YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
" 'Vay başkanlık mı ilan etti yoksa' diye saçma sapan düşünceler"
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı soruları yanıtladı. Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmesinin yasal olduğunu belirtti.
" 'Vay başkanlık mı ilan etti yoksa' diye saçma sapan düşünceler"
19 Ocak 2015 / 21:11 Güncelleme: 19 Ocak 2015 / 21:45

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Hükümetimizi ve Türkiye'yi bu konuda (MİT tırlarının durdurulması) mahkum etmeye çalışan, belli bir algı yaratmaya gayret etmeye çalışan çevrelerin yeni bir oyunu olarak düşünülebilir. Bu konuda ellerinde hiçbir bilgi ve belge olmadan, birilerinin altına iki tane imza atıp tutanaktır diye servis ettikleri bir kağıt parçasıyla dünya kamuoyunu aldatmaya çalışıyorlar. Kesinlikle doğru değildir" dedi.

"O tutanağı hazırlayanlar, şu anda bir adli yargı süreciyle karşı karşıyadırlar"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "(MİT tırlarının durdurulması) Bu konuda hiçbir askeri rapor yok. Askeri rapor olarak ifade edilen şey, hiçbir geçerliliği olmayan bir tutanaktır. O tutanağın nasıl ve hangi şartta hazırlandığını hep beraber biliyoruz. O tutanağı hazırlayanlar, ciddi olduğunu söyleyen şu anda bir adli yargı süreciyle karşı karşıyadırlar. Bunların bir resmi ve gayriresmi niteliği yoktur. Bunların ciddiye alınması doğru değildir" dedi.

"Paralel devlet yapılanmasıyla ilgili bir irtibat söz konusuysa..."

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç: "Biz bir hukuk devletiyiz, hukuk içerisinde herkes yaptığının karşılığını mutlaka görecektir. Ama o bölgede yaşanan olaylarda eğer paralel devlet yapılanmasıyla ilgili bir irtibat söz konusuysa bu gerçekten yaşadığımız olayların vahametini göstermesi bakımından da ilginçtir. Paralel devlet yapılanması, adı ne olursa olsun mücadele etmemiz gereken ve kesinlikle müsamaha etmeyeceğimiz bir yapıdır" dedi.

Bu toplantı Başkanlık sistemine geçiş mi?

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantıyla 'başkanlık sistemine geçiş yapıldığına' ilişkin eleştiriler yapılıyor, bunu doğru buluyor musunuz" sorusuna, "Bunlar o kadar temelsiz düşünceler ve iç politika yani günlük politika içinde o kadar tüketilen, sakız gibi çiğnenen konular ki bunların ciddiyeti konusunda lütfen herkes çok dikkatli olsun" karşılığını verdi.

" 'Vay başkanlık mı ilan etti yoksa' diye saçma sapan düşünceler"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı. Anayasa'da 40 yıldan beri olan bir yetkiyi kullanıyor, 'Vay başkanlık mı ilan etti yoksa' diye saçma sapan düşünceler. Çok basit, çok sıradan, çok saçma sapan şeyler bunlar. Sayın Cumhurbaşkanı yetkisini kullanıyor ve Bakanlar Kuruluna başkanlık ediyor" dedi.

"Küresel terörizm faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunuldu"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, MİT Müsteşarlığının, küresel terörizm faaliyetleri, Türkiye, Fransa, Nijerya, Suudi Arabistan ve Yemen'deki saldırılar konusunda Bakanlar Kurulunda kapsamlı bir değerlendirmede bulunduğunu bildirdi.

"Bu çözüm sürecini yakından ilgilendiriyor"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cizre'deki olaylara ilişkin, "Bu sadece bir asayişsizlik olayı değil, aynı zamanda Çözüm Süreci'ni de yakından ilgilendiriyor. Yine Cizre konusu gündeme geldiğinde, bunun bir siyasi boyutunun da olabileceği düşünülüyor" dedi.

"Toplantı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başladı"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başladığını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız açılış konuşmasında, Sayın Başbakanımızın ve hükümetinin ve kendilerinin, sadece millete hizmet amacıyla çalıştığını, başbakanlığı döneminde de cumhurbaşkanlığı döneminde de başka bir gayesinin bulunmadığını, millete hizmet yolunda çalışmak için de cumhurbaşkanlığının görev ve yetkilerinin olabildiğince daha çok koşarak, çalışarak, hükümet ile uyum içerisinde bir gayret göstererek gerçekleştirilebileceğini söyledi' dedi.

 

Ayrıntılar geliyor...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler