YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Vali Mutlu, açıkça suç işlemiştir"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim’de dün yapılan Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşananların çok vahim olduğunu belirtti.
"Vali Mutlu, açıkça suç işlemiştir"
07 Temmuz 2013 / 15:01 Güncelleme: 07 Temmuz 2013 / 15:05

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim’de dün yapılan Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşananların çok vahim olduğunu belirterek, “Ellerinde satırlarla insanların üzerine saldırıyorlar Üstelik polisin koruması altında saldırıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

Kılıçdaroğlu, Taksim The Marmara Otel’de partililerle bir araya geldiği toplantının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Taksim’de dün yapılan Gezi Parkı eylemi sırasında yaşanan olayların sorulması üzerine, “Oraya insanın girişini yasaklıyorlar. Bir parka insanın girişini yasaklayan ülke Türkiye. Bu ayıbı Türkiye’nin ortadan kaldırması gerekiyor. Böyle bir ayıp olmaz. Dün akşam çok vahim olaylar oldu. Ellerinde satırlarla insanların üzerine saldırıyorlar Üstelik polisin koruması altında saldırıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu Türkiye’yi karmaşaya sürükler Bu ülkede kan aksın istemiyoruz. Gezi Parkı’na gelmek isteyenler, buraya gelip eğlenmek, türkü söylemek istiyorlar, özgürlüğün tadına varmak istiyorlar. Bu insanlara polisin gücünü uygulayarak baskı uygulamak doğru mudur? İnsanları bırakın Gezi Parkı’na gelmek istiyorsa gelsin. Esnafa zararı veren polis, ona talimatı veren hükümet. Ne olacak Gezi Parkı’na çıkılırsa. Ellerinde satırlarla polisin koruması altında gencecik insanlara saldırılır mı? Bir kadına tekme atılıyor, satırla saldırılıyor” diye konuştu.

Bir göstericinin elinde palayla bir kadına tekme atmasıyla ilgili görüntüleri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın bu kadına yapılan hakaret karşısında sessiz durmaması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “İnsanlar arasında ayrım yapar. Birisini saldırılırsa suç, bir başkasına saldırırsa suç değil. Böyle bir çifte standart olmaz. Onları koruyan polisleri bizim bilmemiz gerekiyor. O polislere o cesareti kim verdi bilmemiz gerekiyor. O insanların gözaltına alındığı söyleniyor ben buna da inanmıyorum. Gözaltına alınan kişilerin nasıl gözaltına alındığını biz çok iyi biliyoruz. Tam tersine sırtı sıvazlanıyor, onlar da ellerini kollarını sallayarak ellerindeki silahlarla gidiyorlar. Böyle bir tabloyu kabul edemeyiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun dün yaptığı açıklamalara ilişkin sorular üzerine ise şunları söyledi;

“Anayasa toplantı ve gösteri herkesin hakkıdır diyor. Tek engeli var önünde kamu düzenini bozmamak. Buraya gelip gezmek isteyen hangi kamu düzenini bozdu. Özgürlüğü istemeyenleri rahatsız ettiler. Özgürlüğü ne zamandan beri istemek suç oldu. Valinin yaptığı açıklama hükümetin açıklamasıdır. Vali açıkça suç işlemiştir. Bir hak kişilerin elinden alınamaz. Bir anayasal hak kişilerin elinden alınamaz. Benim nasıl burada konuşma hakkım varsa Gezi parkı’nda da konuşma hakkım var. Silahlı bir konuşma mı yapıyorum, silahla mı yapıyorum, saldırıyor muyum? Hayır. Düşüncelerimi ifade ediyorum. Parklar yasaklansın diye yapılmaz. İnsanların enerjilerini boşalttıkları alanlardır. Valinin izniyle park açılmaz, valinin izniyle park kapatılmaz. Hangi çağda yaşıyoruz. O nedenle hükümetin insanların özgürlük alanlarını genişletecek politikaları süratle hayata geçirmesi lazım. Yasakçı bir zihniyeti kabul etmiyoruz.”

Parktaki düzenlemeleri de değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Alanlar genişletildi ama halka kapatıldı. Halka kapatılan bir alanı genişletmenin ne anlamı var” dedi.

 

İHA

16:26
 // nail dalar
senin var olman bile tek başına kamu düzeni bozmaya yeter ssk yi batırdın şimdi sıra chp de durmak yok yola devam aferin kemal...
07 Temmuz 2013 16:26
16:22
 // PİS İKİYÜZLÜ
İzmir de Bdp lilere polis koruması altında yapılan faşist saldırılarda neden dut yemiş kargaya döndün!? Bunu cevaplasana! Sözkonusu senin militanların olduğu zaman neden kıyameti koparıyorsun! Nerenizden tutsam elimde kalıyorsunuz. Çürüyüp bittiniz artık!
not: satırlı saldırıyı ben de tasvip etmiyorum. Sineklikle saldırması daha mantıklı olurdu....
07 Temmuz 2013 16:22
YALAN SÖYLEMEK İLİKLERİNE İŞLEMİŞ !
 // BATUHAN
Böyle bir Alevi Kürt asla olamaz.Oturacak, kalkacak, konuşacak yalan söyleyecek arkasında da kendisi gibi dinleyicileri göz göre gıkı çıkmayacak dinleyerek hipnotize olacak.Çok tuhaf bir şey.Ey chp liler içinizde doğruyu görecek, gösterecek ve söyleyecek hiç kimse yok mu ? Şayet yoksa bunu gönderin başınıza kemal dervişi çağırın o ara sıra doğru söylerdi. ...
07 Temmuz 2013 Pazar 15:17
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler