YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye kısır döngülerle boğuşuyor
Türkiye kısır döngülerle boğuşuyor
14 Şubat 2013 10:52
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, küresel ekonomi, diplomasi, ve siyasetin yeniden yapılandığını belirterek, Türkiye'nin ise kısır döngülerle boğuştuğunu savundu.

 

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın küresel ekonominin yeniden düzenlendiği bir dönemden geçtiğini ifade etti. 
 
Türkiye'nin bu aşamada ''AB'ye rest çekme, Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olma gibi blöflerle şantaj yapma peşinde olduğunu'' ileri süren Toprak, bu durumun, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarının dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmeleri iyi okuyamadığını, en yakın müttefiklerinin bile stratejilerinden habersiz olduğunu, Türkiye'nin ulusal çıkarları konusunda inisiyatif alamadığını'' gösterdiği iddiasında bulundu. 
 
ABD'nin, yeni serbest ticaret bölgesi hamlesiyle Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Serbest Ticaret Bölgesi, Avrasya Ekonomik ve Gümrük Birliği, Şanghay İşbirliği Örgütü gibi oluşumlara alternatif oluşturma, küresel ekonomik, askeri, siyasi liderliği elinde tutma planlarını devreye soktuğunu belirten Toprak, ''Türkiye ise aksine komşularıyla AB ile Rusya ile gerilim politikası izliyor. ABD ve Rusya, Fransa Suriye konusunda daha ılımlı politikalara yönelirken Türkiye adeta savaş ister gibi davranıyor. Bu yanlış politikalarla insanlarımız ölüyor. Ekonomimiz kaybediyor, pazarlarımız daralıyor'' ifadesini kullandı.
 
Toprak, ''Küresel ekonomi, diplomasi, siyaset yeniden yapılanıyor, Türkiye kısır döngülerle boğuşuyor. Türkiye AKP iktidarını, bu yanlış ve onur kırıcı politikaları, konumları hak etmiyor'' görüşünü savundu. 
 
 
AA
Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler