YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye, görüşme ortamı sunabilir"
"Türkiye, görüşme ortamı sunabilir"
"Türkiye, görüşme ortamı sunabilir"
18 Temmuz 2008 / 19:22 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'ye hareketinden önce havaalanında basın toplantısı düzenledi.


Başbakan Erdoğan toplantıda, Kıbrıs'ta içinde bulunulan aşamayı ve Ada'da adil kalıcı kapsamlı bir çözüme ulaşmak için bundan sonra yapılması gerekenleri değerlendireceklerini, KKTC ekonomisinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.


Yavru vatanın sosyal ve ekonomik kalkınması için her türlü desteği verdik yardımlarımızı artırdıklarını belirten Erdoğan, "Kıbrıs'ta çözümden yana kararlı tavrımız sürüyor. Aynı zamanda KKTC üzerindeki haksız kısıtlamaların kaldırılması için çalışıyoruz ve görüşmelerimiz sürüyor." dedi.


Başbakan İran ve ABD arasındaki son günlerde gelişen diplomasi trafiğinde Türkiye'nin rolüne ilişkin ise şunları söyledi: "İran konusunda olumlu yapıcı bir yaklaşım sürecine girildi, bu süreçte bize de görevler düşecek. Tarafların geleceğe dönük bizden beklentileri olabilir. Türkiye, taraftar için rahat görüşme ortamı sunabilir."


Erdoğan bir gazetecinin sorusu üzerine, İran ile Türkiye arasında terörle mücadele konusunda ciddi bir işbirliğinin olduğunu ifade ederek, şu anda Türkiye-ABD-Irak nasıl PKK'yı ortak düşman ilan ettiyse, Türkiye-İran arasında da bu yaklaşımın olduğunu ve yapılan hava operasyonlarında da bu durum sözkonusu olduğunu sözlerine ekledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler