YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ülkenin yüz karalarıdır
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Darbeler demokrasinin kara günleridir ve darbeleri yapanlar demokrasinin de ülkenin de yüz karalarıdır'' dedi.
Ülkenin yüz karalarıdır
29 Nisan 2012 / 15:47 Güncelleme: 29 Nisan 2012 / 15:49

Akdağ, Dumlupınar Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Kütahya 4. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 28 Şubat sürecinde postal sesini duyar duymaz hazır ola geçenler arasında yüksek yargı mensupları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, üniversite hocaları, siyasetçiler, sermaye sahipleri, medya patronları ve köşe yazarları gibi kesimler olduğunu söyledi.

Bu sözünden, o dönem için bu vasıflara sahip olan herkesi suçladığının anlaşılmamasını istediğini belirten Akdağ, şöyle devam etti:

''Her kim 28 Şubat'ta birilerinin postalını yalamışsa, sözüm onlaradır. Bunlar 1960'ta Adnan Menderes ve arkadaşlarını şehit edenlerin kafa ve ruh yapısını taşıyanlardır. Bu kafa yapısı, 12 Eylül'de yaşlarını büyüterek astıkları çocuklar için, 'Asmayıp da besleyecek miydik' diyen kafadır. Bu kafa yapısı, 'Bir sağdan astık, bir soldan astık' diyecek kadar insanlıktan nasibini almamış olanlardır. Onlar bilsinler ki, bu zulme ortak olmuşlardır. Bir de maalesef günümüz politikacıları içinde bütün bunlara alkış tutan, avukatlık yapanlar var. Bunlar kim biliyor musunuz  Kim 'Ben Ergenekon'un avukatıyım' dediyse, kim 'Neredeymiş bu Ergenekon, bana gösterin' dediyse, işte onlar 1960'ın, 1980'in, 28 Şubat'ın kafa yapısını taşıyan, maalesef darbe heveslilerine alkış tutan, 'Vesayetinizden memnunuz' diyenlerdir. Darbeler demokrasinin kara günleridir ve darbeleri yapanlar demokrasinin de ülkenin de yüz karalarıdır.''


-''Bizim intikamla işimiz olmaz''-


Akdağ, artık darbe dönemlerinde milleti sömürenlere müsamaha gösterilmediğini ifade ederek, darbeleri destekleyenler için rüzgarın nereden geldiğinin önemli olmadığını dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ileri sürdüğü gibi AK Parti olarak darbe dönemlerinin aktörlerine karşı intikam duygusu beslemediklerini ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:

''Darbelere sebep olanlar kimlerse, bugün tarafsız ve bağımsız yargının yakalarına yapışması kadar doğal bir şey olamaz. Ülkeyi her seferinde 10-20 yıl geri götüren bu darbe kalıntılarını istemiyoruz. Bu milletin, tekrar sömürülmesine ve istismar edilmesine izin veremeyiz. Bizim intikamla işimiz olmaz. Biz millete sevdalıyız, adaletten yanayız. Zalimden yana olmadık, bundan sonra da olmayacağız.''

Daha sonra, AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Yenipazar tarafından Akdağ'a büyük çini tabak hediye edildi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler