YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye,ihracatta kötü bir yıl geçiriyor"
"Türkiye,ihracatta kötü bir yıl geçiriyor"
02 Kasım 2013 15:35
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Türkiye AK Parti Hükümetinin ilgisizliği ve ekonomi yönetimindeki yetersizliği yüzünden ihracatta kötü bir yıl geçirdi" iddiasında bulundu.

Oran, yazılı açıklamasında, TİM'in Ekim ayı verilerini değerlendirdi. TİM verilerine göre altın hariç, toplam ihracatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5'lik artış kaydedildiğini belirten Oran, bunun daha çok tarım sektöründen kaynaklandığını, sanayinin ise "kan kaybettiğini" ileri sürdü.

Çelik sektöründe yüzde 20,5, kimyada yüzde 13,3, cam ve seramik sektöründe ise yüzde 4,7'lik düşüş olduğunu ifade eden Oran, şunları kaydetti:

"Hükümet 2013 yılı için başlangıçta 158 milyar dolar olarak öngördüğü ihracat hedefini, Ekim ayında açıklanan yeni Orta Vadeli Program'da (OVP) 153,5 milyar dolara çekmişti. TİM'in açıkladığı verilere göre bu yıl ocak-ekim döneminde altın da dahil toplam ihracat geçen yılın eş dönemine göre yüzde 0,2 gerileyerek 124,4 milyar dolarda kaldı. Bu trend son 2 ayda da devam ederse OVP'deki yeni hedef bile tutmayacak. Revize hedefin tutması için son iki ayda 29,2 milyar dolarlık ihracat gerekiyor.

Öte yandan TÜİK'in ilk dokuz aya ilişkin verileri bu dönemde 75 milyar doları aşan dış ticaret açığının yılın tümünde 100 milyar doları aşacağını gösteriyor. Türkiye, AKP hükümetinin ilgisizliği ve ekonomi yönetimindeki yetersizliği yüzünden ihracatta kötü bir yıl geçiriyor."

Bu dönemdeki 187,6 milyar dolarlık ithalatın, 138 milyar dolara yakınını ara malların oluşturduğunu ifade eden Oran, "Ara malı ithalatı aynı dönemdeki toplam ihracatın yüzde 123'üne ulaşıyor. Bu durum, üretim ve ihracatta aşırı boyutlarda ithal girdi bağımlılığını ortaya koyuyor. Bu da ihracatın tutarı ya da yıllık hedefin tutturulmasından daha önemlisinin ihracatın katma değeri olduğu gerçeğini bize gösteriyor" görüşünü savundu.

 

AA

15:50
 // Oktay D gezer
Az önce Umut(suz)Oran'la ilgili yaptıgım yorumda adım sehven Oktay yerine Oyayım olarak çıkmıştır;bu vahim hata için İPhonuma ceza olarak 3(yazıyla:üç) fiske vurdum ,onun adına özür dilerim ,Saygilarimla !...
02 Kasım 2013 15:50
15:45
 // Oyayım D gezer
Sn çokbilmis Umut(suz)Oran:ya dünya yanlış biliyor/söylüyor ya da senin gibi C(cahil)H(hegemonlar)P(partisi) vekilleri gercegi görmek istemiyor!Yakinda boyunuzun ölçüsünü alacaksınız,dedi demeyin!!!...
02 Kasım 2013 15:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler