YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de Ahmedinejad'a güven fazla
Türkiye'de Ahmedinejad'a güven fazla
Türkiye'de Ahmedinejad'a güven fazla
17 Haziran 2008 / 13:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ABD’de bir düşünce kuruluşunun yaptığı araştırmada, dünyada en az güven duyulan liderler; İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ABD Başkanı Bush, Pakistan Devlet Başkanı Müşerref çıktı.


World Public Opinion (Dünya Kamuoyu) isimli düşünce kuruluşunun, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkede yaptığı araştırmada, hiçbir ulusal liderin kendi ülkesi dışında büyük bir güven oluşturmadığı ortaya kondu. Ancak araştırmada, sırasıyla Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve ABD Başkanı George W. Bush en az güven duyulan liderler olarak listenin en son sıralarında yer aldılar.
Haberin devamı


ABD dışında Bush’a güven duyanların oranı yüzde 23 çıkarken, bu oran Ahmedinejad için yüzde 22, Müşerref için ise yüzde 18 olarak ortaya kondu.


Yoklamada, diğer liderlere güven oranı da sadece biraz daha yüksek çıkarken, Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy’ye güven duyanların oranı yüzde 26, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’ya yüzde 28, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’a yüzde 30, Rusya’nın araştırma yapıldığı sırada Devlet Başkanı olan daha sonra Başbakan olan Vladimir Putin’e yüzde 32 olarak görüldü.


EN FAZLA GÜVEN BM GENEL SEKRETERİ’NE
Dünya çapında en yüksek oranda güven duyulan isim, yüzde 35 oranla BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun oldu.


World Publuc Opinion’ın yöneticisi Steven Kull, yoklamanın sonucunu, dünya çapında Bush’a yönelik güvensizliğin küresel çapta liderlik boşluğu yarattığı şeklinde yorumlarken, Hu Jintao ve Vladimir Putin’in bazı ülkelerde destek gördüğünü ancak onlara güvensizliğin de güvenden daha fazla çıktığını söyledi.


TÜRKİYE’DE AHMEDİNEJAD’A GÜVEN FAZLA
Dünya çapında 10 Ocak ve 6 Mayıs 2008 tarihleri arasında 19 bin 751 kişiyle yapılan araştırmanın hata payı yüzde 2-4 civarında verildi.


Türkiye’de yapılan anketlerin sonuçlarına göre, hiçbir yabancı lider tam olarak güven yaratabilmiş değil. Fakat en çok güvenilen yabancı liderlerin arasında Ahmedinejad geliyor. Sarkozy ise % 5 ile en son sırada yer alan Hizbullah lideri Nasrallah’ın bir basamak üstünde yer aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a duyulan güven ise yüzde 55 oranında. Yoklamaya Türkiye’den katılanların verdiği yanıtlara göre çıkan oranlar ise şöyle oldu :
* Türkiye’de dünya sorunlarında Bush’a güven duyduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 7, güven duymayanların oranı yüzde 83 çıktı.
* Sarkozy’e güven duyanların oranı yüzde 5, duymayanların oranı yüzde 73.
* Putin’e güven duyanların oranı yüzde 11, duymayanların oranı yüzde 66.
* Gordon Brown’a güven duyanların oranı yüzde 8, duymayanların oranı yüzde 65.
* Ban Ki-mun’a güven duyanların oranı yüzde 9, duymayanların oranı yüzde 63.
* Ahmedinejad’a güven duyanların oranı yüzde 16, duymayanların oranı yüzde 62.
* Müşerref’e güven duyanların oranı yüzde 15, duymayanların oranı yüzde 61.
* Hu Jintao’ya güven duyanların oranı yüzde 13, güven duymayanların oranı yüzde 58.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise en fazla desteği yüzde 49 ile Mısır’dan alırken, en az destek yüzde 12 ile Fransızlardan geldi.


Ahmedinejad’a güvenenlerin oranı %16 olurken, bush % 7 ile son sıralarda yer buldu.


NTV 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler