YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekil araçları da trafik cezası ödemeyecek
Vekil araçları da trafik cezası ödemeyecek
03 Temmuz 2014 12:41
Milletvekillerinin trafikte cezasızlık ayrıcalığından yararlanacak araç hakları ikiye çıkarıldı. Bundan sonra sadece vekillerin kullandığı araca değil, ikinci araçlarına da trafik cezası yazılamayacak.

Meclis İdare Amirliği, İçişleri Bakanlığı’nın meclis üyelerine özel olarak tanıdığı bu hakkı genişlettiğini açıkladı. 

Meclis İdare Amirliği, milletvekillerinden, istisna tanınacak ikinci araçları için de plaka bildirmelerini istedi.

İkinci araç için plaka bildirmeleri istendi

Meclis İdare Amirliği, milletvekillerinden, istisna tanınacak ikinci araçları için de plaka bildirmelerini istedi. Plaka numaralarını Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderen milletvekillerinin ikinci araçları da sisteme kaydedilecek.

Milletvekili cezayı ödemeyecek

Kayıtlara "Milletvekilinin Kullandığı Araç’ ibaresi eklenecek. Sürücünün kural ihlali yapması halinde de, tespit tutanağı Meclis Başkanlığı’na gönderilecek. Böylece milletvekili cezayı ödemeyecek. Kırmızı ışıkta geçmek, yasak yere park etmek ya da hız limitlerini aşmak. Bu trafik ihlalleri, milletvekillerini bağlamıyor. 

Meclis Başkanlığı'ndan vekillere gönderilen yazı

Meclis Başkanlığı’ndan milletvekillerine gönderilen yazıda uygulamanın ayrıntıları şöyle kaydedildi:

“İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesinde ‘trafik kural ihlali nedeniyle durdurulan araç sürücüsünün milletvekili olduğunun anlaşılması, elektronik denetim sistemlerinden kural ihlali tespit edilen veya Karayolları Trafik Kanunu’nun 116’ncı maddesi kapsamında işlem yapılması gereken aracın bilgisayar kayıtlarından milletvekili tarafından kullanıldığının anlaşılması halinde, trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlenerek valilikler aracılığı ile TBMM Başkanlığı’na gönderileceği’ belirtilmektedir.

Genelgenin uygulamasında her milletvekilinin kullandığını bildirdiği bir araç plakası başkanlığımız aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirilerek, kayıtlara ‘Milletvekilinin Kullandığı Araç’ ibaresi eklenmektedir. ‘Milletvekilleri tarafından bizzat kullanılan iki araç plakasının bildirilmesi durumunda iki araç için de geçerli olmak üzere aynı uygulamanın yapılacağı’ belirtilmektedir. Dilekçenin gönderilmesi halinde ikinci aracınız için de kayıtlara ‘Milletvekilinin Kullandığı Araç’ ibaresi eklenecektir." 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler