YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye iyi niyetinin kurbanı oldu"
"Türkiye iyi niyetinin kurbanı oldu"
23 Mayıs 2013 11:34
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye'nin Suriye konusunda hesapsız hareket ettiğini ve iyi niyetinin kurbanı olduğunu söyledi.

Destici yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, fiili bir müdahale ile Esed'in Suriye'den uzaklaştırılmasını amaçladığını ancak gelişmelerin istendiği gibi olmadığını kaydetti.

"İki yıl önceki sürece baktığınızda Türkiye bunun çok daha çabuk olacağını öngörüyordu, hatta günler ve haftalar ile değerlendiriyordu" diyen Destici, şunları kaydetti:

"Türkiye, Suriye konusunda hesapsız hareket etti ve iyi niyetinin biraz kurbanı oldu veya iyi niyetinin bedelini ödüyor gibi bir durumla karşı karşıya. Çünkü baştan Türkiye, Suriye ile ilgili politikasını belirtirken ABD, AB ve pek çok ülkenin de kendisi gibi düşündüğünü zannetmişti veya öyle gösterilmişti Türkiye'ye ama bugün geldiğimiz noktada bunun böyle olmadığı net bir şekilde gözüküyor.

ABD, Rusya ile işbirliği ile Cenevre buluşmasının arkasında duruyor ve oradan çıkacak karara rıza gösterilmesini istiyor. Buna göre Esed, Suriye'nin başında kalmaya devam edecek ve Suriye'deki iç savaş da bölgeye sıçrayacak."

Destici, Suriye'deki gelişmelerin bugüne kadar Türkiye'nin aleyhine geliştiğini bundan sonra daha da aleyhine olacağını savundu.

Seçimlerin birlikte yapılması tartışmalarına da değinen Destici, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin, 2015 genel seçimleri ile birleştirilmesi ihtimalini referandumdan daha yüksek görüyorum" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler