YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin en büyük limanı geliyor
Türkiye'nin en büyük limanı geliyor
11 Mayıs 2013 17:23
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin en büyük limanının Karadeniz’de Filyos’a yapılacağını söyledi.

Bir dizi ziyaret ve incelemeler için Bartın’a giden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, tarihi evleri ile ünlü Safranbolu ilçesinde mola verdi. Karabük Valisi İzzettin Küçük ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın misafiri olarak Karabük Valiliği Hacı Hüseyinler Konağında yemek molası veren Yılmaz, mini bir toplantı yaptı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yemek sonrası yaptığı açıklamada Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlama ile ilgili üzüntülerini dile getirdi.

Bakan Yılmaz, patlamalarla ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Ben sadece haberlerde takip ettim. Bu üzücü olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu tür hadiselerin yaşanmamasını temenni ediyorum. Suriye hadisesi olağanüstü bir ortam oluşturuyor ve olağanüstü bir durum oluşturuyor. Bu olağanüstü durum içerisinde hiçbirimizin arzu etmediği hadiseler maalesef gerçekleşebiliyor”

Karabük ve bölgeyi yakından ilgilendiren Filyos liman projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yılmaz, yapılacak limanın Türkiye’nin en kritik ve önemli limanlarından biri olacağını belirtti.

Yarın Filyos sahilini inceleme fırsatı bulacağını ifade eden Cevdet Yılmaz, şunları söyledi: “Orada Türkiye’nin en büyük limanlarından biri gerçekleştirilecek. Türkiye’nin denize açılan üç büyük kapısı var. Bunlardan bir tanesi Ege’de Çandarlı, biri Akdeniz’de Mersin ve diğeri Karadeniz’de Filyos. Özellikle Karadeniz için en kritik ve en büyük ölçekli limanımız filyos limanı. Hinterlandı ile geri planı ile birlikte çok önemli bir gelişme ekseni.

Bu limanla ilgili Avrupa Birliği ile görüşmeler devam ediyor. Sonuçta AB’den hibe kaynaklarla bu projenin desteklenmesi yönünde bir çalışma söz konusu. Uzun süredir bu çalışma yürütülüyor. Ümit ederiz bu gerçekleşir. Bu kredi gerçekleşmese bile farklı alternatiflerle Türkiye’nin bu büyük projesini şöyle veya böyle gerçekleştireceğiz. Burası sonuçta Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olacak. Arka planı ile birlikte çok büyük kalkınma ekseni oluşturacak. Hem bu bölgenin gelişmesi ve farklı yöne gitmesi için ve ülkenin de genel kalkınma açısından çok önem verdiğimiz bir projedir.”
Bakan Yılmaz, Safranbolu’dan ayrılarak Bartın’a gitti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler