YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye için kritik geri sayım başladı
Türkiye için kritik geri sayım başladı
03 Ağustos 2015 11:31
Genel seçim sonrası hükümet kurmak için 21 günlük süre kaldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik başkanlığındaki AK Parti heyeti ile Haluk Koç başkanlığındaki CHP heyeti istikşafi görüşmelerde bugün final yapacak

7 Haziran genel seçimlerinin üzerinden 53 gün geçti. Hükümet kurmak için Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verilen 45 günlük sürenin bitmesine de 21 gün kaldı.

Kritik haftaya girilen süreçte, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik başkanlığındaki AK Parti heyeti ile Haluk Koç başkanlığındaki CHP heyeti istikşafi görüşmelerde bugün final yapacak. Son kez bir araya gelecek heyetlerin hazırlayacağı raporlar ışığında liderler ve parti yönetimleri koalisyon için müzakerelere geçilip geçilmeyeceğine karar verecek.

YETKİ ORGANLARINI TOPLAYACAKLAR

Bugün yapılacak son toplantının ardından iki parti heyetleri, görüşmelerden elde ettiği bilgileri, kendi tasniflerine göre, genel başkanlarına sunacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da, partilerinin yetkili organlarını toplayarak gelinen aşamayı masaya yatırması bekleniyor.

YAŞ toplantıları nedeniyle AK Parti'de son sözün hafta ortasında söylenmesi öngörülüyor. Parti yönetimlerinden çıkacak kararlar ışığında, “hazırlık görüşmeleri"nin ardından “koalisyon müzakereleri"ne geçiş olup olmayacağının netleşeceği belirtiliyor. Başbakan Davutoğlu, heyetlerin vereceği raporlar eşliğinde alacağı karar sonrası “müzakerelere geçiş" görüşü ortaya çıkarsa, Kılıçdaroğlu'na görüşme talebini iletecek.

Davutoğlu'nun, ikinci tur görüşme kapsamında, MHP Lideri Devlet Bahçeli'yle de görüşebileceği belirtiliyor. Başbakan'ın, hükümet kurulamayacağı sonucu ortaya çıkması halinde görevi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iade etmesi bekleniyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler