YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye her geçen gün zenginleşiyor"
"Türkiye her geçen gün zenginleşiyor"
04 Ekim 2013 15:44
Avcılar'da, cami açılışına katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin her geçen gün geliştiğini, zenginleştiğini belirtti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avcılarda Hazreti İbrahim Camii'nin açılış programına katıldı. Camide Cuma namazını kılan Bağış, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye her geçen gün gelişiyor, zenginleşiyor, büyüyor, demokratikleşiyor ve bu büyük millete yakışır bir hale geliyor. Çok şükür, Türkiye çok farklı bir noktada. Hatırlarsınız; bir zamanlar 70 cente muhtaç bir ülkeden bahsedilirdi. Bir zamanlar 1 milyon dolarlık bir kredi için Lüxemburg'ta kapılarda bekletilen bakanlardan başbakanlardan bahsedilirdi.” ifadelerini kullandı.

Egemen Bağış, Türkiye’nin, insani meselelere gösterdiği öneme vurgu yaparak, “Sadece geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarının sivil toplum kuruluşlarının sizin gibi hayırsevelerin Türkiye’nin dışındaki insani meselelere aktardığı yardım 2.4 milyar dolar oldu.” dedi.

Bağış, Türkiye’nin dışarıdaki insanlara en çok yardım yapan 4 ülkeden bini olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Uluslararası bir çalışma kendi vatandaşlarının dışındaki insanlara yardım yapan ülkeler sıralamasında Türkiye’yi 4. sırada gösteriyor Amerika birleşik devletleri 28 ülkenin ortak bütçesiyle ortak hareket eden Avrupa birliği ve İngiltere’den sonra en çok yardım yapan ülke haline geldik.”

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler