YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekil sayısı 560’a çıkacak
Vekil sayısı 560’a çıkacak
23 Nisan 2014 21:00
Stargazete'de yer alan habere göre, AK Parti, yurtdışı milletvekilliği kontenjanı oluşturulmasına ilişkin kanun teklifi hazırlandı. Vekil sayısı 560’a çıkacak

Böylece yurtdışında yaşayan vatandaşlara parlamentoda özel olarak temsil imkânı tanınacak. Teklifle milletvekili sayısı 550’den 560’a yükselecek. AK Parti Milletvekili Metin Külünk’ün verdiği kanun teklifinde, yurtdışında yaşayan ve yurtdışı seçim kurulunca oluşturulan seçmen kaydına göre, yurtdışında oy kullanan seçmenler için yurtdışı milletvekilliği adıyla milletvekilliği getirilmesi öngörüldü.

Vekillerin seçim bölgesinin uzak olması sebebiyle, genel kurul oylamaları hariç, komisyon ve temsil oranlarıyla işleyişin etkilenmemesi için 550 sayısı esas alınacak. Gene Kurul çalışmaları için artı 10 milletvekilliği olacak. Milletvekillerinin Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya başta, 5 bölgede dağılımı sağlanacak. Yurtdışı milletvekili adayı yurtiçi adayları için getirilen kural ve kısıtlamalardan etkilenmeyecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler