YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ile AB arasında 33'üncü fasıl açıldı
Türkiye, Avrupa Birliği katılım müzakerelerinde "Mali ve Bütçesel Hükümler"başlıklı 33'üncü fasıl açıldı.
Türkiye ile AB arasında 33'üncü fasıl açıldı
30 Haziran 2016 / 11:40 Güncelleme: 30 Haziran 2016 / 13:34

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne (AB) katılım müzakerelerinde "Mali ve Bütçesel Hükümler"başlıklı 33'üncü fasıl açıldı. Böylece katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16’ya ulaştı.

Bu fasıl, üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklara ilişkin kuralları kapsıyor. Bu alandaki müktesebat üyelikle birlikte doğrudan uygulanmaya başlamakta olup, söz konusu müktesebatın ulusal mevzuata aktarılması gerekiyor.

Bundan önce en son 17. Ekonomik ve Parasal Politika faslı 14 Aralık 2015 tarihinde Lüksemburg AB Dönem Başkanlığında müzakereye açılmıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar:

VİZE SERBESTİSİ DE GÖRÜŞÜLECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Her şeyden önce AB ile momentumun sürdürülmesi önemli" dedi. Türkiye'nin daha fazla fasıl açılmasını hak ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, bugün vize serbestisi için yol haritasının da AB uzmanlarıyla değerlendirileceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, vize serbestisiyle ilgili kesin bir yol haritasının ve her şeyin net olmasını istediklerini belirterek, "AB'den vize serbestisi konusunda verdiği sözü yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.

TÜM DÜNYAYI TERÖRLE SAVAŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Terör örgütleri arasında ayrım yapılamaz. Tüm dünyayı, terörün her türlüyse ayrım yapmadan savaşmaya çağırıyoruz. Ülkemizin AB ile müktesebatı açısından bu fasıl önemlidir. Türkiye ile AB ilişkileri önemli bir dönemden geçiyoruz. Ege Denizi'nde düzenli göçü artık kontrol altına aldık. Bugün açtığımız faslın ülkemize hayırlar getirmesini diliyoruz.

AB Bakanı Çelik'in açıklamalarından satır başları:

AVRUPA'NIN YENİDEN İNŞASINI BİRLİKTE DÜŞÜNEBİLİRİZ

Brüksel'de açıklamarda bulunan AB Bakanı Ömer Çelik, "6 ayın içerisinde iki faslı müzakerelere açmamız neleri başarabileceğimizi ortaya koymuştur" dedi.

Çelik, "Göç krizindeki işbirliğinin, Türkiye-AB birlikteliğinin krizler karşısındaki işbirliği kapasitesinin kanıtı olmuştur" diye konuştu. Bu işbirliğinin sonuçlarının ise ilham verici olarak gösterildiğini ve bundan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Avrupa'da en önemli tehlikenin aşırı sağ akımların yükselmesi olduğunu belirten Çelik, kalıcı bir çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye karşıtlığı aslında Avrupa karşıtlığı olduğunu belirten Çelik, Brexit'e de değinerek ana akım partiler Türkiye üzerinden söylem geliştirdiklerine başarılı olamadıkları görülmüştür.

Bakan Çelik, Avrupa'da yeni reformların zorunlu olduğunu ve Avrupa'nın yeniden inşasının birlikte düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Maliye Bakanı Naci ağbal'ın açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE VE AB ARASINDAKİ GÜMRÜK MEVZUATI İLERİ DÜZEYDEDİR

Her iki tarafta üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmiştir. Türkiye'nin bu fasılla yakından ilgili olan gümrük mevzuatı AB müktesabatı ile uyumludur. Türkiye ile AB arasında tesis edilmiş olan Gümrük mevzuatı oldukça ileri düzeydedir.

Türkiye'nin bu fasıldaki müktesebatı uyuglaması için gerekli kurumsallığa sahiptir. Türkiye üyelik ile birlikte AB'ye aktarılacak öz kaynakların takdim edilmesi raporlanması konusunda gerekli adımları atabilir.

 // Oguz
Arkadas istemiyoruz AB ye girmeyi, yarim asirdir kapisinda bekleyoruz, islam ortak pazar bizi bekliyor, halen Avrupa kapilarini asindirmaya devam ediyoruz. Referandum istiyoruz AB icin....
30 Haziran 2016 16:40
ALTERNATİF PARTİNİN ÇIKMA ZAMANI GELDİ-3
 // ismail emre
Paralel yapı bu dönemin alternatif bir partinin çıkma dönemi olduğunu çok iyi gördü ak parti henüz bu durum karşısında bir hamlesi yok çünkü dik durşunu kaybettikten sonra avrupayı yeniden dost edinmeye düşmanları ile ittifak haline gelmeye başladı ülke içi birliği sağlayamadı en büyük hatası teröristleri ülkeye kendi eli ile sokmak oldu...İdareci vasıflar tek tek kaybedildiyor...Umudunu ekonomik istikrara bağladı bunun için AB çok önemli duruyor yoldan sapış ise burada başlıyor..!...
30 Haziran 2016 Perşembe 16:11
ALTERNATİF PARTİNİN ÇIKMA ZAMANI GELDİ-2
 // ismail emre
Ak parti güzel yol katetti Halk ak partiye minnettardır..!! ama herşeyin yükseliş süreci ve çöküş süreci vardır..Çöküş sürecinin sinyalleri alınmaya başlandı...Artılar ve eksiler eşit hale geldi bu dönem alternatif bir partinin kendini anlatma dönemi olacak...Her zaman daha iyisine bu millet layıktır...Ak partiyi tüketen durum Dünyadaki değişim sinyallerini iyi okuyamamak ve tedbir alınamamasıdır...yıpranma ve çizgiden sapma yaşanıyor Yeni taze bir partiye ihtiyaç vardır......
30 Haziran 2016 Perşembe 16:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler