YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vaatleri ses getiriyor ama...
Kılıçdaroğlu'nun vaatleri ses getiriyor ama partisi arkasında durmuyor
Vaatleri ses getiriyor ama...
30 Ağustos 2010 / 08:40 Güncelleme: 30 Ağustos 2010 / 08:42

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin mesafeli durduğu konularda birbiri ardına iddialı çıkışlarda bulundu. Ancak gelen tepkiler üzerine hep geri adım attı. Son olarak BDP dışındaki hiçbir partinin sıcak bakmadığı genel af konusunu gündeme taşıdı. Kılıçdaroğlu, başörtüsü sorununun çözümü, Onur Öymen'i istifaya çağırması konularında da 24 saat geçmeden tavır değiştirmişti.

Bugüne kadar temel sorunların çözümüne mesafeli durmasıyla eleştirilen CHP'ye yenilik getirmesi beklenen Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin hassas sorunları konusunda birbiri ardına iddialı çıkışlar yapıyor. Ancak gelen tepkiler üzerine daha 24 saat geçmeden geri adım atıyor. Kılıçdaroğlu, son olarak memleketinde 'hayır' oyları karşısında vaat ettiği 'genel af' ile gündeme oturdu. BDP dışındaki hiçbir partinin sıcak bakmadığı genel af konusu, 'terör örgütü PKK'nın tüm kadrolarının affedilmesi' olarak kabul ediliyor. Tunceli'de, "Hayır deyin, toplumsal mutabakatla, kardeşçe, doğudan batıya, güneyden kuzeye, herkese, özgürce genel affın yolu açılsın." diyen CHP lideri, bu sözleri üzerine CHP Genel Sekreteri Önder Sav başta olmak üzere partinin üst düzey yöneticilerinin tepkisini çekti. Perşembe günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısı'nda ele alınan bu sözler için, toplantı sonrasında 'yanlış anlaşıldı' açıklaması yapıldı. Kılıçdaroğlu da, "Af, terörün tamamen gündemden kalkmasından sonra gündeme gelebilir." diyerek, konunun gündemlerinde olmadığını ileri sürdü.

Kemal Kılıçdaroğlu, geçen yıl da yerel seçimler öncesinde Batman'da, "Toplumsal barışın bir parçası olacaksa genel affa 'evet' deriz." demiş, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın tepkisi üzerine sözlerini düzeltmek zorunda kalmıştı.

Türkiye'nin bir başka hassas konusu olan başörtüsü sorunu da Kemal Kılıçdaroğlu tarafından çelişkili açıklamalarla gündeme getirildi. Kılıçdaroğlu, Radikal Gazetesi'ne verdiği röportajda "Türbanlı kızlar üniversiteye gidebilecekler mi?" sorusuna "Herkesin okumasına olanak sağlayacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Biz bu sorunu çözeceğiz." cevabını vermişti. Ancak CHP lideri, bu cevap üzerine gazetenin attığı, "Kızlar üniversiteye türbanla gidecek" manşetini yalanladı. Kılıçdaroğlu, sözlerinin gazetede yayınlanması üzerine, "Bu konuda Danıştay'ın, Avrupa İnsan Haklar Mahkemesi'nin, Anayasa Mahkememizin yerleşmiş kararları bulunmaktadır." açıklaması yaptı.

Onur ÖYMEN'İ TUNCELİ'DE İSTİFAYA DAVET ETTİ, ANKARA'DA KORUDU

Kılıçdaroğlu, benzer bir çelişkiyi geçen yıl Dersim isyanının kanlı şekilde bastırılmasını savunan dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'e yönelik ifadelerinde ortaya koydu. Memleketi Tunceli'de, "Onur Öymen gereğini yapmak zorundadır. Gereğini yaptığı zaman CHP'yi, CHP'li milletvekillerini, CHP'lileri rahatlatmış olacaktır." diyerek istifa çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, Ankara'ya döndüğünde, "O iş artık bitti. Bizim misyonumuz partiyi zayıflatmak değil, güçlendirmektir." diyerek ağız değiştirdi.

Kılıçdaroğlu, bir başka fikir değişikliğini cumhurbaşkanı adaylığı konusunda yaşadı. CHP liderliğine yeni seçildiği günlerde bir sonraki seçimlerde Köşk için kimi aday göstereceklerine yönelik soruya, "Keşke Sayın Baykal Köşk'e çıksa. Eğer o gün şartlarımız uygun olursa ve kendisi kabul ederse Köşk adayımız olur. Deniz Bey'in cumhurbaşkanı olması, Türkiye'nin çıkarlarını çok daha net, çok daha somut, topluma ve dünyaya duyurması demektir." şeklinde cevap vermişti. Önceki gün Kayseri'de aynı içerikli soruyu cevaplarken ise Baykal'dan hiç bahsetmedi. Aksine, "Çankaya adayımız aile yaşantısı ile örnek biri olacak." diyerek, kaset iddialarıyla gündeme gelen Baykal'ı adaylık için düşünmedikleri mesajını verdi. (Zaman)

kemal bey aslen kimdir acaba?
 // kemal
Evet, şimdi bir de bu muhterem Kemal beyin kim olduğunun tespitinin yapılması gerekiyor. Çok güvenilir ve kendilerini yakinen bilenler tarafından bizatihi aktarılan bilgiye göre, bizim Kemal bey asıllı bir Ermenidir. Bilmeyenler tabi ki hemen itirazları savuracak ama öyle. Şimdi ülkenin CHP'sinin başına artık kimler geliyor bu milletin bunu da görüp bilme hakkı var diye düşünüyorum. Acaba ne gibi bir görüş sahibi PKK'lılar için genel af ister? ...
31 Ağustos 2010 09:58
karakatür
 // hkme
Siyaseti bukadar karakatürize haline getiren bir insan tanımadım şimdiye kadar verdiği vaatlerde bir tutarlılık yok kendi söylediğine kendiside parti içindede inanda yok ATATÜRKÜN kurduğu patiyi yönrtecek tc yönetecek insan her söylediğinde geri adım atmak şimdi şapka düştü kel göründü gittikçe bir çıkmaza giriyor konuştukça batıyor bak ne hale getirdin ana muhalefeti baş örtü dedin gücün yetmez af dedin gücün yetmez vs kim inanacaksa bunlara az kaldı...
31 Ağustos 2010 01:42
ZİKZAKTAN SİYASETÇİ OLMAZ !
 // BATUHAN
Bay kemal şu an için kullanılıyor referandum sonrası büyük çoğunlukla evet çıkınca etro'nun gömleği çıkarılacak memur kemalliğe devam edecek.
Siyaseti yazboz tahtasına çevirdiler akla hayale gelmedik hilelere yalanlara ve vaadlere baş vuruyorlar sırf Ak Partiyi yıpratmak için bu zavallıyı kullanıyorlar yarın sav oy kaybını görünce bunuda savar....
30 Ağustos 2010 09:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler