YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi gelecekteki süreçte neler bekliyor?
Kanal A'da yayınlanan 'Türkiye'nin Seçimi' programında konuk olan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ve Takvim Gazetesi Yazarı Bülent Erandaç, yeni kabineyle birlkite Türkiye'yi gelecekteki süreçte neler beklediğine dair değerlendirmelerde bulundu
Türkiye'yi gelecekteki süreçte neler bekliyor?
25 Mayıs 2016 / 02:53 Güncelleme: 25 Mayıs 2016 / 03:52

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programına konuk olan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ve Takvim Gazetesi Yazarı Bülent Erandaç, yeni kabinenin açıklanmasının ardından Türkiye'nin gelecek sürecine dair değerlendirmelerde bulundular.

5000 YILLIK BİR TARİHİ YOK ETMEYE ÇABALIYORLAR

Türkiye'nin binlerce yıllık tarihi birlik ve beraberliğine vurgu yapan Özdağ, "Türkiye'nin 7 bölgesi var. Her bölgeye bir isim vermek gerekse, ben  Güney doğuya 'Derviş' derdim. Dindar, muhafazakar, müslüman insanların çok yoğun olduğu bölgede, o bölgenin güzel insanları hiçbir zaman için Türkiye'den ayrılmayı düşünmüyorlar. 

PKK'ya, terör örgütüne ve bölücülüğe karşılar. İstiyorlar ki 1. sınıf vatandaş olarak yaşayalım. Zaten mevcut anayasaya göre herhangi bir etnik yapıya mensup bir kişi hiçbir şekilde farklı bir muamele görmüyor. Ne devlet dairesine girerken, ne KPSS'de, ne farklı bir yere girerken farklı bir ilgiyle karşılaşmıyorlar. Türkiye bunları aşmış bir devlet. Türkiye'nin kültüründe böyle bir şey yok. Birlikte bir kültür inşa etmek var bizim kültürümüzde" dedi.

TÜRKİYE'NİN GENÇLERİNİ BİRBİRİYLE DÖVÜŞTÜRDÜLER

Geçmişten günümüze darbelerle, savaşlarla, Türk gençliğini birbirine düşürmeye çalışan dış güçlerin olduğunu ifade eden Selçuk Özdağ, "1982 anayasası bir noktada 1961'in kopyası. Sayın cumhurbaşkanımız bu yüzden sistem değişikliğine vurgu yapıyor. 1961'de darbeyi yapanlar Türkiye'ye bir kötülük daha yaptılar. Bütün darbeler bizim ekonomimize, kültürel dokuluramıza zarar verdi. 

Devletler ekonomiyle ayakta dururlar ama o ekonomiyi ayakta yaşatacak olan demokrasiniz ve kültürünüzdür. 1000 yıllık bir Anadolu kültürünüz var sizin, 5000 yıllık kültürünüz, örfünüz, ananeleriniz, geleneğiniz, kıyafetiniz, mutfağınız, manileriniz, atasözleriniz, düğün alaylarınız, asker uğurlamalarınız, cenazeniz, kısacası dünden bugüne biriktirdiğimiz her şey. Bu yapılan darbeler kültürel savrulmalarımıza neden oldu. 1970'li yıllarda egemen güçler Türkiye'nin düşünen ve milli birliği için harekete geçmesi gereken gençlerini birbiriyle dövüştürdüler" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'Yİ GELECEKTEKİ SÜREÇTE NELER BEKLİYOR?

Erandaç, Türkiye'ni yeni kabine açıklanmasının ardından gelecek süreçte neler beklediğine dair, "Önümüzdeki dönem büyük Türkiye dönemi. İstiklal Savaşı'ndan istikbale doğru giden bir savaşın içindeyiz. Türkiye yeni yüzyılda büyük gelişme gösterecek ve bu yüzyılın yıldız ülkesi olacak. Bütün fırsatlar hep bunu sağlıyor. Her 100 yılda yeni düzenler kurulur. 

Kabine'de kimin olduğundan ziyade önemli olan hedeflerdir. Önceden 2 yıl sonramızı konuşamazdık. Bugün 2023'ten bahsediyor aziz milletimiz, 2053'ten bahsediyor. Bu tarihler önemli.  

Bizim daha yüzyıllarca AB'ye girmek için bekleyeceğimizden bahsediyorlar. Beklemeye gerek yok, biz geliyoruz. Viyana kapılarından döndük, tekrar Viyana'ya geliyor. Bu gerçek karşısında hepimiz inanmışız. Bu inanç olduğu için büyük hedefler önemli. Türkiye'nin kazandığı büyük bir özgüven var. Geleceğe inanıyoruz, büyük Türkiye'ye inanıyoruz" sözlerini kullandı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler