YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüzmen'e ağır yanıt...
Tüzmen'e ağır yanıt...
23 Temmuz 2010 08:55
BDP'li Kurtulan'dan Tüzmen'e ağır yanıt...

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Başbakan Erdoğan’ın son grup toplantısında yaptığı konuşma sırasında dökülen gözyaşları ilgili olarak, “Asıl ağlattıkları annelerin gözyaşlarını görmüyorlar” dedi.

Ziyaret ettiği BDP Eskişehir İl binasında basın toplantısı düzenleyen Fatma Kurtulan, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan referandumu boykot ederek sandığa gitmeyeceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan’ın son grup toplantısında gözyaşı dökmesini de değerlendiren Fatma Kurtulan şunları kaydetti:

“Asıl ağlattıkları annelerin gözyaşlarını görmüyorlar. Ağlayarak, ağlattığı annelerin gözyaşını kamufle edemez. Ağlattığı anneler ondan hesap sormaya devam edecektir. Eğer gerçekten samimi ise biran önce savaşı durdurmalı ve akan kanın önüne geçmelidir. 12 Eylül gibi cunta yöntemi ile Türkiye’nin yönetildiği bir dönemde idam edilenleri anarken, tüm Türkiye’nin gözü önünde gözyaşı döküyor. Ama hala gençler ölüyor ve öldürülüyor. Bu ülkenin iki evladı karşı karşıya gelmiş birbirini öldürüyor. Bunu durdurmak kendilerinin elindedir. İktidarlar, cesaretli olsunlar, kararlı olsunlar bunu durdurmak kendi ellerindedir. Bunu yapmalarını bekliyoruz.”

Anayasa değişikliğinin umut vermediğini ifade eden milletvekili Fatma Kurtulan, “Anayasaya dair yaptıkları umut vermiyor. Kürtlerin aynı topraklarda aynı vatan üzerinde, aynı bayrak altında özgür yurttaşlar olarak yaşama istemi çarpıtılıyor. Kürtlerin bu talebi görmezlikten geliniyor. Bu anayasa buna hizmet etmiyor, etmemektedir. Onun için boykot kararımız önemlidir. 12 Eylül’de sadece Kürtleri değil tüm vatandaşların o gün sandığa gitmeyerek referandumu boykot etmeye çağırıyoruz” dedi.

Kürşat Tüzmen’in bakanlık görevinden ayrılmasınnı ardından kendilerine saldırdığını, son olarak da ‘Şerefsizler’ dediğini söyleyen Fatma Kurtulan, “Başbakan milletvekillerine sahip çıksın. Bu ortalığa düşen milletvekillerini gerekiyorsa bağlasınlar. Bize küfretmekten biran önce alıkoysunlar. Tüzmen, bizim üzerimizden başka partilere göz kırpmaktadır. Başka partiye geçme tutumu içerisindedir. Şu anda AKP’den ayrılmak için kendisine yer, zemin arama içindedir. Bizim üzerimizden bunu yapmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi. (Vatan)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler