YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vural, Başbakan'a yüklendi
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hükümetin PKK ile mücadele yöntemini eleştirdi, Başbakan Erdoğan'a yüklendi.
Vural, Başbakan'a yüklendi
17 Ekim 2012 / 14:55 Güncelleme: 17 Ekim 2012 / 15:00

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'nin, yerel seçimlerin 27 Ekim'de yapılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin Meclis'ten geçmesi için girişimde bulunması gerektiğini belirterek, ''5 günde bu anayasa değişikliğini gerçekleştirebileceğimizi düşünüyoruz. 29 Mart'ta seçim yapsak bile AKP, bu konuda mutabakat aramalıdır'' dedi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin anayasa değişikliğini bir kez daha görüşmek üzere Meclis'e iade etmesi gerekçesinin, doğru ve makul olduğunu söyledi.

TBMM'de, seçimlerin 27 Ekim'de yapılmasına ilişkin iradenin yeniden tesis edilmesi gerektiğini ifade eden Vural, ''Cumhurbaşkanı'nın gönderdiği anayasa değişikliğini, komisyonda bugün olmazsa yarın görüşerek, cuma ve salı günleri oylamaları yapılarak, anayasa değişikliğini gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. TBMM zaten sabahlara kadar çalışıyor, çalıştığına göre bu değişikliği yapabiliriz. Bu iradenin tesisi için yeterli zemin var'' diye konuştu.

Vural, 13 ilin büyükşehir olmasını öngören yasa tasarısına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Vural, AK Parti'nin, seçimi değil Türkiye'nin geleceğini düşünerek, bu konuda TBMM'de mutabakat araması gerektiğini belirtti. Vural, 27 Ekim'de planlanan yerel seçimlere, bu tasarıyla gidilmemesini istedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone'nin, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısına da değinen Vural, büyükelçinin ifadelerinin, milletin kafasını karıştırdığını kaydetti. Vural, Ricciardone'nin PKK'yı yönetenleri etkisiz hale getirmek için işbirliği önerdiklerini ancak Türkiye'nin ayak sürüdüğünü söylediğini ifade ederek, ''Bu nasıl model ortaklık, gaflettir anlayabilmiş değilim'' dedi.

Terörü etkisiz hale getirmek için iradenin bulunmadığını, mazeret üretildiğini, bunlara da milletin inanmasının sağlandığını savunan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Telsizini yakalamayı biliyorsunuz da kendisini niye yakalayamıyorsunuz  Bulunduğu mağarayı yok edemiyor musunuz  PTT adres mi gönderecek  Kandil ile bir takım görüşmelerin olduğu kanaati oluşuyor. Oslo'da beraber oturduğunuz insanlar ne dağda ne mağaradaydı. Başbakan'dan 'Biz bunları bulduğumuz anda etkisiz hale getiririz' demesini beklerdim. Esad'a kükrüyorsun, Barzani'ye sus pus, Karayılan'a aciz. Başbakan sürekli bahane buluyor. Geline oyna demişler yerim dar demiş, yerini genişletmişler, bu sefer yenim dar demiş. Başbakan'ın yerini genişletiyoruz, yetkiyi genişletiyoruz, bu sefer de yenim dar diyor. Mazeret uydurma tekniğiyle terörle mücadele etmek mümkün değil. Niyet olması lazım. Abdesti şüpheli olanın namazı kabul olmaz. Niyet konusunda Hükümet'in sıkıntısı var. Barzani'yi şeref konuğu olarak ağırlarsanız, açılımla PKK taleplerini meşrulaştırırsanız, siz terörle mücadeleyi kamuflaj malzemesi, milletin gazını almak için kullanıyorsunuz demektir. Başbakan'ın bahanelerin arkasına saklanması, siyasi irade kararsızlığını koyuyor. Hükümet, bahane üretmekten ziyade terörü bertaraf etmeye yönelik çalışmalarda bulunsun.'' aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler