YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin çok ciddi problemleri var
Türkiye'nin çok ciddi problemleri var
28 Şubat 2014 08:46
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ukrayna'daki gelişmelere dikket çekerek ''Türkiye'de bunlar yaşanmasın, Türkiye'nin çok ciddi problemleri var'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ukrayna'da mevcut yönetimin bir gecede halktan 86 kişiyi öldürdüğünü, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını belirterek, "Türkiye'de bunlar yaşanmasın, bunlar olmasın. Türkiye'nin çok ciddi problemleri var, açılım denilen zırvayla bölünmenin eşiğinde" dedi.

Bahçeli, yerel seçim çalışmaları kapsamında Burdur'un Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesini ziyaret etti. Belde meydanında halka seslenen Bahçeli, 30 Mart seçimlerinin Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli bir seçim olacağını söyledi.

"Her ne kadar belediye başkanı, meclis üyesi, il genel meclis üyesi seçimleri olsa da Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sosyal ve ekonomik sorunlar, iç ve dış tehditler bu seçime çok daha farklı anlam yüklemektedir" diyen Bahçeli, yerel seçimlerin hemen ardından cumhurbaşkanı seçimi, 12 Haziran 2015'te de genel seçimlerin yapılacağını  hatırlattı.

Yerel yönetim, cumhurbaşkanı ve 2015 yılında yapılacak milletvekili seçimleri ile Türkiye'nin siyasetinin yeniden şekilleneceğini vurgulayan Bahçeli, parti olarak seçimlere büyük önem verdiklerini kaydetti.

Türkiye'de çiftçinin, memurun, emeklinin, esnafın birçok sıkıntısı bulunduğunu fakat 72 günden bu yana Türkiye'nin gündemini ağırlıklı olarak "yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının" oluşturduğunu ifade eden Bahçeli, şöyle konuştu:

"Bunu ciddiye almak lazım. Bunun üstünü örtmeye çalışmak, saklamak, başka türlü birilerinin üstüne yıkmak, onlara karşı ağır ifadelerle yolsuzluk ve rüşveti ortadan kaldırmaya yönelik gayretler, Türkiye'de önemli sıkıntılar yaratır. Hangi partiden olursak olalım bu ülkenin insanıyız, yolsuzluk ve rüşvet toplumu çürütür, devleti çökertir. Bunun birçok örnekleri yaşanmaktadır. En yakın tarihte Ortadoğu'ya bakınız, Tunus'ta başladı, Mısır'da sürdü, Libya'da Kaddafi'nin ölümüne kadar gitti. Suriye'de iç çatışma devam ediyor. Altında toplumdaki adaletsizlik, yolsuzluk ve rüşvet yatmaktadır. Bugün devlet imkanlarıyla üstünü örtmeye çalışabilirsiniz, sorguyu yapan savcıyı görevden alabilirsiniz, 8 bine yakın emniyet mensubunun yerini değiştirirsiniz, 28 valiyi ortadan kaldırabilir, merkeze alabilirsiniz, Meclisi sayısal çoğunluğunuzla sabaha kadar açık tutup çalıştırabilir, her türlü yasayı çıkarabilir, HSYK'yı değiştirebilirsiniz. Bütün bunların hepsini yapabilirsiniz fakat bunu bugün için yaparsınız."

"Başbakanı ikna edin"

AK Parti'ye oy vermiş kişilere seslenen Bahçeli, "Başbakanı ikna edin. 15 gün evvel Ukrayna'yı gördünüz, ortalık karıştı, mevcut yönetim bir gecede halktan 86 kişiyi öldürdü, Cumhurbaşkanı ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Türkiye'de bunlar yaşanmasın, bunlar olmasın. Türkiye'nin çok ciddi problemleri var, açılım denilen zırvayla bölünmenin eşiğinde" diye konuştu.

Suriye'de 130 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 2 milyon insanın ülkesini terk ettiğini, 700 bin kişinin Türkiye'ye geldiğini kaydeden Bahçeli, böyle bir ortam içinde çok dikkatli olmak ve iktidarın uyarılması gerektiğini söyledi.

Uyarının demokrasi içerisinde yapılması gerektiğini dile getiren Bahçeli, "Bu da seçimdir. Önümüzdeki en yakın seçim de 30 Mart seçimleridir" dedi.

30 Mart seçimlerinde iktidarın değişmeyeceğini, yerel yöneticilerin seçileceğini hatırlatan Bahçeli, "Ama (yüzde 51 ile geldim, her şeyi yaparım) deniliyorsa ikaz edilmelidir. Oy kaybına uğrarlarsa kendilerine çeki düzen vereceklerdir" diye konuştu.

AK Parti iktidarının sonunun geldiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı hayalinin düştüğünü iddia eden Bahçeli, Erdoğan'ın ülkeye daha büyük sorunlar yaşatacak inatlaşmadan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

MHP'nin Söğüt Belediye Başkan adayının Ayhan Acar olduğunu bildiren Bahçeli, genç ve dinamik kadrolarla göreve talip olduklarını, adayların hepsine kefil olduğunu kaydetti.

"Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları"

Bahçeli, Burdur’un Gölhisar ilçesini ziyaret etti. İlçe meydanında vatandaşlara hitap eden Bahçeli, ülkenin durumundan memnun olup olmadıklarını sordu, memnun olanların Başbakan Erdoğan ile yollarına devam etmelerini, memnun olmayanların da seçimde iktidarı değiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin önemli sorunlarla da karşı karşıya kaldığını dile getiren Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sorun toplumsal bir hastalıktır, bu toplumun kangren olması demektir, bu sorun toplumu çürütür, bu sorun devleti çökertir, bu sorunun adı yolsuzluk ve rüşvettir. Birçok ülkeye bakınız, ister demokrasiyle gelsinler isterse ara rejimlerle gelsinler, isterse demokrasiyle gelip sonradan diktatör olsunlar, bu iktidarların görevlerinden uzaklaştırılmasının temel sebebi yolsuzluk ve rüşvet olmuştur.”

17 Aralık operasyonuna değinen Bahçeli, operasyona ilişkin Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğunu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili de Başbakan Erdoğan tarafından montaj ürünü olduğu yönünde açıklama yapıldığını kaydetti. Bahçeli, "Allah vere de bu montaj ola. Eğer montaj değilse, Türk milletinin başbakanına bu yakışmaz, Türk devlet geleneğinde bu olmaz" dedi.

Operasyona ilişkin savcıların, 8 bin polisin görevden alındığını, 28 valinin yerinin değiştirildiğini, öğretmen atamalarıyla ilgili de yeni bir düzenleme yapıldığını anlatan Bahçeli, TÜBİTAK'ta görevli 7 uzmanın da görevden alındığını kaydetti. Bu uzmanların operasyona ilişkin ses kayıtlarını inceleyerek, montaj olup olmadığını söyleyecek uzmanlar olduğunu öne süren Bahçeli, "TÜBİTAK'ın bağlı olduğu bakan da diyor ki, 'Ben dinledim, kanaatimce montajdır' diyor. İleride montaj değil de doğru çıkarsa sen de Başbakan Erdoğan ile istifaya hazır mısın? 'AK Parti' deyip duruyordun, haydi aklan bakalım" diye konuştu. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler