23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul24 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir31 °C
 • Konya25 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır34 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri27 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep33 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna ve çevresindeki kriz uzlaşı ile çözülmeli
Ukrayna ve çevresindeki kriz uzlaşı ile çözülmeli
04 Aralık 2014 21:18
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ukrayna ve çevresindeki krizin Ukrayna'nın bağımsızlığına, siyasi ve toprak bütünlüğüne saygı duyan bir uzlaşı ile çözülmesi gerektiğini söyledi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna ve çevresindeki krizin Ukrayna'nın bağımsızlığına, siyasi ve toprak bütünlüğüne saygı duyan bir uzlaşı ile çözülmesi gerektiğini söyledi. 

Çavuşoğlu, İsviçre'nin ev sahipliğinde Basel kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 21. Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı. 

Toplantıda konuşan Çavuşoğlu, Ukrayna'daki krizin Avrupa'nın güvenliğini ve temel ilkelerini tehdit ettiğini ifade ederek, bu durumun AGİT'in önemini artırdığını belirtti. 

AGİT'in güvenlik, istikrar ve hukuk kuralları bağlamında geniş bir coğrafyada önemini kanıtladığına dikkati çeken Çavuşoğlu, AGİT'in işlevlerini amaçları doğrultusunda yerine getirdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Ukrayna ve çevresindeki krizin Ukrayna'nın bağımsızlığına, siyasi ve toprak bütünlüğüne saygı duyan siyasi bir uzlaşı ile çözülmesi gerek ve biz Kırım'daki de facto durumu tanımıyoruz" diye konuştu. 

 Ortak bir siyasi irade ile daha güvenli bir örgüt inşa edilerek olası krizlerin engellenebileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Aramızdaki güven sorununun üstesinden gelmemiz gerekiyor" dedi.

Yerel, ulusal ve bölgesel çatışmaların etkilerinin ele alınması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çıkmazdan kurtulmanın bir yolu, yeni bir kültür, yeni bir metodoloji ve yeni bir operasyon yönteminin geliştirilmesinden geçer ki bunlar, bu olağanüstü platformun en iyi şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Helsinki+40 süreci zaten bize bu zorluğu aşmak için bir yol sunuyor. Bu yolu yeniden canlandırabilirsek, bizim aşırılık, terörizm, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık gibi diğer tehditlere karşı mücadele etmemiz de mümkün olacak."

Önceki nesillerin Avrupa'da savaş ortamlarında yaşadığını ve 1. Dünya Savaşı'nın 100 yıl önce başladığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Biz, diğer taraftan, Vancouver'dan Vladivostok'a güvenli ve müreffeh bir bölge oluşturmak ve bu yönde bir vizyon geliştirmek için tüm imkanlara sahibiz" şeklinde konuştu. 

Çavuşoğlu, "Biz vizyonumuzu, sadece gelecek nesiller bunu hakkettiği için değil, onlara borçlu olduğumuz için gerçeğe dönüştürmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, mevkidaşları ile ikili görüşmeler yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre'nin Basel kentinde yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 21. Bakanlar Konseyi toplantısı çerçevesinde Belçikalı, Sırp, Maltalı, Taylandlı mevkidaşları ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jaglan ile ikili görüşmeler yaptı. 

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders'a Belçika'nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanlığı'nı üstlendiği için tebriklerini iletti.

İkili üst düzey ziyaretlerin artması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye ve Belçika arasındaki İçişleri, Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları arasındaki üçlü istişare mekanizmasının öneminden bahsetti ve Belçika'da yaşayan Türk vatandaşlarının iki ülke arasında önemli bir köprü olduğunu vurguladı.

Belçika Dışişleri Bakanı Reynders ise, Çavuşoğlu'na Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı için teşekkür etti. 

Türk kökenli Belçika vatandaşlarının iki ülke arasında önemli bir köprü olduğunu vurgulayan Reynders, Suriye ve Irak'taki yabancı savaşçılar konusunun Belçika için önemli bir sorun olduğunu ifade etti. Bakan Reynders ayrıca, terörizmle mücadele konusunda Belçika'da alınan tedbirler hakkında bilgi verdi. Bakan Çavuşoğlu ise terörle savaş konusunda özellikle istihbarat paylaşımının önemini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvitsa Daviç ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye'ye maç için gelen Marko İvkoviç isimli gencin hayatını kaybetmesi de gündeme geldi.

Çavuşoğlu ayrıca Sırbistan'ın bölgenin istikrarı için önemli bir ülke olduğunu, Türkiye'nin Belgrad-Priştine diyaloğunu desteklediğini ve bölgedeki donmuş ihtilafların ortadan kalkması açısından bu husunun faydalı olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu'nun Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tanasak Patımapragorn ile görüşmesinde ise iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler ile bölgesel konular görüşüldü.. 

Çavuşoğlu, Malta Dışişleri Bakanı George Wella ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, önümüzdeki dönemde Bakan Çavuşoğlu'nun Malta'ya yapacağı ziyaret ve bu ziyaret sırasında imzalanabilecek anlaşmalar gündeme geldi. 

 Dışişleri Bakanlıkları arasında düzenli istişarelerin gündeme gelebileceği, diplomasi akedemileri arasında işbirliği mekanizmalarının oluşturulması hususunun da gündeme geldiği görüşmede, Türkiye'nin AB üyelik müzekereleri hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede ayrıca Suriye, Irak ve Libya'daki gelişmeler de ele alındı.

Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jaglan ile de baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler