YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ustaosmanoğlu'nun tartışılan seyahati iptal!
Ustaosmanoğlu'nun tartışılan seyahati iptal!
09 Haziran 2014 11:45
Mahmut Ustaosmanoğlu'nun pazartesi gerçekleşmesi beklenen Çeçenistan seyahati, sağlık sorunları gerekçesiyle iptal edildi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, yapılan istişareler sonrasında ziyaretin kendisine anlatıldığı gibi olmadığını gören Mahmut Efendi'nin, sağlık sorunlarını da göz önünde bulundurarak Çeçenistan programını iptal ettiği belirtildi. Hocaefendi'nin Anadolu'daki talebeleri ve sevenleri önceki gün İstanbul'a gelerek ziyaretin iptali için toplantı yapmıştı.

Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin Çeçenistan'a götürülerek Rus yanlısı Cumhurbaşkanı Kadirov'la görüştürülmeye çalışılması İsmailağa Cemaati'nde büyük tepkiye neden olmuştu.

Oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu ile dostlarının devreye girerek ziyaretin sakıncalarına dikkat çektiği, Hocaefendi'nin de görüşmeyi iptal ettiği öğrenildi. Ziyareti organize eden Muhammet Keskin ile Şefik Kocaman büyük tepki görmüştü.

Oğlu ve dostları etkili oldu

Hocaefendi'ye yakın çevreler Çeçenistan ziyaretinin iptali ile ilgili şu görüşleri paylaştılar:

Ziyaret sakıncalı

'Hocaefendinin oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu babasına ziyaretin ne kadar sakıncalı olacağını anlattı. Ziyaretin Türkiye'ye ve Türkiye'deki Müslümanlara zarar vereceğine dikkat çekti. Hocaefendi de sakıncalı olduğu kanaatine vararak ziyareti iptal etti.'

Keksin ve Ekinci organize etmişti

Rus yanlısı Devlet Başkanı Ramazan Kadirov'a ziyareti Mustafa Ekinci, Muhammet Keskin ve Şefik Kocaman'ın organize ettiği ve bu iş için para aldıkları iddia edilmişti. B.D. Hoca, 'Keskin ve Ekinci, Hocaefendi'yi görmek isteyenlere bile engel çıkarıyor' dedi.
B.D. şunları söyledi: Bir gün cami imamları olarak bir araya geldik. Hocaefendi'yi görmek ve hayır duasını almak için Beykoz'daki evine gittik. Ancak yanında bulunan malum ekip Hocaefendi'yi bize camdan gösterdiler.

Cemaat zarar gördü

Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin Çeçenistan'a gitmekten vazgeçmesini olumlu olarak değerlendiren B.D. 'Ziyaret iptal edilmemiş olsaydı cemaat zarar görürdü' dedi.

Çeçenler Beykoz'a koştu

Türkiye'de yaşayan Çeçenler, Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin Çeçenistan ziyaretini iptal etmesi için Beykoz Çavuşbaşı'ndaki evi önünde toplandı. 50 kişilik grup Hocaefendi ile görüşmek istediğini iletti. Fakat Muhammet Keskin'in grubu içeri almadığı öğrenildi.

Namaz izni istediler

Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu grup, Hocaefendi ile görüşemeyince içeride namaz kılmak için izin istedi. Ancak evin güvenliği sağlayan kişiler 'Namaz kılınacak yer yok' diyerek grubu geri çevirdi. Çeçenler Hocaefendi ile görüşemeden Çavuşbaşı'ndan ayrılmak zorunda kaldı. Grupta yer alan Çeçenlerin akdedesi Hacı Alvi isimli Çeçen, yıllar önce Çeçenistan'dan Türkiye'ye geldiğini belirterek, 'Mahmut Efendi'ye gerçekleri anlatmaya geldik fakat bizi içeri almıyorlar' dedi.

Danışmanlar yanlış bilgi verdi

Hacı Alvi şunları söyledi: 'Mahmut Efendi'nin yanındaki danışmanlar onu yanlış yönlendirdi. Kadirov'un onu çağırmasındaki amaç çok yanlış.Din alimi olarak Çeçenlerin gönlünde önemli bir yere sahip olan Hocaefendi'ye Çeçenistan'a gitmemesi için ricada bulunmak istedik.' Hacı Alvi, Kadirov'un Çeçenlerle ilgili ölüm emrini veren kişi olduğuna dikkat çekti.

Kadirov'u iyi tanırız

Beykoza gelen Çeçen mücahitlerden Has Muhammed şunları söyledi: 'Mahmut Efendi'ye Kadirov'u yanlış anlatmışlar. Onun nasıl biri olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Bütün Kafkasya'daki mücahitler adına geldik. Bizimle görüştürülmediği için çok üzüldük.'

İlginç
 // Rızvan
O adamların ne işi var hoca efendinin o kadar yakınında???...
09 Haziran 2014 12:35
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler