YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatan Partisi Yunanistan'ı karıştırdı
Vatan Partisi Yunanistan'ı karıştırdı
24 Nisan 2015 16:11
Vatan Partisi'nin hafta sonu Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde geniş katılımlı olarak '152 Ada Vatandır' adı altında düzenleyeceği miting, Yunanistan'da da yankı buldu.

Yunan internet sitesi "www.rodosalarm.gr" mitingi 'provokasyon' olarak nitelendirip, soğukkanlı olunmasını çağrısında bulundu.

Vatan Partisi resmi internet sayfasında, yaptığı açıklamada, Yunanistan 2004 yılından bu yana Ege'de Türkiye'ye ait toplam152 ada, adacık ve kayalığı işgal ettiği belirtilip, bu durumu protesto etmek amacıyla 26 Nisan'da Kuşadası'nda, El Heykeli'nde saat 13.00'de '152 Ada Vatandır' mitingi düzenlediğini duyurdu. Mitinge, onbinlerce kişinin katılmasının beklendiği belirtilen açıkmada, AK Parti Hükümeti'nin Yunanistan'ın Türkiye'ye ait ada, adacık ve kayalıklardaki işgallere sessiz kaldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "AK Parti Hükümeti, Ergenekon - Balyoz tertiplerini tezgahlayarak, Yunan işgaline karşı koyabilecek tek güç olan donanmamızın komutanlarını, Kardak'a bayrağımızı diken SAT komandolarını esir kamplarına attı. AKP Hükümetleri'nin işledikleri bu suçun tarifi şöyle: 'Türkiye topraklarının bir kısmının yabancı silahlı kuvvetler tarafından işgal edilmesine karşı sessiz kalmak. Türk Ceza Kanunu'na göre bu suçun cezası eskiden idamdı. Şimdi ağırlaştırılmış müebbet hapis. Vatan Partisi, 26 Nisan Pazar günü Kuşadası'nda yapacağı mitingle AKP'nin işlediği suçu tüm dünyaya duyuracak. Ve, işgal edilen topraklarımızı geri alma kararlılığımızı dünyaya ilan edecek. Afiş, pankart, imza masası, sesli araç dolaştırılması gibi tanıtım çalışmaları devam etmektedir" denildi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de mitinge katılacağı belirtildi.

Vatan Partisi'nin düzenleyeceği miting Yunanistan'da da yankı buldu. Yunan internet sitesi "www.rodosalarm.gr", mitingi 'provokasyon' olarak niteledi. Site, okuyucularına soğukkanlı olunması çağrısı yaptı.

Öte yandan, Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı da Ege'deki Türk adalarının Yunan işgali altında olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

Vatan Partisi İzmir İl Sekreteri Ahmet Seyran tarafından yapılan açıklamada, İşgal altındaki adalardan birisinin de Aydın sınırları içerisindeki Eşek Adası olduğunu belirtilip, "Buradaki işgalin sadece Yunanistan ile sınırlı olmadığı Avrupa Birliği ve Letonya'nın da işgale ortak olduğu tespit edilmiştir. Frontex kapsamında, Letonya bayraklı Sahil Güvenlik Botu ve Letonya askerlerinin Eşek Adası'nda konuşlandırıldığı ve ada etrafında devriye görevi yaptığı Türk basınında ve Türk Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde haber olarak verilmiştir" dedi. Seyran, AB ve Letonya'nın Eşek Adası'nda görevlendirdiği sahil güvenlik botları ve askeri unsurlarını derhal geri çekmesi gerektiğini de kaydetti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler