YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Volkan Bozkır'dan sert açıklama
Volkan Bozkır'dan sert açıklama
06 Mayıs 2015 18:40
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Siyasi ve ekonomik istikrarın devamı olmazsa olmazdır. İkisi birbirini son derece etkiler. İnşallah bu seçimler, Türkiye'de, hiçbir istikrarsızlık olmayacak bir sonuçla ortaya çıkacaktır" dedi.

Bozkır, Maltepe Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) üyeleriyle bir araya geldi. Dernek binasındaki toplantıda konuşan Bozkır, Türkiye'nin kuruluşunun 100. yılına giderken nasıl bir Türkiye ile gitmek istediğinin 7 Haziran seçimlerinin ardından belli olacağını söyledi.

Türkiye'de yasakların rahmetli Turgut Özal'ın döneminde kırıldığını hatırlatan Bozkır, "Türkiye o dönem yeni kavramla tanıştı. O da Türk teşebbüs kavramı. Türk kelimesi literatüre girdiği andan itibaren sadece ekonomi de değil, demokraside de sosyal yaşamda da talep edilen bir kavram haline geldi. Hür demokrasiye, insan haklarına saygılı, temel hak ve özgürlüklerin geliştiği, demokrasinin bütün aşamalarıyla sürdüğü bir demokrasi rahmetli Turgut Özal döneminde nasip olmadı" diye konuştu.

Volkan Bozkır, 12 yılda çok önemli hamlelerin gerçekleştirildiğini anlatarak, "Siyasi ve ekonomik istikrarın devamı olmazsa olmazdır. İkisi birbirini son derece etkiler. İnşallah bu seçimler, Türkiye'de, hiçbir istikrarsızlık olmayacak bir sonuçla ortaya çıkacaktır" ifadelerini kullandı.

AB'nin 50 yıllık bir süreç olduğunu aktaran Bozkır, sürecin faydalı olduğu sürece devam edeceğini dile getirdi.

Türkiye'nin bugün AB'ye üye olması halinde 22 üye ülkeden ekonomik olarak daha iyi olduğunu kaydeden Bozkır, Türkiye'nin AB üyeliğini bir ekonomik kalkınma fırsatı gibi görmediğine işaret etti.

AB'nin bir medeniyet projesi olduğuna vurgu yapan Bozkır, "Her konuda çözümlenmiş formüller var. Biz de bundan yarar görüyoruz. Amacımız Türkiye'yi AB sayesinde üyelik noktasına taşımak ve orada Türkiye'nin bütün standartlarını yükseltmek. Çevrede, gıda güvenliği ve demokrasi de olsun, sınır güvenliği mekanizmalarında olsun, eğitimde olsun. Bugüne kadar çok yarar sağladı" değerlendirmesinde bulundu.

"Kıbrıs konusunda gelişmeler var"

Bakan Volkan Bozkır, AB sürecinde bugüne kadar 14 resmi faslın açıldığını, fasıllardan birinin kapandığını, Kıbrıs nedeniyle 17 faslın da bloke edildiğini anlatarak, şu bilgileri verdi:

"Kıbrıs konusunda gelişmeler var. İnşallah en fazla çözüm olabilecek bir tablo ortada. Yıl sonuna kadar çözülürse bir anda 17 faslın açılır hale geldiğini göreceğiz. 2 sene sonra da bütün fasılları kapatacağız. İnsan gücünü kaybetmedik, zaman kaybetmedik ve Türkiye'nin seviyesini de 8 sene boyunca oldukça ileri bir seviyelere getirdik. AB'nin, Türkiye'yi almama lüksü yoktur. Yeter ki o noktaya geldiğimizde, biz tam hazır olalım. Onlar da kafaca hazır olsun. Bu da çok uzun gelecekte değil. Yine bir 50 yıl, 30 yıl, 10 yıldan bahsetmiyoruz."

Bozkır, derneğe üye oldu

Dernek üyelerinin sorularını da yanıtlayan Bozkır, MASİAD Başkanı İlhan Özüpekoğlu'nun "Siz bizi AB'ye üye yapmadan önce biz sizi MASİAD'a üye yapsak nasıl olur?" sorusu üzerine "Başımın üstüne. Memnun olurum. Formu görünce şüphelenmiştim zaten. AB yolu, MASİAD'dan geçiyor" dedi.

Formu dolduran ve imzalayan Bozkır, daha sonra dernek başkanıyla formu gazetecilere göstererek poz verdi. Bakan Bozkır, fotoğraf çekimi esnasında "Artık soru sorma hakkınızı kaybettiniz. Ben de artık MASİAD üyesiyim. Daha önce sorsaydınız, olurdu" diye espri yaptı.

Dernek Başkanı Özüpekoğlu tarafından AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'a teşekkür plaketi takdim edildi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler