YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye’de kişi başına düşen borç artıyor"
"Türkiye’de kişi başına düşen borç artıyor"
27 Mayıs 2013 12:06
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Türkiye’de kişi başına düşen borcun, kişi başına düşen gelirden daha hızlı arttığını savundu.

Oran, yaptığı yazılı açıklamada, 2013 yılı Mart ayı verilerine göre illerin borç ve tasarruf durumlarını değerlendirdi.

Türkiye'de kişi başına tüketici borcunun 4 bin liraya yaklaştığını belirten Oran, son üç yılda kişi başına düşen tüketici borcunun yüzde 90 oranında arttığını, aynı dönemde tasarruf mevduatındaki artışın ise yalnızca yüzde 34 olduğunu kaydetti.

Oran, "Kişi başına en yüksek borçlu il 6 bin 79 lira ile İstanbul oldu. İstanbul'u 5 bin 916 bira ile Ankara, 4 bin 925 lira ile İzmir izliyor. Muğla, Antalya, Tekirdağ ve Yalova da kişi başına borç yükü 4 bin lirayı aşan iller olarak zirveyi zorluyor. Nispetten daha yoksul illerde tüketicilerin bankalardan aldığı borç, bu illerin sahip olduğu TL, döviz ve altın mevduatını aşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Son yıllarda tüketim harcamalarının azalmasına rağmen ailelerin finans kesimine olan borçlarındaki büyümenin dikkat çekici olduğunu vurgulayan Oran, ailelerin finans kesimine olan borçlarının harcanabilir gelirlerinin yarısına yaklaştığını, kişi başına tüketici kredisi ve kredi kartı borcunun ise son üç yılda yüzde 91 oranında artarak 4 bin liraya ulaştığını belirtti. Oran, şunları kaydetti:

"Mart 2013 sonu itibarıyla tüketicilerin bankalara olan toplam borcu 280,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu tutarın 206,5 milyar liralık kısmı tüketici kredileri, 73,7 milyar liralık kısmı ise kredi kartı borçlarından oluşuyor. Tüketici kredileri kapsamında ailelerin bankalara 8 milyar liralık taşıt, 92 milyar liralık konut, 106,4 milyar liralık da diğer isimlerle alınan kredilere ilişkin borcu bulunuyor. Yapılan belirlemelere göre son üç yılda Türkiye’deki ailelerin bankalara olan borçları yüzde 105 oranında artarak 136,5 milyar liradan 280,2 milyar liraya çıkarken, TL, döviz ve altın cinsinden tasarruf mevduatlarındaki artış ise yüzde 41,8 olarak gerçekleşti. Tasarruf mevduatı 321 milyar liradan 455 milyar liraya çıktı. Son üç yılda vatandaşın tasarruf mevduatı 134 milyar lira, borcu ise 144 milyar lira büyüdü. Türkiye’deki kişi başına düşen tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borcu Mart 2013 sonu itibarıyla 3 bin 704 lirayı buldu. Birçok ailenin TOKİ’ye olan taksitli konut borçları da dâhil edildiğinde kişi başına ortalama borcun 4 bin liraya yaklaştığı hesaplanıyor. Kişi başına düşen tüketici kredisi borcu, bin 947 lira olarak hesaplandığı Mart 2010’a göre yüzde 90,3 oranında artış kaydetti. Aynı dönemler itibarıyla biri başına düşen tasarruf mevduatındaki artış ise yüzde 34,1 düzeyinde kaldı. Mart 2010’da 4 bin 494 lira olan Türkiye’deki kişi başına düşen tüketici borcu Mart 2013’te 6 bin 26 lira oldu.

Bu arada Türkiye’de kişi başına düşen borç kişi başına düşen gelirden de oldukça yüksek bir hızla büyüyor. Kişi başına düşen borcun yüzde 90,3 oranında arttığı son üç yılda cari fiyatlarla kişi başına düşen gelir ise sadece yüzde 43 oranında artış kaydetti. Bu arada TÜİK’in 19 milyon 843 bin olarak açıkladığı Türkiye’deki hane sayısı dikkate alındığında ise Mart 2013 itibarıyla hane başına banka borcu ise 14 bin 140 lira düzeyinde gerçekleşiyor."

-İstanbul en borçlu il-

Oran, iller itibarıyla bakıldığında kişi başına düşen borç miktarı açısından ilk sırayı İstanbul'un aldığını belirterek, bu kentte kişi başına düşen tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat borcunun 6 bin 79 lirayıyı bulduğunu aktardı. Söz konusu rakamın Ankara’da 5 bin 916 lira, İzmir’de 4 bin 925 lira düzeyinde olduğunu, bu üç ili kişi başına 4 bin 759 lirayla Muğla, 4 bin 593 lirayla Antalya, 4 bin 192 lirayla Tekirdağ ve 4 bin 117 lirayla Yalova'nın izlediğini ifade eden Oran, Kocaeli'nin 3 bin 963 lira, Eskişehir'in 3 bin 946 lira, Kırklareli'nin ise 3 bin 828 lira ile ilk 10 içerisinde yer aldığını belirtti.

Aydın, Edirne, Bolu, Bursa, Adana, Zonguldak, Çanakkale, Bilecik, Mersin, Karabük, Artvin, Balıkesir, Kırıkkale, Rize, Isparta, Amasya, Sinop, Denizli, Trabzon, Sakarya, Samsun, Kastamonu, Bartın, Giresun, Manisa ve Burdur gibi illerin kişi başına borcu 3 bin lirayı aşan iller olarak dikkati çektiğini bildiren Oran, Muş'un 735 lira, Ağrı'nın 797 lira, Şırnak'ın 886 lira, Hakkari'nin 913 lira, Bingöl'ün 919 lira ve Van'ın da 946 liralık borçla kişi başına düşen tüketici borcu bin liranın altında kalan iller olduğunu ifade etti. Düzce, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Uşak, Çorum, Tokat, Karaman, Çankırı, Kütahya, Hatay, Erzincan, Ordu, Konya, Sivas, Afyonkarahisar, Tunceli, Niğde, Gaziantep, Malatya, Yozgat, Elazığ, Osmaniye, Erzurum, Aksaray'ın kişi sayına düşen borcunun 2 bin lira ile 3 bin lira arasında değiştiğini aktaran Oran, Gümüşhane, Diyarbakır, Bayburt, Ardahan, Kars, Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman, Iğdır, Mardin, Batman, Siirt, Şanlıurfa, Bitlis'in ise kişi başına düşen tüketici kredisi borcunun bin lira ile 2 bin lira arasında değiştiğini belirtti.

Oran, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye genelinde yüzde 90,3 olan son üç yıldaki kişi başına tüketici kredisi borcunda gözlenen artış, bazı illerde bu oranın oldukça üzerine çıktı. Kişi başına düşen borç miktarı son üç yılda Bingöl’de yüzde 205,5, Muş’ta yüzde 192,7, Mardin’de yüzde 188,5, Şırnak’ta yüzde 182,3, Hakkari’de yüzde 173,3, Kilis’te yüzde 171,2 oranında artış kaydetti. Karaman, Gümüşhane, Ardahan, Ağrı, Aksaray, Bitlis ve Siirt gibi iller de kişi başına borcu bu dönemde yüzde 150’nin üzerinde artan diğer iller oldular. Tekirdağ, Van, Aydın, Bayburt, Kocaeli, Burdur, Çanakkale, İzmir, Antalya, Ankara, Muğla ve İstanbul dışındaki tüm illerin kişi başına düşen tüketici kredisi borcu yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. Büyük bölümünü Türkiye’nin nispeten daha yoksul illerin oluşturduğu 34 ilde, vatandaşın bankalardan aldığı tüketici kredisi ve kredi kartı borcu, söz konusu bankaların bu illerden topladığı tasarruf mevduatı miktarının üzerine çıktı. Bankalar topladıkları her 100 liralık tasarruf mevduatına karşılık, Şırnak’ta 219 liralık, Bitlis’te 196 liralık, Hakkari’de 174 liralık, Mardin’de 172 liralık, Şanlıurfa’da 169 liralık, Erzurum’da 165 liralık, Kilis’te 160 liralık, Diyarbakır’da 155 lira, Tokat’ta 154 lira tüketici kredisi verdiler, Ayrıca, Kırıkkale, Muş, Bilecik, Osmaniye, Siirt, Amasya, Adıyaman, Ağrı, Düzce, Artvin, Kars, Ardahan, Sakarya, Gaziantep, Çankırı, Van, Rize, Bayburt, Kastamonu, Niğde, Kütahya, Bolu, Ordu, Tekirdağ ve Manisa gibi illerde de ailelerin bankalara olan toplam borcu, sahip oldukları mevduat miktarını aştı. Ailelerin bankalara olan toplam borçlarının, sahip oldukları tasarruf mevduatına oranı Türkiye genelinde ise yüzde 61,5 olarak gerçekleşti. Bu oran Mart 2010’da ise yüzde 43,3 olarak hesaplanmıştı.

Bu arada, Merkez Bankası’nın belirlemelerine göre de Türkiye’de ailelerin finans kesimine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları ile TOKİ’ye olan taksitli konut kredisi borçlarının toplamı, harcanabilir gelirlerinin yüzde 48,1’ine ulaştı.

Bu gelişme, vatandaşların tüketim harcamalarının giderek daha yüksek bir kısmını finansal sisteme borçlanarak gerçekleştirdiklerini gösteriyor. Borç artışının tüketim harcamaları artışından yüksek seyretmesinin bir önemli nedeninin de vatandaşların borçlarını yeni borçlanmayla finanse etmeleri olabileceği ifade ediliyor. Özellikle biriken kredi kartı borçlarının tüketici kredisi veya yeni kredi kartı borcuyla kapatılma eğiliminin giderek yaygınlaştığı izleniyor."

 

AA

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler