YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutuklu 3 milletvekili daha tahliye talep etti
Tutuklu 3 milletvekili daha tahliye talep etti
04 Ocak 2014 11:00
BDP milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile bağımsız milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatları Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruda bulunarak milletvekillerinin tahliyesini talep etti.

Anayasa Mahkemesinin, Diyarbakır'da tahliye talepleri reddedilen KCK davaları sanıklarından BDP milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile bağımsız milletvekili Kemal Aktaş hakkındaki ihlal kararı üzerine avukatları Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruda bulunarak milletvekillerinin tahliyesini talep etti.

Diyarbakır'da tahliye talepleri reddedilen KCK davaları sanıklarından BDP milletvekilleri Irmak ve Sarıyıldız ile bağımsız milletvekili Aktaş'ın avukatlarının başvuruda bulunmasının ardından Anayasa Mahkemesinin, "tutukluluklarının makul süreyi aştığı" ve "seçilme haklarının ihlali" iddiasıyla başvurularını haklı bulması üzerine avukatları Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruda bulundu.

Avukatlar, başvuruda Anayasa Mahkemesinin kararını örnek göstererek milletvekilleri Irmak, Sarıyıldız ve Aktaş'ın tahliyesini talep etti.

Tutuklu milletvekillerinin, Anayasa Mahkemesinin CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesine ilişkin verdiği kararı gerekçe göstererek bir süre önce yaptıkları başvurular, yargılandıkları mahkemece "Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru hakkı sonucunda vermiş olduğu kararlar hangi dosya için verilmişse özel olarak o dosyanın tarafı hakkında sonuç doğurur" gerekçesiyle reddedilmişti.

Diyarbakır E Tipi Cezaevindeki BDP Şırnak MilletvekiliSelma Irmak 18 Nisan 2009, Diyarbakır D Tipi Cezaevindeki BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız 27 Nisan 2009, Diyarbakır D Tipi Cezaevindeki Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş ise 14 Nisan 2009'dan bu yana tutuklu bulunuyor.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler