YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vural'dan Erdoğan'a CIA eleştirisi
Vural'dan Erdoğan'a CIA eleştirisi
14 Mart 2012 15:39
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan'ın CIA'nın başkanıyla görüşmesini eleştirdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Ülkelerde darbeler planlayan CIA'nın başkanı ile Başbakan'ın doğrudan ilişki kurması sorgulanması gereken bir husustur'' dedi.

Vural, Parlamentoda düzenlendiği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin dünkü TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

''İstanbul'da 11 kişinin öldüğü olayla ilgili sanki kendisi sütten çıkmış ak kaşık'' ifadesini kullanan Vural, ''Zannedersin Fransız Bakan. İş güvenliğini benim mi sağlamam gerekiyor orada  Kalkmış, 'iş güvenliğinin göz ardı edilmesini kabul edemeyiz' diyor. Tedbir almıyorlar, denetim yok. Yazık, günah'' diye konuştu.

Hayatını kaybeden iki işçi için olayın yaşandığı gün sigorta girişi yapıldığının dün bir milletvekili tarafından Genel Kurulda açıklandığını anımsatan Vural, ''Siz de insaf, vicdan var mı  Kim kimi koruyor  Maden kazasından ölenler için 'kader' diyeceksin, bak hala Maraş'ta cenazeler göçük altında. Artık hukuk yok. Gücü gücü yetene, tablo budur'' görüşünü ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Orgeneral David Petraeus ile görüşmesine de değinen Vural, şöyle devam etti:

''Yabancı istihbarat kuruluşları Başbakanlığı kevgire çevirmiş. Adam sormaya gelmiş herhalde, 'biz birlikte çalışmıyor muyuz' diye. Neden görüşüyorsun  Ne işin var  Sen siyaset adamısın. MİT Başkanı ile görüş. Gölge CIA ile asıl CIA, Başbakan ile bakanlar arasında mekik dokuyor. Ülkelerde darbeler planlayan CIA'nın başkanı ile Başbakan'ın doğrudan ilişki kurması sorgulanması gereken bir husustur.

Başbakan, 'telefonla talimat alan bir hükümet yok' diyor. Egemen Bağış, TÜSİAD'a gidiyor, 'bir telefon etseniz yeter' diyor. Sonra Obama telefon ediyor, Suriye politikası değişiyor, tak, şak. Bu lafa kargalar gülüyor.''


-''AKP ile CHP birbirinin değirmenine su taşıdı'''-


Başbakan Erdoğan'a, ''Sen MHP'yi anlamazsın, bilemezsin'' diye seslenen Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Senin, Genel Başkanımızın konuşmalarını anlayacak kapasiten yok. Sen eline tutuşturulan 2 kağıt parçasını okuyorsun. Ne dediğini, ne yaptığını bilmiyorsun.

AKP ile CHP, birbirlerinin değirmenine su taşıyarak, eğitim gibi hayati konuyu siyasi gerilim malzemesi haline getirmeyi başardılar. 28 Şubat'ın 8 yıllık kesintisiz eğitime ilişkin tavsiye kararları o zaman ki hükümet tarafından tasarı olarak getirildi. Sen de yürek varsa o zaman bu teklifi tasarı olarak getirseydin. Hesaplaşacaksan, milletin iradesini kullanacaksın. Getiremezsin, çünkü sen de 28 Şubat'ın ürünüsün. 28 Şubat'ta MHP iktidarda yoktu, sen belediye başkanıydın. Ne yaptın  Darbelerin ürünü olanların, bu darbelerin mağdurlarına söyleyecek bir sözü olamaz.

Biz siyaset hayatımız boyunca milletin vagonunda olduk hep, onun istikametinden ayrılmadık. Sayın Başbakan, sen hangi emperyalist projelerin vagonuna bindin  10 yıldır inip binmediğin vagon, dolmuş kalmadı. AKP'ye oy veren vatandaşlarımıza sesleniyorum; Brüksel-İmralı-Kandil istikametine giden vagona binmek için sıraya giren biz değiliz.''

Vural, ikinci kademe eğitim sırasında Kuran'ı Kerim, ilmihal bilgileri, Hazreti Muhammed'in hayatı, aile hayatı gibi konuların yer aldığı derslerin tüm öğrencilere verilmesi gerektiğini belirterek, ''Bu derslerin dinini, diyanetini öğrenmek isteyen herkese açık olması gerekiyor'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler