YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutukluluk süreleri uluslararası normlara indirilmeli
Tutukluluk süreleri uluslararası normlara indirilmeli
06 Temmuz 2013 14:43
CHP Gup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutukluluk sürelerine ilişkin vermiş olduğu iptal kararı ile ortaya çıkan durumu değerlendirerek, uluslararası normlara indirilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP milletvekili, Anayasa Mahkemesi 'nin 4 Temmuz 2013'te vermiş olduğu kararla 10 yıla ilişkin düzenlemeyi iptal ettiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Tartışma, Anayasa Mahkemesi kararı ne zaman uygulanacaktır. İptal kararlarının geleceğe yönelik olarak ertelenip 1 yıl son yürürlüğe girmesine yönelik uygulama yasama organına bu konuda gerekli yasal düzenlemeyi yapmak üzere süre vermek amacına yönelik olup herhangi bir hukuki bir boşluğun doğmasını önlemek içindir. Yani iptal kararlarının yürürlüğünün ertelenmesi doğrudan doğruya yasama organına verilen bir süreyi işaret eder.

Yoksa Anayasa'ya aykırılığı tespit edilmiş bir kanun maddesinin 1 yıl daha uygulamada kalması yargının, mahkemelerin Anayasa'ya aykırılığı tespit edilmiş olan bu kuralı 1 yıl daha uygulaması gibi bir garip durum düşünülemez.

Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi kararının yargı tarafından Anayasa gereği uygulanması gerekir. Bugüne kadar ortaya koyulmuş olan içtihatlar, yargının kararları, Danıştay'ın kararları 1 yıllık erteleme süresinin sadece ve sadece yasama organına yönelik olduğuna yöneliktir. Onun dışındaki bütün kurumların bu kararın gereğini yerine getirmesi gerekir."

Hamzaçebi, "Şu andaki içtihatları gözönüne aldığımızda 5 yılın üzerinde tutuklu herhangi bir kimsenin cezaevlerinde kalmaması gerekir. Hüküm açıktır. Bu kural yani tutukluluk süresine ilişkin olarak yapılan düzenlemeler ve buna ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karar bir ceza yargılama hukuku kuralıdır.

Ceza yargılama hukukuna ilişkin kurallar derhal uygulanır. Herhangi bir şekilde bunun geciktirilmesi ileriye bırakılması söz konusu değildir. Tutukluluk süresi doğrudan doğruya ceza yargılama hukukunu ilgilendiren bir durumdur. Ceza yargılama hukuku kuralları da kesinlikle lehe ve aleyhe olup olmadığına bakılmaksızın derhal uygulanır." dedi.

Hamzaçebi, "Bu noktada yapılması gereken bir konu daha ortaya çıkmaktadır. Anayasa Mahkemesi 10 yıl gibi insan haklarına evrensel hukuk kurallarına aykırı olan tutuklama süresinin iptali yönünde bir karar vermiştir. Böylesi bir uzun tutukluluk süresini sistemde muhafaza etmek mümkün değildir. O halde yapılması gereken hemen bu süreyi uluslararası normlara indirmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Tutuklu CHP milletvekillerinin durumu da sorulan Hamzaçebi, "Bizim tutukluluk süresinin en fazla 4 yıl olarak uygulanabilmesi yönündeki düzenleme milletvekillerimiz de dahil bütün tutukluları kapsamına almaktadır. Bizim teklifimizin yasalaşması tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması sonucunu kendiliğinden doğuracaktır.

Ancak tutuklu milletvekillerini sadece ve sadece bizim tutukluluk yönündeki teklifimiz dikkate alarak değerlendirmek eksiklik olur. Biz milletvekillerinin millet iradesine uygun olarak derhal Parlamento'da olması gerektiği görüşündeyiz. Ona ilişkin kanun tekliflerimiz ayrıca vardır. Onu hemen yasalaştırabiliriz. Bu teklifi eğer yasalaştırırsak tutuklu vekiller Parlamento tatile girmeden cezaevinden çıkarlar, gelip yeminlerini ederler ve görevlerine başlarlar." ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler