YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Washington büyükelçisi istifa etti
Washington büyükelçisi istifa etti
10 Aralık 2009 00:42
Türk diplomasisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kritik ABD ziyaretinin ardından şok bir istifayla sarsıldı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Washington Büyükelçisi Şensoy’a “Türkiye’deki görüşmeye Dışişleri bakanları da girmişti. Siz talebimizi Beyaz Saray’a iletmediniz mi?” diye çıkıştı. Şensoy’un yanıtı “İletmedik. İsterseniz beni görevden alabilirsiniz” oldu.

Türk diplomasisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kritik ABD ziyaretinin ardından şok bir istifayla sarsıldı. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy görevinden istifa etti. Şensoy’un, Erdoğan ile Başkan Obama arasındaki görüşmeye ilişkin olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla yaşadığı sert tartışma sonrası istifa kararı aldığı öğrenildi. Görüşmeye katılacak isimler konusunda Ankara’nın bir talimatını yerine getirmediği iddia edilen Şensoy DHA’ya “Bu konuda konuşmak istemiyorum” demekle yetinirken, Dışişleri “Merkez görevi istedi, talebi kabul edildi” açıklaması yaptı.

Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgilere göre süreç şöyle gelişti: Erdoğan’ın kirtik ABD ziyaretinin planlamasının yapıldığı günlerde Davutoğlu, heyetlerarası görüşmelerin ardından Erdoğan ile Obama’nın “baş başa” görüşmesinin, diplomaside liderler ve dışişleri bakanlarının katılımını içeren ve “1 artı 1” olarak ifade edilen dörtlü formatta yapılması talebinin ulaştırılması talimatını Şensoy’a iletti ve bu talebin ABD yönetimine iletilmesi istendi. Ancak Beyaz Saray’a gidildiğinde görüşme, Davutoğlu’nun beklediği formatta gerçekleşmedi. Görüşmenin Dışişleri bakanları katılmadan yapılacağı ortaya çıkınca, Davutoğlu ile Şensoy arasında sert bir diyalog yaşandı. Davutoğlu, Şensoy’a “Türkiye’deki görüşmeye Dışişleri bakanları da girmişti. Burada niye böyle olmuyor? Siz talebimizi Beyaz Saray’a iletmediniz mi?” diyerek çıkıştı. Dışişleri kaynaklarına göre Şensoy Davutoğlu’na “İletmedik efendim” yanıtını verdi.  Davutoğlu’nun üslubundan rahatsız olduğu öğrenilen Şensoy “İsterseniz beni görevden alabilirsiniz” diyerek istifa mesajı verdi.  Kulislerde Şensoy’un, yaşanan kavga nedeniyle Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birinde büyükelçilik görevinde kalmayı uygun bulmadığı, bu nedenle merkeze çekilmek istediği belirtildi.

Merkezi istedi, kabul ettik

Şensoy’un dün akşam Ankara’ya yansıyan istifası bomba etkisi yaratırken, Dışişleri’nden kısa açıklama yapıldı. Açıklamada, Şensoy’un 8 Aralık’ta “merkez görevine alınmayı” talep ettiği ve bu talebin kabul edildiği bildirildi. Şensoy’un merkeze alınmasıyla ilgili karar Cumhurbaşkanlığı’na iletilirken, Erdoğan, gelişmeleri “hayırlısı olsun” sözleriyle karşıladı.

ÖZGEÇMİŞİ

1945’te İstanbul’de doğan Şensoy, İngiliz Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Dışişleri Bakanlığı’na 1970’te adım attı. Çeşitli kademelerde çalıştı.  1988’de Cumhurbaşkanlığı  Özel Kalem Müdürü de oldu. 1990’da Madrid Büyükelçisi olarak atandı. 1995’te Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür, 1997’de Müsteşar yardımcısı görevine getirildi. 1998’de Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi olan Şensoy, 2002’de merkeze dönerek Müsteşar Yardımcılığı görevini üstelndi. Ocak 2006’da Türkiye’nin Washington Büyükelçisi oldu.

ERDOĞAN İSTİFA İÇİN NE SÖYLEDİ?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkez görevine alınmasını talep eden ve bu talebi kabul edilen Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nebi Şensoy'un talebiyle ilgili 'hayırlısı olsun'' dedi.

Resmi bir ziyaret için Meksika'da bulunan Başbakan Erdoğan, temaslarına başlamak için konakladığı İntercontinatal Oteli'nden ayrılırken, gazetecilerin söz konusu konudakı sorusuna ''hayırlısı olsun'' yanıtını verdi.

Bu arda Başbakan Erdoğan'ın programında yer alan Aztek Pramitlerini ziyaretini iptal ettiği bildirildi.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler