20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,538
 • BIST94.005
 • Dolar4,7524
 • Euro5,4978
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul27 °C
 • Ankara24 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya21 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır31 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri23 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa32 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vural BDP'ye yüklendi
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, BDP'li bazı vekillerini terörist cenazelerine katılmasına sert tepki gösterdi.
Vural BDP'ye yüklendi
07 Temmuz 2010 / 16:55 Güncelleme: 07 Temmuz 2010 / 16:59

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, BDP'li bazı milletvekillerinin, terörist cenazelerine katılmasına ilişkin tartışmaları değerlendirirken, ''Ya bu milletin birlik ve bütünlüğü üzerine yemin etmiş milletin vekili olacaksın ya da gidip açıkçası bölmek isteyen zihniyetlerin yanında olacaksın'' dedi.

Vural, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, ''terör ve bölücülüğün cüretkarlığını giderek artırdığını, ülkenin ve milletin bütünlüğünü tehdit eder hale geldiği'' görüşünü savundu.

''Terör olaylarının, AKP'nin terör karşısında verdiği tavizlerin sonucu olduğunu'' öne süren Vural, ''Başbakan Erdoğan, ülkenin geldiği bu noktada oturup düşünmelidir. PKK'yı silah olarak kullanan, onların siyasi maşalarının ortaya koyduğu tablo, endişeleri artırıyor. Bu ne gaflet, nereye gidiyoruz? Güvenlik görevlilerini şehit edenlerin cenaze törenlerine katılanlar karşısında bu hükümet suskundur'' diye konuştu.

Oktay Vural, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in, milletvekillerinin yeminlerine sadık kalmalarını istediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

''Kalmıyorsa ne yapacaksınız? Bu yemini edenler kanunlar tarafından suç sayılan eylemlerde bulunuyorsa, siz TBMM Başkanı olarak ne yapacaksınız? Suç, suçtur, konuya böyle bakmak lazım.

Ülkeyi bölmek isteyen PKK terörüne siyasal destek giderek artıyorsa, ülkenin bölünmesi dayatılıyorsa hukuk harekete geçmelidir. Bu hukuku kim uygulayacak? Milletin hukukuna kim sahip çıkacak? Millet, hukukuna sahip çıkacak bir başbakan istiyor.

İçişleri Bakanı kalkıp, 'yargı devletin projesine katılmadı' diyebiliyor. Habur'dan gelenleri serbest bırakan da yargıydı, tutuklayan da... Bakan, yargının suçu görmezden gelmesini isteyecek kadar pervasızlaşmış durumda. Bakan, 'özgürlük ve güvenlik dengesi' diyor. Sen milleti bölme özgürlüğü veriyorsun. Başbakan, milleti 36 etnik kimliğe ayırıyor. Bugün Mecliste, '36 etnik kimlik sayılsın' diye önerge veriliyor. İşte AKP ve BDP'nin rol paylaşımları bu. TBMM'de, Atatürk'e, cumhuriyete, ülkenin birlik ve beraberliğine dil uzatılıyor. Bunlar ülkeyi ancak siyasal çözülmeye götürür. İmralı canisinin örgütünü yönetmesine izin verilmesinin ülkeyi hangi notkaya götürdüğünü açıkça görüyoruz.''

''Demokratik açılım çalışmalarının 'çok güzel şeyler olacak' söylemleriyle başlatıldığını'' ifade eden Vural, ''Olan şey şu, çirkin yüzünüz görüldü. Hiç olmazsa utanın bu milletten. Boynunuzu bükün'' dedi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e seslenen Vural, ''Eğer, Genelkurmay Başkanı'nın milletvekilleriyle ilgili görüşlerini kabul ettiğini söylüyorsan, konuş parti liderinle, şiddeti araç olarak kullananlara işlem yapılmasının önünü aç. AKP döneminde devlet otoritesi sarsıldı. Türkiye, ciddi bir bölücü terörle karşı karşıyadır. Milleti 36'ya bölmek, 'terör örgütünü muhatap alın' demek artık serbest. Demek ki hükümet ile bunlar aynı saftalar'' diye konuştu.


-''HERKES KENDİNE DİKKAT ETMELİ''-


Vural, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''TBMM Başkanı, milletvekilleriyle ilgili gereğini yapsın' dediniz. Neyi kastediyorsunuz?'' sorusuna, Vural, ''Meclis Başkanı, bu eylemlerin milletvekilliği ile bağdaşmadığını ifade ediyorsa o zaman bu eylemleri yapanlarla ilgili dokunulmazlığın sınırlandırılması gerekir. Hemen devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı işlem ve eylemleri dokunulmazlığın dışına taşıyacak bir yasal düzenleme yapılmalı. Konuşuyor, madem uymuyor gereğini yap'' yanıtını verdi.

Vural, ''BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, partisinin grup toplantısında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a yönelik sert eleştirilerde bulunduğu'' ifade edilerek, görüşünün sorulması üzerine şunları söyledi:

''Zaten AKP döneminde terörle mücadele ve TSK sürekli sorgulandı. Genelkurmay Başkanı, 'psikolojik bir harekatla karşı karşıyayız' dedi. Terörle mücadele etmek sorgulandı bu ülkede. Tokat'ta 7 askerimiz şehit olduğu zaman Bülent Arınç kalktı, 'PKK yapmamıştır' diye 50 takla attı. Hüseyin Çelik aynı şeyleri söyledi. İşte rol paylaşımı devam ediyor. Genelkurmay Başkanı hükümete bağlı, hükümet neden suskun? Böyle bir konuda, milletvekilleri, Türkiye milletvekili olduğunu unutmasınlar. Ya bu milletin birlik ve bütünlüğü üzerine yemin etmiş milletin vekili olacaksın ya da gidip açıkçası bölmek isteyen zihniyetlerin yanında olacaksın. Onun için bu konularla ilgili herkes kendine dikkate etmelidir. Bu milleti birbirine kırdıracak eylemlerin bedeli ağır olur.''

Oktay Vural, bir başka soru üzerine ise ''Biliyorsunuz, 7 Ocak'tan bu yana 'AKP'den kurtulma günü' olarak başlattık ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz, devam edecektir. İnşallah artık sandıkta Sayın Başbakan'ı emekli etmeye niyetimiz var. Tatile göndereceğiz onu...'' diye konuştu. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler