YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin başarı hikayeleri aslında masal
Türkiye'nin başarı hikayeleri aslında masal
02 Nisan 2013 14:50
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, ''Bir toplumda refah artışını gösteren kişi başı büyüme oranıdır. Büyüme rakamlarına bu yönden baktığımızda da tam bir başarısızlıkla karşı karşıyayız'' değerlendirmesinde bulundu.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, ''ekonomide bugüne kadar dile getirilen başarı hikayelerinin aslında birer masal olduğunun Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı 2012 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarından görüldüğünü'' öne sürdü.

Türkiye ekonomisinin 2012 yılının 4. çeyreğinde 2011 yılının aynı çeyreğine göre ancak yüzde 1,4 oranında büyüdüğünü, büyüme rakamını 2012 yılının tamamında ise yüzde 2,2 gibi tüm ekonomi çevrelerini adeta ''hüsrana uğratan'' bir değerle kapattığını ifade eden Tanrıkulu, TÜİK'in geçmiş döneme ilişkin büyüme verilerini revize çabalarına rağmen ortaya çıkan büyüme rakamının ileriye dönük öngörülerin yeniden gözden geçirilmesini gerektirdiğini iddia etti.

''2012 yılının son çeyreğinde yurt içi taleplerde beklenen toparlanmanın gerçekleşmediği ve özel sektörün yurt içi tüketim harcamalarının 2012 yılının ilk üç çeyreğinde olduğu gibi yılın son çeyreğinde de daralmaya devam ettiği açıkça görülmektedir'' görüşünü savunan Tanrıkulu, bu durumun, Merkez Bankasının Ağustos 2012'den itibaren uyguladığı destekleyici para politikalarının etkisinin sınırlı düzeyde kaldığını gösterdiğini kaydetti.

Özel tüketim harcamalarındaki gerilemeye karşın kamunun tüketim harcamalarının artmasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Tanrıkulu, 2012 yılının son çeyreğinde özel sektörün yatırım harcamalarının önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,2 oranında azaldığını, bu düşüşün 2009 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana kaydedilen en sert düşüş olduğunu belirtti.

Tanrıkulu, ''Bir toplumda refah artışını gösteren kişi başı büyüme oranıdır. Büyüme rakamlarına bu yönden baktığımızda da tam bir başarısızlıkla karşı karşıyayız'' ifadesini kullandı.

Açıklamasında ekonomiye ilişkin önerilerde de bulunan Tanrıkulu, ''2023 yılında dünyanın en büyük on ekonomisi içerisinde yer almak ve 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalanmak isteniyorsa, 10 yıldır ithalat ve tüketime dayalı büyüme modeli yerine, yerli girdili üretim, onun içinde yer aldığı ihracat ile yatırım ve istihdam artışına dayalı yeni bir büyüme modeli biran önce ülkemizde hayata geçirilmelidir'' görüşünü savundu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler