YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den AB'ye vize resti
AB Bakanı Volkan Bozkır'dan AB'ye vize resti geldi. Bakan Bozkır; 3 yıl içinde vizelerin kalkmaması halinde yeni bir süreç başlayacağının altını çizdi.
Türkiye'den AB'ye vize resti
05 Eylül 2014 / 07:00 Güncelleme: 05 Eylül 2014 / 11:00

AB Bakanı Volkan Bozkır, 3 yıl içinde vizelerin kalkmaması halinde gereken sert adımların çok kısa bir süre içinde atılacağına dikkat çektiAvrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB ile Aralık 2013'te imzalanan Geri Kabul Anlaşması ile birlikte yeni bir sürecin başladığını söyledi ve çok ilginç açıklamalar yaptı.

Bozkır, "Bu süreç, anlaşmanın imzalanmasını takip eden 3 yıl içinde vizelerin tamamen kaldırılmasını öngörüyor. Eğer üç yıl içinde vizeler kalkmazsa Geri Kabul Anlaşması'nı ve bu süreci başlatırken varılan mutabakata göre altı ay içinde anlaşmayı feshetme yetkimiz var" diye konuştu. ;

Almanya'da gündem

Almanya ve Fransa'da büyük dikkat çeken bu açıklama, "Türkiye çok ciddi. Vizelerin kaldırılması artık mecburi" yorumu yapıldı. İlerleme raporuyla ilgili de Bozkır, şu ifadeleri kullandı: Raporun çıkana kadar ne olacağını tahmin etmek zor. Ama öyle olmasını temenni ediyorum. İlk rapor 2000 yılında yayımlandığı zaman, Genel sekreter yardımcısı idim. Çok kötü bir rapordu. Brüksel'e gittim ve 'bunu kim yazdı?' dedim.

Beni bir odaya götürdüler, genç bir çocuk, 'sen mi yazdın?' dedim o da 'ben yazdım' dedi. 'Türkiye'ye hiç gittin mi?' dedim, 'Hiç gitmedim' dedi. Ortaya çıktı ki bu rapor, öyle bir kötü ortamda yazılmış...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler