YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye-Kırgızistan ilişkilerini daha ileriye götürmeye kararlıyız'
'Türkiye-Kırgızistan ilişkilerini daha ileriye götürmeye kararlıyız'
20 Ocak 2016 16:58
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin sürekli geliştiğini belirterek, "Kırgızistan ile olan ilişkilerimizi her alanda daha ileriye götürmeye kararlıyız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye-Kırgizistan arasındaki ilişkilerin sürekli geliştiğini belirterek, "Her alanda, ekonomik, siyasi, kültürel, ticari bütün bu konularda Kırgızistan ile olan ilişkilerimizi daha ileriye götürmeye kararlıyız. Önümüzdeki dönem, çok daha güzel ilişkiler içerisinde olacağız" dedi.

Kurtulmuş, Kırgızistan Ekonomi Bakanı Arzıbek Kocoşev'i kabulünde yaptığı konuşmada, "Ata yurdumuzun değerli bakanı ve heyetini burada ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum" ifadesini kullandı.

Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu Eş Başkanı olarak Kırgızistan'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini anlatan Kurtulmuş, ülkedeki ekonomik faaliyetlerin daha ileriye götürülmesi için bir dizi toplantı yapıldığını, Kırgızistan'daki toplantıların sonuçlarını da takip ettiğini belirtti.

"Türk tarafı bizim kararlılığımız tamdır"

Kurtulmuş, "İnşallah, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki, her alanda gayet güzel olan ilişkiler daha da ileriye gidecektir. 

Türk tarafı olarak bizim bu konuda kararlılığımız tamdır. Bu ziyaretin, inşallah Türkiye-Kırgızistan arasındaki ilişkilerin daima daha da ileriye gitmesine katkı sunacağını ümit ediyorum" diye konuştu.

Türkiye-Kırgızistan arasında her alanda ilişkiler bulunduğuna dikkati çeken Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları söyledi:

"İki ülke arasında kültürel alanda iş birlikleri, ekonomik alanda çok yakın çalışmalar var. Ayrıca TİKA üzerinden ve birtakım kalkınma yardımları çerçevesinde Türkiye'nin Kırgızistan'da yaptığı faaliyetler var. Yine orada ortak, kültürel çalışmalar bakımından bir Türk üniversitesi var. 

O üniversite Kırgızistan'da önemli faaliyetlerde bulunuyor. Bu ilişkiler sürekli olarak gelişiyor. Her alanda, ekonomik, siyasi, kültürel, ticari bütün bu konularda Kırgızistan ile olan ilişkilerimizi daha ileriye götürmeye kararlıyız. Önümüzdeki dönem, çok daha güzel ilişkiler içerisinde olacağız."

Kırgızistan Ekonomi Bakanı Kocoşev ise ülkesindeki yatırım imkanları hakkında bilgi vererek, Türk iş adamlarına Kırgızistan'a yatırım çağrısında bulundu.

Kurtulmuş TGC heyetini kabul etti

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, daha sonra Çankaya Köşkü'ndeki makamında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve Başkanvekili Vahap Munyar ile Genel Sekreter Sibel Güneş'i kabul etti.

Kabulde, TGC Genel Başkanı Olcayto, cemiyetin faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.


İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler