YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Kürtler'den özür dilemeli
Avrupa Parlamentosu'ndaki Dersim Konferansında konuşan DTP milletvekili Aysel Tuğluk ağır konuştu...
Türkiye Kürtler'den özür dilemeli
20 Kasım 2009 / 09:16 Güncelleme: 20 Kasım 2009 / 09:31

Avrupa Parlamentosu'ndaki Dersim Konferansında konuşan DTP milletvekili Aysel Tuğluk: “Türkiye, Kürt halkına yaptıklarından dolayı kendisiyle yüzleşmelidir. Yüzleşmek yetmez, Özür dilemelidir”

Brüksel’de düzenlenen konferansta CHP faşizme son diye masalara konulan slogan yazılarla protesto edildi.

Brüksel’de düzenlenen Dersim konferansın kapanış konuşmasını yapan Diyarbakır DTP Milletvekili Aysel Tugluk “Geçmişte kalacak kötü günler ve barış sağlanacak, eşit ve özğür yurttaşlar olarak o cennet coğrafyada birlikte yaşayacağız.

Türkiye artık başını çevirip geçmişine bakacak ve hakikatlerle yüzleşecektir, yüzleşmek yetmez, birde özür dileyecek, o kanlı , o kıyıcı, o kızılca kıyamet kirli tarihsel kesitler için, birlikte özgür bir geleceği başka türlü kurgulamak mümkün değil. Bu kanlı tarihten erdemli bir özürden daha fazla kaçamazlar.

Her gün tarihten kesitler gündeme getiriliyor. CHP’li Onur Öymen bir zihniyetin, bir düşmanlığın, bir vicdansızlığın, düşman bellediğini yok etmek üzere koşullanmış, itaatçi, Ergenekoncu, devlet beyitlerinin en diplomatik yansımasıdır. Yüzünde suçüstü yakalanmışlığın utancıda yok, tarihi tekerrür etmek istiyor, ama bilmiyor buna zamanda fırsat vermez, mekanda fırsat vermez.

Tarih aktı, gün geçti devir değişti, Kürtler, aleviler artık sahipsiz değil kendi tarihlerini kendi yazıyor artık. Silahı bırakıp evinize dönün diyenler , önce bu kıyıcı, katliamcı güçleri bertaraf etmelidirler. Bilmelidirler ki, itaatçi Ergenekoncu güçler ve inkarcı imhacı yaklaşımları sürdükçe Kürtlerin demokratik direnişi de sürecektir. Kürtler Her ne pahasına olursa olsun direnecektir, bizi fareler gibi zehirlemelerine artık izin vermeyeceğiz. Demokratik açılım halen nasıl bir çözümdür hala bir muammalıdır.

Demokratik çözüm için Kürtler muhatap alınmalıdır, barış için umutluyuz ve mücadele ediyoruz. Her neyle tehdit ederlerse etsinler Dersimle tehdit etsinler yolumuz Zehid Rıza yoludur, yolunuzdan dönmeyeceğiz” dedi.

sikdir
 // bekir
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
20 Kasım 2009 22:28
özürlüye cevap
 // metin öz
işte bunlar istemiyor ne pkk bitsin ne güneydoğu kalkınsım ne açılım olsun çünkü bu ve bunun özürlüler bu ortamdan faydanalıyor işlerine böyle geliyor çünkü güneydoğuya huzur refah gelirse düzenleri bozulacak kimkimden özür dileyecek ..... bu memlekette yaşamaya macbur degilsin git barzaninin yanına orda yaşa utanmaz sıkılmazlar...
20 Kasım 2009 16:58
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler