YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vaatlerini bir bir sıraladı
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Çanakkaleli seçmenlerle buluştu, Erdoğan ve hükümeti eleştirdi. Siyasette zenginleşmeyeceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, YÖK'ü kaldırma, askerliği 6 aya indirme sözü verdi. Kılıçdaroğlu öğretmen adaylarını da unutmadı.
Vaatlerini bir bir sıraladı
20 Mayıs 2011 / 18:34 Güncelleme: 20 Mayıs 2011 / 20:28

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sözüm var, siyasetten zenginleşmeyeceğiz, halk zenginleşecek, halkın cebi para görecek, halk huzur içinde olacak'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, 12 Haziran'da halkın iktidarını kuracaklarını, halktan yana hükümet oluşturacaklarını, işçi, memur, emekçi herkesin mutlu olduğu bir Türkiye yaratacaklarını söyledi.

''Sözüm var, siyasetten zenginleşmeyeceğiz, halk zenginleşecek, halkın cebi para görecek, halk huzur içinde olacak'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Aramızda gençler de var. Gençlerin olması ne kadar güzel. Siyasete girmeleri çok güzel. Onlar Türkiye'nin geleceğini şekillendirecekler, bizden daha iyi yetişecekler, bizi geçecekler. Daha iyi söylemler geliştirecekler, insan haklarına saygılı olacaklar. Özgürlük talepleri olacak onların, demokrasi talepleri olacak, onların önünü açacağız, onlar yürüyecekler, bağımsız Türkiye için yürüyecekler.''

Konuşması sırasında, partililerin açtığı, bir bölümünde ''3 tarafı denizlerle çevrili 80 1'den oluşan Türkiye Cumhuriyeti satılıktır, müracaat AKP Emlak'' yazılı pankarta işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Satamazlar, direneceğiz, sonuna kadar direneceğiz. Mücadele edeceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu ülkede bir çocuğun bile yatağa aç girmeyeceği, güzel, refah, mutlu Türkiye'yi kuracağız. Ne yaparlarsa yapsınlar, mücadeleden dönmeyeceğiz. Gerçi Recep bey demişti ki, ben daha grup başkanvekili bile değildim, 'siz bu ülkeyi pazarlıyorsunuz' dediğim zaman önce kızdılar, AKP'nin Genel Başkanı Erdoğan çıktı, AKP grup toplantısında, 'benim görevim ülkemi pazarlamaktır' dedi. Bakın söylüyorum; her şeyime itiraz ediyor, duysun, ülkeyi pazarlamakla görevli olan bir kişi, bu ülkenin yurttaşlarına hizmet verebilir mi ''

''YÖK UCUBESİNİ KALDIRACAĞIZ''

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de yurttaşların 2002'de borcunun 6 milyar olduğunu, bu borcun 2010'da 175 milyara çıktığını, 33 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını belirterek, ''Ne oldu bu paralar  Vatandaşa hesap verdiler mi  Size sözüm var. Son kuruşuna kadar toplanan vergilerin CHP iktidarında hesabını vermek, namuslu siyaset anlayışımızın bir sonucu olacaktır. Her hesabı vereceğiz, hesap vermekten de korkmayacağız'' dedi.

Kendisini dinleyen gençlere de hitap eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Gençler için askerlik süresini 15 aydan önce 9 aya, sonra aşamalı olarak 6 aya indireceğiz, Gençler daha kısa süre askerlik yapacaklar. Üniversite gençlerine söylemlerim var. Üniversiteleri idari açıdan, yani yönetsel açıdan, mali açıdan ve bilimsel açıdan özerk hale getireceğiz. YÖK ucubesini kaldıracağız. Üniversiteleri her düşüncenin özgürce dile getirildiği birer ilim yuvası haline getireceğiz. Düşünceden korkmayacağız, herkes düşüncesini özgürce söyleyecek. Size özgürlük sözü verirken, demokrasi sözü verirken; bu ülkede CHP üç büyük devrime imza attı, birincisi Cumhuriyeti kurduk, ikincisi çok partili yaşama geçtik, üçüncüsü sosyal demokrasiyi getirdik, demokrasiyi kökleştirdik, şimdi dördüncü adıma imza atacağız, sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız. Herkesin mutlu olduğu, özgürlüğün ve demokrasinin olduğu bir Türkiye'yi ayağa kaldıracağız.

Çok sayıda atanamayan öğretmen kardeşim var. Üniversiteyi bitirdiniz, atanamıyorsunuz. Recep'e göre bir sorun yok, Kemal'e göre çok sorun var. Atanamayan öğretmen kavramını kaldıracağız. Üniversiteyi bitiren, öğretmenlik eğitimi alan herkesi okulu ve öğrencileriyle buluşturacağız. Onlar atanamayan değil, atanan öğretmenler olacak.''

Kemal Kılıçdaroğlu, bazı bölgelerde propaganda yapıldığını ifade ederek, ''Efendim aile sigortası gelecek, yeşil kartı iptal edeceklermiş. İnanıyor musunuz  İnanmayın. Niye inanmayacaksınız  Halkın iktidarında ne dedik  Bizim için vatandaşın mutluluğu esastır. Aile sigortası ayrı, vatandaşlık açısından, sağlık sigortası ayrı. İkisinin birbiriyle ilgisi yok. Hem aile hem sağlık sigortası olacak. Köylere gidiyorlar, efendim 'CHP geldi, bakın sizi dünyanın borcu içinde bıraktı, gelirse faizler yükselir, siz para ödeyemezsiniz.' İnanıyor musunuz  Kimse inanmasın. Bu tür palavralara karnımız tok'' diye konuştu.

''HALKIN CEBİNİ DÜŞÜNÜYORUZ''

Mazotu 1.5 lira yapacaklarını, çiftçinin elektrik borçlarını faiziyle sileceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, çiftçinin huzur içinde olacağını belirtti.

''Ya ben borcunu siliyorum diyorum, borcu azalacak, 'borcunuz artar, faizler yükselir' diyorlar tam tersine'' diyerek konuşmasını sürdüren Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

''Hiç inanmayın. Çünkü biz cebimizi değil, halkın cebini düşünüyoruz. Halk zenginleşecek diyoruz, onun geliri artacak diyoruz. Bakın buna uygun da bir pankartımız var. 'Geleli Recep, para görmedi cep.' Görmez tabii para. Onun ceplerinde o kadar fazla ki... Ne yapacak vatandaş, bir cep var onda da para yok ama onlarda... Bizim bir türkümüz var, 'aradık hep ceplerini, her taraftan para çıktı' diyor. Onların tabii, her taraftan para çıkıyor, köşeyi dönüyorlar. Halka gelince halkın sorunları var. Sizin sorunlarınızı çözmeye biz hazırız'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, taşeron işçiliği, askerliği, çiftçinin, esnafın, emeklinin derdini de bildiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

''(Emeklinin derdi yok.) Var mı  Dertli emekliler. Biz ne zaman emeklilerin derdi var desek hemen 3-4 tane AKP'li çıkar, 'siz zaten vatandaşın arasına girmiyorsunuz, siz vatandaşı tanımıyorsunuz, emeklilere para verdik, emeklinin durumu iyi, hatta sizin dünyadan haberiniz yok' diyorlar. Emekliler yaz tatillerini Kanarya Adaları'nda geçiriyorlar. Allah aşkına siz yaz tatillerini Kanarya Adaları'nda geçirmiyor musunuz  Peki size temel bir soru sorayım; millet mi doğruyu söyler, Recep bey mi  Millet doğruyu söylüyorsa biz halkın sözüne inanacağız. Emeklilerin iyi durumda olmadıklarını biliyorum. Hak etmedikleri aylıkları aldığını biliyorum. Size milli gelir artışından pay verilmez diye kanun çıkaran partinin AKP olduğunu unutmayın. Eğer sizi ikinci sınıf yurttaş konumuna getirdiyse 12 Haziran'da hesap sormak her emeklinin görevidir. 9 milyon emekli var. Bir tek bile fire istemiyorum, 9 milyondan oy istiyorum.''

''DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK GÜZEL ŞEY''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçen bir konuşma yapmış. Memurlar demiş, 'rahat bir nefes alacak.' Demek ki bizim sloganı öğrenmiş, yani ve bir itiraf bu aslında. Ne itirafı  Demek ki memurun durumu kötü. Dokuz yıl sonra olursa rahat bir nefes alacakmış. Sormazlar mı adama, 'Kardeşim dokuz yıldır ne oldu da bu memuru perişan ettin, şimdi kalkmışsın rahat bir nefes alacak' diyorsun. Çiftçi, emekli, esnaf, köylü için demiyor. Memur için diyor. Çünkü memur bilinçli. Gidecek oyunu verecek. Nereye  CHP'ye, altı oka verecek, biliyor. Acaba oradan bir şeyler alabilir miyim diyor. Yemezler...''

Demokrasinin ve özgürlüğün güzel şey olduğunu, telefonların dinlenmediği, polislerin baskın yapmadığı, herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Anneler, babalar mutlu olsun, çocuklar geleceğe umutla baksın. Herkesin aşı, işi olsun, huzur içinde yaşasınlar istiyoruz. Arkadaşlar ısrarla diyorlar ki Recep beyi televizyona davet et. Gelir mi, gelebilir mi  Niye gelmez  Demokraside ister ABD'yi alın, ister Fransa'yı, ister Japonya'yı, ister Rusya'yı, ister İngiltere'yi. Liderler seçim öncesi bir araya gelirler, konuşurlar ve vatandaş da kararını verir. Şimdi gelmiyor. Bir sürü laf ediyor, karşıma da çıkmıyor. Cesareti olmayan insana ne denir  Ben söylüyorum, Recep bey korkma, gel. Kemal kardeşinizin karşısına çıkması için, bir, geçmişinin temiz olması lazım, iki, kul hakkı yememesi lazım, üç, mangal gibi yürek lazım. Bunlar var mı  Ben insanımı seviyorum. Size hizmet etmek istiyorum. Kim olursa olsun, doğulu, batılı, kuzeyli, güneyli değil, benim için yandaş yok. Sadece ve sadece vatandaş var. Bu ülke güzel bir ülke, umut dolu bir ülke. Huzur içinde yaşayabileceğimiz her şeyimiz var. Güzel insanlarımız var, gençlerimiz var. Yazarlarımız, çizerlerimiz, sinemacılarımız, işçimiz, çiftçimiz, köylümüz var. Gönlü insan sevgisiyle dolu olan yurttaşlarımız var. Onlara düzgün ve dürüst siyaseti, namuslu siyaseti getireceğiz. Getireceğiz ki, bu ülkede barışın, kardeşliğin yolunu açalım. Geçmişte hangi partiye oy vermişse vermiş, herkese saygı duyuyorum ama şimdi bir sürece girdik. Türkiye önemli bir sürece gidiyor. Geçmişteki ayrılıkları gayrılıkları bir tarafa bırakalım. Eğer bu ülkede huzur isteniyorsa, çocukların huzur içinde okula gitmesi isteniyorsa, özgürlük isteniyorsa, demokrasi isteniyorsa, telefonlarımız dinlenmesin deniliyorsa, işverenlerimiz bile çıkıp ben de konuşacağım, gerekirse ben de hükümeti eleştireceğim diye bir özgürlük istiyorsa sırtını AKP'ye dönecek. Karşıya bakacak, altı oku, CHP'yi görecek. Biz özgür ve bağımsız bir Türkiye'yi, gençlerin geleceğe umutla baktıkları bir Türkiye'yi, bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçe yaşayan bir Türkiye'yi özlüyoruz ve amacımız hedefimiz bu.''

Konuşmasının ardından, CHP Çanakkale milletvekili adaylarıyla halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, dinleyenlere karanfil attı. Daha sonra seçim otobüsüne binen Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, havaalanı güzergahında toplanan vatandaşları selamladı.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler