YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'nin dış ilişkileri AKP'nin oyuncağı değildir"
"Türkiye'nin dış ilişkileri AKP'nin oyuncağı değildir"
24 Haziran 2013 13:00
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, AK Parti'nin Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yorumlarının Türkiye'nin dış dünyada itibar kaybetmesine neden olduğunu iddia ederek, "Türkiye'nin dış ilişkileri ve halkın onuru AKP'nin oyuncağı değildir" dedi.

Loğoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı eylemlerine yönelik polisin müdahalesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisinin, Türkiye'nin dış dünyada itibar kaybetmesine neden olduğunu savundu.

Başbakan Erdoğan'ın söylemlerinde dış dünyaya yönelik ağır ifadelerin bulunduğunu öne süren Loğoğlu, bunun, Türkiye'nin çıkarlarını ters yönde etkilediğini söyledi.

Erdoğan'ın, Gezi Parkı olaylarının arkasında komploların olduğunu ve bunları açıklayacağını söylediğini anlatan Loğoğlu, "O zaman açıklasın. Neden bizi oyalıyor Uludere, Reyhanlı, Afyonkarahisar'daki patlama konusunda açıklık getirdi mi ki buna da getirecek Lafta kalıyor hepsi. Halkın avutulma ve aldatılma eşiği vardır ve bu günler sayılıdır" diye konuştu.

Erdoğan'ın, Gezi Parkı olaylarında polise kendisinin talimat verdiğini söylediğini belirten Loğoğlu, Erdoğan'ın böylece bu konudaki iddiaları da doğrulamış olduğunu ifade etti.

Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AB Bakanı Egemen Bağış'ın söylemlerinin de Türkiye-AB ilişkilerine zarar verdiğini ileri sürdü. Loğoğlu, "Türkiye'nin dış ilişkileri ve halkın onuru AKP'nin oyuncağı değildir" dedi.

Suriye'deki çatışmalarda en ufak bir azalma olmadığını belirten Loğoğlu, Suriye'nin daha fazla silaha değil diplomasiye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

"Osmanlı özlemi devam ediyor"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Loğoğlu, Başbakan Erdoğan'ın "Üç hilali de açarız derseniz o da Osmanlı'nındır, onunla da gurur duyarız" ifadesine ilişkin, şunları söyledi:

"Osmanlı özlemi devam ediyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'ne saygısızlıktır, en hafif tabiriyle. Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı saldırıdır. Bayrak konusunda bir incelik daha var. Sayın Başbakan, 'çizgisiz Türk bayraklarıyla gelin' diyor. Türk bayrağının neresinde çizgi var Harhalde, üzerinde Atatürk resmi olan bayraklardan bahsediyor. 'Üç hilali Türk bayrağı ile birlikte asın' diyeceksiniz, 'çizgisiz bayraklarla gelin' diyeceksiniz, ondan sonra 'Türkiye Cumhuriyeti'ne ben sahibim' diyeceksiniz. Yetti. Bu kadarı yetti."

Polisin müdahalelerde kullandığı biber gazı fişeklerindeki "insanların üzerine direkt atış yapmayınız" uyarısının, "3 metreden yakın mesafeden direkt ateş etmeyiniz" şeklinde değiştirilmesini yorumlayan Loğoğlu, "Bu, polis devleti olma yolunda atılan bir başka adımdır. Kullanım konusunda mevcut talimlatlara da uyulmuyor. Bunlar polise verilen siyasi güçle yapılıyor. Türk halkına da şunu söylemek istiyorum: Bu gösterilerde karşınızda polis yok. Karşınızda Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti var" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler