YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludere'yi unutturmayacağız
Partisinin grup toplantısında değerlendirmelerde bulunan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın gündeminde Uludere ve Pozantı Cezaevi'nde yaşanan olaylar vardı. Kışanak, "Uludere'deki katliamı unutturmayacağız" dedi, "Bunun hesabını sormak için her an tetikte ol
Uludere'yi unutturmayacağız
06 Mart 2012 / 18:16 Güncelleme: 06 Mart 2012 / 18:11

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, 34 vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayının faillerinin hala bulunmadığını hatırlatarak, "Biz kadınlar, hep beraber çok güçlü bir mücadeleyle Uludere'de yaşanan bu katliamın hesabını sormak için her gün ayakta ve tetikte olacağız." dedi.

Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Kışanak, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. Uludere olayının faillerinin hala bulunamadığını söyleyen Kışanak, hadisenin unutturulmaya çalışıldığını ileri sürdü. Katliam emrinin Ankara'dan verildiğini, faillerin Ankara'da olduğunu iddia eden Kışanak, "Biz kadınlar, hep beraber çok güçlü bir mücadeleyle Uludere'de yaşanan bu katliamın hesabını sormak için her gün ayakta ve tetikte olacağız. Kimsenin bu katliamın üzerini örtmesine, zamana yayarak unutturmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz." dedi.

70 günün çok uzun bir zaman olduğunu dile getiren Kışanak, bu süre içinde özür dilemeyen, bir söz söylemeyen ve katilleri adalete teslim etmeyen iktidarın, bugün kadınların arkasına sığınarak Uludere'ye gittiğini söyledi. Giden heyetteki kadınların, "Katiller bulunmadan bizim oraya gitmeye yüzümüz yok" demelerini beklediklerini kaydeden Kışanak, bu katliamın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

POZANTI CEZAEVİ'NDEKİ İDDİALAR

Kışanak'ın gündeminde sadece 'Uludere' yoktu. Kışanak Pozantı Cezaevi'ndeki iddiaları da grup toplantısında değerlendirdi. 

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Pozantı'daki çocukların serbest bırakılması gerektiğini belirterek, "Sizin iyi çocuklarınız gibi olmadı mı, suçları bu mu?" dedi.

Cezaevinde yaşananlara dair bir şey söylemeyeceğini belirten Kışanak, "Bu çocukları cezaevine götüren koşullar neydi, niye bu çocuklar cezaevindeler?" diye sordu. "Kürt sorununu 30 yıldır devlet şiddetiyle çözmeye çalışan bir akıl, köyleri yakıp yıkan bir devler, milyonlarca insanı göçe zorlayan, varoşlarda açlığa ve yoksulluğa mahkum eden bir devlet... İşte bu çocuklar bu nedenle cezaevindeler." diyen Kışanak, bu çocukların 30 yıldır kesintisiz devlet şiddeti altında mağdur olmuş bir halkın kurbanları olduklarını söyledi.

Çocukların 32 ayrı koğuşa dağıtıldığını dile getiren Kışanak, yaşananların kamuoyunda tartışıldığını kaydetti. Savcının bütün suç duyurularına takipsizlik kararı verdiğini ileri süren Kışanak, "Sizin iyi çocuklarınız gibi olmadı mı, suçları bu mu?" diye sordu. Çocukların serbest bırakılmasını isteyen Kışanak, bedeli ne olursa olsun onurlarıyla yaşamayı, insanlıklarına sahip çıkmayı her şeyin üstünde tutacaklarını vurguladı. Bu çocukların herkesin, tüm insanlığın geleceği olduğunu dile getiren Kışanak, vicdanı olan herkesin bu çocuklara sahip çıkması gerektiğini ifade etti. (Cihan)
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler