YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekiller birbirine girdi
CHP'li Öner'in konuşmasında, AK Partili Metiner'in Genel Kurulda dün yaptığı konuşmaya atıfta bulunması tartışmaya neden oldu.
Vekiller birbirine girdi
02 Kasım 2011 / 21:24 Güncelleme: 02 Kasım 2011 / 21:27

TBMM Genel Kurulunda, CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner'in, AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in dün Genel Kurulda yaptığı konuşmaya atıfta bulunması üzerine tartışma yaşandı.

Öner, Çok Taraflı Yatırım Garanti Kuruluşu Sözleşmesinin Maddelerinde Yapılan Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısının tümü üzerinde söz aldı.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun, bir oturumun açılışında yaptığı konuşmanın AK Partili milletvekilleri tarafından protesto edildiğini belirten Öner, ''Hatta Sayın Adalet Bakanı uyardı Mumcu'yu, 'orası tarafsızlık yeri' dedi. Sonra girdim, internete baktım, bu uyarıyı yapan Sayın Adalet Bakanı'nın adı 'Ali Dibo'ya çıkmış'' diye konuştu.

AK Partili milletvekillerini yoğun protestosu altında konuşmasını sürdüren Öner, şöyle devam etti:

''Bir değerli milletvekilimiz dün yaptığı konuşmada saltanatın kalkmasından övgüyle söz ederken, 'saltanat kalktı ama faşizm geldi' diyor. Büyük Atatürk'ten neden rahatsız oluyorsun  İnönü'den niye rahatsız oluyorsun  Atatürk olmasaydı sen olmazdın burada. Her gün 5 vakit o yüce çağrıyı duyamazdık. Atatürk, Alparslan'ın fethettiği Anadolu'yu düşman postalından temizledi. Atatürk'e kötü düşünenler gulül ve gıybet içindeler. Gulül ne demek  Gulül, beytülmala dil uzatmaktır. 3 yıldır Deniz Feneri zanlılarını yargı önüne çıkaramıyorsunuz. Rüşvet alan da alınmasına göz yuman da suçludur.''

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Öner'i konuşması sırasında sık sık ''konuya gelin'' şeklinde uyardı.

Yakut'un, tashih talebinde bulunan Metiner'e söz vermek istemesine CHP'li ve MHP'li milletvekilleri itiraz etti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yerinden söz alarak, Yakut'un tarafsız davrandığını öne sürdü.

Metiner'in konuşmak üzere kürsüye gelmesi üzerine CHP'li milletvekilleri itirazlarını yoğunlaştırdı. Metiner, CHP'li milletvekillerine, ''Sizin bu faşizminize asla teslim olmayacağız. Sizin iradenizin karşısında diz çökmeyeceğiz. Dinleyeceksiniz. Adam gibi adamız biz. Dinlemeyi bileceksiniz bizi'' diyerek tepki gösterdi.

Sadık Yakut, CHP'li milletvekillerinin, Metiner'in bu sözlerine yönelik tepkileri artınca birleşime ara verdi.

Aranın ardından bazı CHP'li milletvekillerinin Metiner'e ''terbiyesiz'' diye bağırdıkları, Metiner'in de ''sensin terbiyesiz'' diye yanıt verdiği duyuldu.


-''Gözlük'' tartışması-


Öte yandan, TBMM Genel Kurulunda, uluslararası sözleşmelerin görüşülmesi öncesinde komisyon ve hükümetin yerini alması sırasında da tartışma yaşandı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in Genel Kurulda bulunmadığını belirterek, Sadık Yakut'a, ''Böyle bir şey olur mu komisyon burada hükümeti arıyorsunuz ya'' diye seslenmesi tartışmaya neden oldu.

Genel Kurul salonuna giren Bakan Dinçer'in yerine otururken kendilerine, ''gözünüze gözlük alın'' diye hitap ettiğini ifade eden Vural, ''Senden bakan falan olmaz. Sen kim oluyorsun, hakaret ediyor gözlük alın'' diye bağırdı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler