YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin tam borcu ne kadar?
Türkiye'nin tam borcu ne kadar?
Türkiye'nin tam borcu ne kadar?
19 Şubat 2008 / 12:46 Güncelleme: 19 Şubat 2008 / 00:00


Başbakan Erdoğan, AK Parti Grubu'nda konuştu. Sürekli kriz tellalığı yapılmasını eleştiren Erdoğan, "Borsa dışında bazı spekülatörler var" dedi ve ince bir gönderme yaptı. Erdoğan konuşmasına başlarken gruptaki lösemili çocuklara geçmiş olsun derken, Kosova'nın bağımsızlığını kutladı. Kosova ile tarihi bağımıza dikkat çeken Erdoğan "Kosova'yı ülkem ve milletim adına kutluyorum" dedi.

Kosova'nın bağımsızlığına 750 kişilik bir taburla katkı verdik. Kosova ekonomisine katkı vermeye devam edeceğiz. Kosova'nın bölgesinde iyi bir örnek teşkil edecektir.  Türkiye'nin adalet ve kalkınma mücadelesi tüm hızıyla devam ediyor. Tüm engelleri yavaş yavaş aşıyoruz. Çağdaş uygarlık hedefine doğru yolculuğunuz sürüyor. Önyergıları kırmak zordur. Yıllarca korkularımızın arkasına gizlendik. Milleti bütünüyle kucaklamayanlar yüzünden bizim nesillerimiz büyük acılar çekti. Toplumun enerjisini toprağa gömenler bu ülkeye çok acılar çektirdi. Bizi anlamakta zorlamayanları biz de anlamakta zolanıyoruz. Bazı seçkinci zümrelerin tavırlarını anlamakta hakikaten zorlanıyoruz. Onların görüşlerine sabırla saygı duymaya çalışıyoruz. Türkiye'yi her alanda geliştirmenin mücadelesini veriyoruz.


Ekonominin girdiği atılınm süreci hız kesmeden devam ediyor. Türk ekonomisi geçtiğimiz yılda iki kattan fazla büyümüştür. Ekonomideki geçmişteki korkular ortadan kalkmıştır. Ekonomiye istikrar ve güven kazandırdık. halıkımızın beklentilerini boşa çıkarmak için çok kampanyalar yürütüldü.


Kriz tellallığı yaptılar. Şu gün şu saatte kriz çıkacak dediler. ekonomi bu dalgalara dayanmaz dediler. ama beklentileri boşa çıktı. Karalılığımız artık ispata gerek duyulmayacak kadar oratadadır. Kimse bu ülkede spekülasyon gayreti üzerine girmesin. Bazı spekülatörler var. Eskiden borsadaydılar. Şimdi borsanın dışında da bazı spekülatörler var. Hala halkı aldatmak için yanlış ekonomik veriler veriyorlar. Demokratikleşmeyle küresel sermaye Türkiye'ye yöneldi. Bazıla siyasiler ekonomi yabancılaşıyor. Yabancı parayı bir çekerse ne olur diyor. Bu çok yanlış bir bilgi. Sermaye uygun liman bulursa oraya akar. Dış sermaye 21 milyar doları aştı. Kriz tellalrına ithaf ediyor milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2007'de turizm geliri 18 milyar dolarla rekor kırıldı. Enflasyon hedefini tutturmak için mali disiplinli çalışmayı sürdürecğiz. Bazıları rakamları sevmez. Bazıları matematik hesaplarını sevmez. Ancak kimse ekonomize karamsar bir tablo çizemez.


Başbakan Tayip Erdoğan, Ergenekon’la ilgili ‘yasal düzenleme’ sözlerine açıklık getirdi
"Ergenekon bitmiş değil, daha gerisi var. Mücadele için yasal düzenleme de yapacağız " sözleri hatırlatılan Erdoğan’a grup toplantısı çıkışında “Nasıl bir yasal düzenleme yapılacak” sorusu yöneltildi. Erdoğan bu soruya “Talep gelirse yapacağız. Taleplere açığız” yanıtını verdi.


Türkiye'nin iç ve dış net borcunu açıklayan Başbakan Erdoğan, kasıtlı olarak yapılan bir yanlışa dikkat çekti

Başbakan Erdoğan, AK Parti Meclis Grubu'nda konuştu. Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi: "ABD'yi de etkileyen küresel çalkantıyı başarıyla atlatacağız. Bazı siyasi parti liderleri bunu yüksek göstermek için çırpınıyor, halkı aldatıyor. Türkiye'nin iç ve dış net borcu 249 milyar YTL'dir. Öyle zannediyorum ki bunlar özel sektörün borcunuda kamu net borç stokuna ekliyor. Kimse kimseyi aldatmasın. Borcumuz budur. Gerçeği çarpıtmamak lazım. gözü olup da görmemek bu olsa gerek. dedim ya matematikten hoşlanmazlar. Söylerlerse kabul ederlerse yalanları orataya çıkar. Sipari değil resmi rakamlar. Yalan yanlış haberlerle halkı aldatmasınlar. 2007'de bu yüzde 40'ın altına düştü. Bu büyük bir başarıdır.

Gecelik faiz oranları yüzde 63'ten yüzde 16'ya düştü. Gerçekler ortada. Eski iktidar 9 ay vadeli borç alıyordu, bugün 33 ay vadeye çıkıyor. Merkez Bankası rezervleri 26 milyar dolar civarındaydı. şimdi 72 milyar dolar paramız var. 40 milyar dolar IMF'e borçlandılar. 23 milyar dolar borcu bize bıraktılar. Şimdi 6.5 milyar dolar borcumuz kaldı. Nereden nereye..

Ekonomide Türkiye'nin küresel ölçekte oyuncu olduğunu herkes görüyor. Hortumlar kesildi. İçe kapalı ekonomik proğramın yerine küresel ekonomik programla yola devam edildi. sonuç ortada. karamsar senaryolar çizenler yanlış yapıyor. Mali disiplinden asla taviz verilmeyecek. Para politikalarında kararlılık sürecek. Esnafımızın bugünlere hangi günden geldiğini biliyoruz. Bugün esnaf çok düşük faizlerle kredi kullanabiliyor. Bugün kredi kullanan esnaf sayısı 752 bine ulaştı. Bazı kurumlar hedef saptırmayı çok iyi başarıyor. Kapanan işyerlerini açıklıyor ama açılan işyerini göstermezler. Sürekli bardağın boş tarafına bakarak doğru analizler yapılamaz. Esnaf ve sanatkarlara sağlanan kredileri artıracağız. Vergi, istihdam yükü ve faizleri daha da indireceğiz. TBMM'nin çalışmaları büyük bir yoğunlıkla devam ediyor. Bu çalışmalar tüm hızıyla sürecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler