YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludere olayı aydınlanmalıdır
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Uludere'nin, aydınlanması gerektiğini söyleyerek '' Aradan 14 ay geçti, 14 günde aydınlanması gereken sorun 14 aydır çözülemiyor'' dedi.
Uludere olayı aydınlanmalıdır
12 Mart 2013 / 16:15 Güncelleme: 12 Mart 2013 / 16:17

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, Uludere olayı, olayın ardından TBMM'de kurulan komisyon raporu ve CHP'nin rapora yönelik muhalefet şerhine yer verdi.
 
CHP tarihi açısından 12 Mart muhtırasının çok önemli olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, dönemin parti Genel Sekreteri Bülent Ecevit'in, askerin muhtıra vermesine açık ve net dille karşı çıktığını, kurulacak hükümete CHP'den milletvekilli verilmemesini istediğini söyledi.
 
Darbelerin en çok CHP'yi mağdur ettiğini gösteren en tipik örneğin, 12 Mart darbesi olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''İktidara en yakın olunan dönemde, hep darbeler olmuştur. CHP'nin iktidarını, darbeler engellemiştir. Milletvekillerimiz, genel başkanlarımız hapse atıldı, mal varlıklarımıza el konuldu, arşivlerimiz SEKA'ya gönderildi. O nedenle 12 Mart darbesi, bizim ilk kez çok net ve kararlı duruşumuzu göstermesi açısından çok önemlidir'' dedi.
 
'' Uludere olayı, sıradan bir olay değildir'' 
 
Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''28 Aralık 2011,Uludere faciasının olduğu gün. Bir devlet, devleti yöneten hükümet düşünün, 34 yurttaşımızı öldürüyoruz, talimat veriyoruz; git burayı bombala, 34 yurttaşı katlediyoruz. Bu, hangi siyasal görüşten olursa olsun, insan olarak bakmamız, irdelememiz, sorumluları halkın önüne çıkarmamız gereken bir olaydır. Uludere olayı, sıradan bir olay değildir. O nedenle hepimizin, geçmişi hatırlaması, AKP Hükümeti, neler yapıyor diye sorgulaması gerekiyor.''
 
Olayın kamuoyunda yankı uyandırması üzerine Meclis'te bir alt komisyon kurulduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, komisyonun, insansız hava aracı görüntülerini kimin değerlendirdiği, analizi kimin yaptığı, bombalanacak kişilerin PKK'lı olduğuna kimin karar verdiği, hangi istihbarat bilgisinin bu kararın alınmasında etkili olduğu, vur emrini kimin verdiği sorularına cevap bulmak istediğini belirtti.
 
Kılıçdaroğlu, komisyonun, gerçekleri araştırma değil, gerçekleri karartma komisyonu gibi bir işlev üstlendiğini öne sürdü.
 
''Türkiye'nin saygınlığına gölge düşürülüyor''
 
Olaya ilişkin soruşturmanın gayri meşru bir sürecin içine sokulduğunu, bunun Türkiye'nin ve TBMM'nin saygınlığına gölge düşürdüğünü ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Bütün yurttaşlarım çok iyi bilsinler, ellerini vicdanlarına koyup şunu haykırsınlar, iyi ki bu ülkede CHP var. Sonuna kadar takip edeceğiz'' dedi.
 
Adaletin yüce ve soylu bir kavram olduğunu, milletin vicdanı anlamına geldiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu kavramın döneme ve kişiye göre değişemeyeceğini söyledi. 
 
Uludere'de yaşamını yitirenlerin annelerinin tek isteklerinin de adalet olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Dünyanın en zor şeyini istiyorlar. Neden? Adaletsizliği kural yapmış bir iktidardan istedikleri için. Hem kalkacak büyük laflar edeceksiniz, 'Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak' diyeceksiniz, sonra TBMM'nin çatısı altında olayları kapatmaya çalışacaksınız. Kim engel oluyor? CHP'' diye konuştu.
 
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler