YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye IŞİD'e yardım ediyor mu?
Uzun süredir gündemi meşgul eden ve zihinlerde karşıklık yaratan bu soruya Beşir Atalay son noktayı koydu: "İslam ile IŞİD'i yan yana koymak mümkün değilken Tükriye nasıl yardım eder?"
Türkiye IŞİD'e yardım ediyor mu?
16 Ekim 2014 / 06:30 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 06:07

Kanal A'da yayınlanan 'Çerçeve' programının sunucusu Fatih Şahin'in bu haftaki konuğu olan Ak Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Beşir Atalay, Türkiye'nin IŞİD'e yardım ettiği konusundaki tartışmalara son noktayı koydu.

İslam ile IŞİD'i yan yana koymanın mümkün olmadıüğını belirten Atalay, şöyle konuştu:

Biz Türkiye olarak ve tabi hükümet olarak terörün hiçbir kesimini diğerinden ayırmıyoruz. Bir yerde terör varsa biz onunla mücadele ederiz. Terör demek zulüm demek, hukuk dışılık demek, insanlara olanca kötülüğü yapmak demek. Zaten görüyoruz ve bunu en çok yaşayanlar da biziz.

IŞİD'i 10 Eylül 2013 tarihli hükümet terör örgütü olarak ilan etti. IŞİD'e hiçbir yerde bizim zerre kadar yardımımız olmamıştır. İspatlayan çıksın.

Kılıçdaroğlu 'Hükümeti yıpratma ile Türkiye'yi yıpratma' konusunu ayırt edemiyor

Dün Kılıçdaroğlu diyor ki; Adana'dan giden Suriye'ye yardımdı. Onu biz kaç defa açıkladık. O Türkmenlere giden bir yardımdı. Bunu herkes biliyor. Ama ana muhalefet yapısının şöyle bir yapısı var; iktidarı yıpratma ile Türkiye'yi yıpratma konusunu hiç ayırt etmiyor. Bu konu dışarıda Türkiye aleyhine kullanılan bir konudur.

'Türkiye IŞİD'e yardım ediyor' diye dışarıda kampanya yürütüyorlar. İçeride de ana muhalefet partisi buna destek veriyor. Bu akıl almaz bir şekilde. Sayın Kılıçdaroğlu, Senin ana muhalefet olarak hükümeti yıpratmak için bazı eleştirilerin olabilir ama Türkiye'ye karşı bu kadar geniş bir kampanya varken senin oraya katılmaman lazım.

Ana muhalefet partisi, siyaset biliminde iktidar yarısıdır. Ama şu anki ana muhalefet partisi küçük bir marjinal parti gibi hareket ediyor. Hiç ana muhalefet gibi değil.

İslam ile IŞİD'i yan yana getirmemek lazım

Halbuki bu konuda, Türkiye en başından beri Suriye konusunda tutarlı bir politika izledi. Suriye'deki haksızlıkların, zulümlerin hepsine karşı çıktı. Türkiye, Esed'e karşı muhalif gruplara destek olmaya çalıştı. O zaman IŞİD yoktu. Onlar başarılı olsaydı IŞİD filan çıkmazdı. Onlara uluslararası camia destek vermedi. IŞİD ortaya çıktı.

İslam ile IŞİD'i yan yana getirmemek lazım. Bu kadar İslam'a zarar veren görüntü ile IŞİD'i bi araya getiremezsiniz. Böyle örgütler en fazla zararı İslam'a, Müslüman'a veriyor. Türkiye böyle bir şeye nasıl yardım eder? İnsafsızca bunu söylüyorlar.

Türkiye'nin Suriye politikası çok açık. Halkın dediği olmalı dedik. Bu konuda da uluslararası alanda politika yaptı.

Türkiye insani yardım konusunda büyük bir yük yüklenmiştir. Şu anda 1 buçuk milyonun üzerinde Suriyeli var, Kobani'den gelenlerin sayısı da 200 bine yaklaştı. Bunlar Türkiye'de yaşıyor. Şubatta beşinci yılına girecekler. Biz bunların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunu uluslararası camia biliyor. Ama kendilerinin hiçbir katkısı olmamıştır. Şu ana kadar 4 milyar dolar bu yardımlar için Türkiye'nin harcaması var.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // ayse
isidi naletliyorum...
24 Temmuz 2015 08:40
 // ayse
Bu nasil vijdansizlik...
24 Temmuz 2015 08:39
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler