YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye ekonomisi geleceğe dair umut vermiyor!"
"Türkiye ekonomisi geleceğe dair umut vermiyor!"
21 Kasım 2013 11:31
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, ''Bölücülüğün gölgesinde kalan, son açıklanan başarısız ekonomik rakamlar'' başlığı altında Türkiye ekonomisinin son durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İktidar tarafından son açıklanan Orta Vadeli Program'dabu yılın tümündeki büyüme oranı aşağı doğru revize edilerek yüzde 3.6'ya çekildiğini ve 2014 yılı için oldukça düşük bir oran olarak yüzde 4 hedeflendiğini hatırlatan Tanrıkulu, yıllık ihracat hedefinin 158 milyar dolardan 153,5 milyar dolara düşürüldüğü, dış ticaret açığının ise 95 milyar dolardan, 98 milyar dolara yükseltildiğinin görüldüğünü belirtti.

2013 yılı için başlangıçta öngörülen TÜFE bazında enflasyon hedefinin, yukarı doğru revize edilerek yüzde 5.3'ten, yüzde 6.8'e yükseltilse de; açıklanan rakamlara bakıldığında, enflasyonun bu hedefi aşarak, daha da yükseleceğinin kesinleştiğini öne süren Tanrıkulu, Türkiye'de işsizlik oranının yüzde 9.8'e, işsiz sayısının 2,8 milyon kişiye yükseldiğini kaydetti.

Cari İşlemler hesabının 9 ayda 49 milyar dolar açık verdiğine işaret eden Tanrıkulu, ''Cari açık ekonomimizde tehdit oluşturmaya devam ederken, bu tehdidi bertaraf edecek hiçbir yeterli ve ciddi tedbirin alınmadığını görmekteyiz'' değerlendirmede bulundu,

Kısa vadeli dış borç stokunun 125,3 milyar dolara, merkezi yönetim brüt borç stokunun da 574,9 milyar liraya çıktığını hatırlatan Tanrıkulu, bütçenin ekimde 3,2 milyar lira, 10 ayda 7,7 milyar lira açık verdiğini kaydetti. Tanrıkulu, şunları kaydetti:

'' Geçen yıl TBMM Genel Kurulu'nda 2013 yılı bütçesinin görüşmelerinde dile getirdiğimiz sorunlar birer birer ortaya çıkmaktadır. Şimdi 2014 yılı bütçesi gündemdedir. Daha şimdiden seçim ekonomisi uygulanacağının öncü haberlerini veren 2014 yılı bütçesi hakkındaki olumsuz görüşlerimizi TBMM Genel Kurulu'nda dile getireceğiz.

Çünkü bu bütçe de, tıpkı diğer bütçeler gibi milletimizin cebinden daha fazla para çıkmasını tasarlayan bir bütçedir. Tüm bu olumsuzlukları milletimize yaşatanlar ise bir başka Türkiye'de yaşamakta, kendi etrafındakilerin ve hayallerinin dışındakileri yok saymaktadırlar.

Ayakları yere basmayan bu anlayışın gerçeklerle yüzleşeceği ilk seçimler yakındır. MHPolarak; gerek ekonomik, gerekse sosyal alanda milletimizin hak ettiği yaşam standartlarının sağlanması için tüm çabamızla mücadelemizi sürdürmekteyiz.''

 

AA

21:11
 // Dogrusu
On yıldır konuşuyosunuz ekonomi çöktü battı ama ne oldu türkiye şuanda dünyanın takdirini kazanmış bir ülke bu başarı akp nin tabi kıskananlar olacak....
21 Kasım 2013 21:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler