YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye gün olur jest yapar, gün olur rest çeker
AB Bakanı Bağış, Türkiye'nin büyük bir devlet olduğunu ve her türlü opsiyonu değerlendireceğini belirtti ve "Gün gelir jest yapar, gün gelir rest çeker" dedi.
Türkiye gün olur jest yapar, gün olur rest çeker
29 Mart 2013 / 13:41 Güncelleme: 29 Mart 2013 / 13:43

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı tarafından düzenlenen ''AB Krizine Karşı Sosyal Belediyecilik Sempozyumu''ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın, Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin aleyhine işlemeye başladığı ve revize edilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarına ilişkin soru üzerine Bağış, bundan yaklaşık iki yıl önce Çağlayan, AB'nin Ticaretten Sorumlu Komisyon Üyesi Karel de Gucht ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle ile İstanbul'da bir toplantı gerçekleştirdiklerini, orada konuyla ilgili hassasiyetlerini aktardıklarını belirtti. O günden sonra, AB Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililerin bu konuları değerlendirdiklerini, Komisyon'daki muhataplarıyla istişare halinde bulunduklarını ifade eden

Bağış, şöyle devam etti:

''Türkiye büyük bir devlettir. Aynı zamanda, her türlü opsiyonu değerlendirir. Gün gelir jest yapar, gün gelir rest çeker. AB'nin de Türkiye'nin ekonomik potansiyelini dikkate alarak özellikle yeni yaptığı serbest ticaret anlaşmalarında Türkiye'nin de bir Gümrük Birliği üyesi olarak aynı haklardan yararlanabilmesi için gerekli güvencelere kavuşması konusunda adım atması gerekir. Zannediyorum, Ekonomi Bakanımızın çağrısı da, o adımların atılmasına yönelik kendilerini uyarıcı, hatta uyandırıcı niteliktedir.''

Rum kesiminde Türk bayrağı yakılması

AB Bakanı Bağış'a, ekonomik krizden etkilenen Rum kesiminde Türk bayrağı yakılmasını nasıl değerlendirdiği de soruldu. Bağış, ''Tabii ki o bayrağın yakılması onların haddi değildir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bu bayrak yakanlara çok net bir tepki vermesini bekliyoruz. O bayrağa kurban olsunlar'' dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler