YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ukrayna'da istikrar yok"
"Ukrayna'da istikrar yok"
07 Mart 2014 18:02
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’da yaşananların düşündürücü olduğunu belirterek, "Önemli bir testten geçiyoruz.

Biz temenni ediyoruz ki AB, Batı, Rusya içinde bulundukları hatadan döner. Hatalarını anlarlar. Artık soğuk savaş döneminde yaşamadığımızı anlarlar. Rusya ve AB çatışma ortamından imtina ederler" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Turizm Otelcilik ve Uygulama Oteli’nde düzenlenen Avrupa Birliği’ne Uyum Dayanışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısına katıldı. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB sürecinde kararlı adımlar attığını belirterek, AB sürecinde sadece merkezin çalışması değil yerelde de önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Vali Öztürk, 2002 ve 2013 yılları arasında Antalya mali yardımları kapsamında 688 projeye yaklaşık 48 milyon Euro kaynak aktarıldığını, hibe almaya hak kazanan iller arasında Antalya’nın İstanbul, Ankara, İzmir’in ardından proje saysında 4’üncü sırada olduğunu söyledi.

"Ukrayna'da istikrar yok"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu da Antalya’da AB günü yaşadıklarını belirterek, sadece Türkiye değil, bölgenin değil dünyanın önemli bir sınavdan geçtiğini dile getirdi. Ukrayna’daki olayları yakından takip ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Ukrayna’nın sınır bütünlüğü tehdit altındadır. Ukrayna’da istikrar yoktur. Her Ukraynalı kendini güvende hissetmemektedir. Yaşadığımız bu çağda Avrupa’nın ortasında böyle bir olayın yaşanması Ukrayna’nın böyle bir tehdit altında olması çok düşündürücüdür. Herkes için, Rusya için de, AB için de, dünya için de önemli bir sınavdır. Bu sınavı nasıl geçeceğiz? Bu krizi biz fırsata mı dönüştüreceğiz? Tekrar uzlaşı anlayışı ve barış mı hakim olacak? Geniş Avrupa politikalarımız başarılı mı olacak? Yoksa iki kutuplu Avrupa’ya doğru mu gideceğiz? Zihinlerde hâla var olan duvarları fiziken de örecek miyiz? Bölgede gerginlik tırmanacak mı? Yerinden edilmiş insanlar ne olacak? Önemli bir testten geçiyoruz. Biz temenni ediyoruz ki, AB, Batı, Rusya içinde bulundukları hatadan döner. Hatalarını anlarlar. Artık soğuk savaş döneminde yaşamadığımızı anlarlar. Rusya ve AB çatışma ortamından imtina ederler. Avrupa ve Ukrayna’ya demokrasi ve istikrar gelir. Ekonomik kalkınması sağlanır diye düşünüyoruz."

"Ne AB vazgeçer ne de biz"

AB’nin vazgeçilmez bir süreç olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "60 yıldır vazgeçemiyoruz. Darbe ve krizlerden sonra AB’ye sarılmışız. AB kurumlarının içinde olmak istemişiz. Bugüne kadar AB hariç diğer kurumların içinde olmuşuz. Ama AB’ye üye olamamışız. Biz bu süreçten hiç vazgeçmemişiz. İstikrarsızlık olmuş, darbe olmuş, önümüze fırsat gelmiş, istememişiz. Son 10 yıldır müzakere sürecinde bile de AB süreci kolay olmamıştır. Zorluklarla karşılaştık. Uzun ince bir yolda hep birlikte yürüdük. Ne AB bizden vazgeçebilir ne de Türkiye AB’den vazgeçebilir. AB sürecinden ve kazanımlarından vazgeçebilir."

"Türkiye'ye bu hak verilmemiştir"

Bakan Çavuşoğlu, AB’nin standartlarında, sosyo ekonomik kalkınma ya da ekonominin öne çıktığını anlatarak şunları söyledi: "Serbest dolaşım için AB’ye girilmek isteniyor. AB’nin çifte standart içinde olduğunu görüyoruz. Türkiye bu çifte standartı haketmiyor. Daha müzakere başlamayan aday ülkeler vizesiz seyahat edilebilmektedir. Ama bir tek Türk halkına bu hak verilmemiştir. Bu anlaşma 3 yıl sonra vize serbestisi getirme bakımından anlamlıdır. 2014 yılında da bu pozitif trend devam etmektedir."

Avrupa Birliği süreci ve Erasmus programı çerçevesinde 370 bin vatandaşı AB ülkelerine gönderdiklerini ifadede eden Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Her yaş ve meslekten insanı gönderdik. Bunun için yaklaşık 650 milyon Euro harcandı. 150 bin Avrupalıyı ortak projeler çerçevesinde Antalya’da ağırladık. Yurt dışına giden vatandaşlarımız orada eğitim görmüyor, ülkemizin gönüllü temsilcisi oluyor. Orada ülkemizin AB’yi hakettiğini gösteriyorlar. Türkiye’ye gelen her Avrupalı’da Türk imajı ve Türk halkı hakkındaki fikirleri değişiyor. Onlar da gönüllü bir Türkiye temsilcisi oluyor. 2014 yılında 70 bin vatandaşımızı AB ülkelerine göndereceğiz."

Bakan Çavuşoğlu, daha sonra İki Kapılı Han esnafını ziyaret etti. Çavuşoğlu’na AK Parti Muratpaşa Belediye Başkan adayı Cihan Bulut da eşlik etti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler