YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vaatlerini bir bir sıraladı
Genel Başkan olduktan sonra ilk kez Diyarbakır'a giden CHP lideri il binasından partililere seslendi.Diyarbakır'ı bölgenin Paris'i yapacakları vaadinde bulunun Kılıçdaroğlu,"Sivas'ın ötesine gidemezler"sözüne "Her karış toprak bizim"şeklinde yanıt verdi.
Vaatlerini bir bir sıraladı
20 Kasım 2010 / 14:22 Güncelleme: 20 Kasım 2010 / 14:40

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan seçildikten sonra ilk kez Diyarbakır'a geldi. Parti il binasının merdiveninde partililere seslenen Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'ı bölgenin Paris'i yapacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları durumunda Diyarbakır Cezaevini yıkmayıp müze yapacaklarını ifade etti. 

Başbakan'ın kendileri için "Sivas'ın ötesine gidemediklerini" söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Neden gitmeyelim? Her karış toprak bizim. Neyi paylaşamıyoruz? Beraber olacağız, özgür olacağız. Sosyal devletin olduğu bir ülkede barış, huzur, kardeşlik içinde yaşayacağız." diye konuştu. 

Diyarbakır'a ilk kez 1976 yılında geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'ın büyüdüğünü anlatarak, "Diyarbakır'ı sorunlarından arındırmak, bölgenin Paris'i yapmak CHP'nin boynunun borcudur. Kesinlikle özgürlükleri genişleteceğiz. Hak ve özgürlük, ekmek ve iş Diyarbakır'a gelecek." açıklamasında bulundu. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Diyarbakır'daki eski hapishaneyi yıkıp daha büyük bir hapishane yapacağını" söylediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Eski hapishane yıkılmayacak. Orası müze yapılacak. Çünkü orada dram var. İnsanlık ayıbı var. Diyarbakır'a hapishane değil. Fabrika yapılacak." diye konuştu. 

Özgürlükleri genişletme sözü veren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Bizim anlayışımız; siyaset bize ne verecek değil biz topluma ne veririz anlayışıdır. O yüzden halk için çalışacak her yurttaşımı CHP'ye bekliyorum. Biz bölgede yaşayan Kürt yurttaşlarımızın etnik kimliklerine saygılıyız. İlk defa biz 'etnik kimlik, insanın şerefidir' dedik. 'Devlet etnik kimlik konusunda tarafsızdır' dedik. Devlet her yurttaşı kucaklamak zorundadır. Devlet baskı, asimilasyon yapmaz. Fabrika yapar istihdam yaratır. Devlet bunun için vardır."

Cihan

Yürrü
 // kemaliye
Anca giden! Sen beyazları temsil etmiyorsun. Derdin sadece belli mbir mehep mensuplarını ihya etmek. Bilen biliyor senin amacını!!!...
21 Kasım 2010 09:55
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler