi kuruyoruz, işçisinden, memuruna, işvereninden, çiftçisine, esnafından, emeklisine kadar bütün sosyal kesimler kendilerini en üst düzeyde ifade edebilecekleri bir mekanizmaya kavuşacaklar. Ekonomik Sosyal Konseyi artık anayasal bir kurum haline getiriyor. Evet mi?


-''HUKUK ARTIK BİRİLERİNİN ARKA BAHÇESİ DEĞİL, MİLLETİN ÖN BAHÇESİ OLACAK''-


Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üye yapıları ve çalışma sistemlerinin demokratikleştirilerek, katılımcı bir anlayışla işler hale getirileceğini ifade eden Erdoğan, ''Bakın rahatsız oluyorlar. Anayasa Mahkemesinde değişen çok bir şey yok aslında. Yedek üyeler, asil üye oluyor, sayı oldu 15... Bunun yanında 2 üye daha... Bu 2 üyeyi de Cumhurbaşkanımıza yapılan tekliflerden, Cumhurbaşkanımız seçecek etti, 17'' dedi.

Erdoğan, Avrupa'da, söz konusu kurul ve yüksek mahkeme üyelerini ağırlıklı olarak, parlamentoların, hükümetlerin, cumhurbaşkanlarının seçtiklerini belirterek, ''Ama bizde maalesef sadece TBMM'ye şöyle bir yetki verildi. O da Türkiye Barolar Birliği, avukatlar içerisinden, teklif yapacak, Sayıştay teklif yapacak, bunların içinden, TBMM seçecek. Bunu hazmedemiyorlar bütün kıyamet burada. 22'nin 3'...'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 11 bin hakim ve savcının HSYK'ya 10 üye seçeceğini anımsatarak, şunları kaydetti:

''Bunu istemiyorlar, niye? Yukarıda kendilerine göre bir kast sistemi oluşturmuşlar. Yani arka kapı, arka bahçe ne derseniz deyin. Arka bahçelerini oluşturmuşlar. İşte  CHP'li (Mehmet) Moğultay, Seyfi Oktay bunlar diyor ya 3 bin tane atama yaptılar, hakim savcı olarak aynen ifade şu; 'Biz, kendi arkadaşlarımızdan atamayacaktık da MHP'nin faşistlerinden, Refah Partililerden mi atayacaktık' diyor. Şimdi CHP'nin genel başkanı sen bunun cevabını ver önce. Ha şunu diyebilirsin, 'Ben o zaman siyasette değildim memurdum'. Zaten bunu diyor sıkıştığı yerde bunu diyor. Ya 'doğmadım' diyor, ya 'ben yoktum' diyor. Ama işine geldiği zaman da diyor ki 'Cumhuriyetin duayeni biziz, biz Atatürk'ün partisiyiz'. İşine geldiğinde de bunu diyor. Benim milletim bunları yutmaz. Hukuk artık birilerinin arka bahçesi değil, milletin ön bahçesi olacak.''

''Fişlenmeye artık son, buna evet mi?'' diye soran ve ''evet'' yanıtını alan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Namaz kılıyor mu, başı örtülü mü, evine kim geldi, kim gitti, Alevi mi, Sünni mi, alkol alır mı, almaz mı, bunlar fişlenmeyecek. Bu dönem kapanacak, evet mi? Bundan daha adil ne olabilir? Havaalanlarında, sınır kapılarında, hiçbir vatandaşım yargı kararı olmadan yurt dışına çıkış yasağı yüzünden sıkıntı yaşamayacak, buna evet mi? Değerli kardeşlerim, 27 Mayısların bir daha yaşanmaması, 12 Mayısların, 12 Eylüllerin yaşanmaması için, 28 Şubatların yaşanmaması için bütün bu hazırlıklara evet mi?'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler