YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye depreme hazır değil"
"Türkiye depreme hazır değil"
17 Ağustos 2013 13:45
Gürsel Tekin, 19 Ağustos 1999 Depremi'nin yıl dönümünde yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin depreme hazır olmadığını söyledi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Taksim Gazeteciler Lokali'nde 19 Ağustos 1999 Depremi'nden 14 yıl sonra gelinen noktayla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Toplantıya Gürsel Tekin’in yanı sıra İstanbul Milletvekili Profesör Doktor Haluk Eyidoğan, Doğal Afetler ve Çevre Komisyonu Koordinatörü Mutlu Gürler de katıldı.

Toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Türkiye'nin deprem konusunda hazır olmadığı çok net bir şekilde görünüyor. Halen İstanbul’da yapı stokunuzu bilmiyorsanız Sayın Başbakanın da dediği ben de rahatsızım. 6-7-8 emsallerinin kaç olduğuna sorusuna cevap yoksa İstanbul’da depreme hazırlıklı olunmadığı çok net bir şekilde ortadadır.

1999 Marmara Depremi'nden sonra İstanbul’da çok ciddi önemler alındı. En azından Sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde hazırlanan hiçbir şey uygulanamadı. Depremde kullanılması gereken arsaları yandaşlarına peşkeş çektiler. 'Yandaş' demek zorundayım çünkü elimizde belgeler var” ifadelerini kullandı.

Gürsel Tekin, basın mensuplarının Mısır’daki darbe sorusuna ilişkin yanıtı ise, “Katliamları şiddetle kınıyoruz. Biraz da kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Sayın Başbakan, ‘One munite’ olayından sonra Mısır da dahil olmak üzere Orta Doğu coğrafyasında tur atıp döndüğünde, 'Sıfır sorunumuz var' demişti

. Daha sonra sıfır sorunla beraber 3 komşumuzla düşman olduk. Şimdi de hemen hemen bütün Orta Doğu'yla düşman vaziyetteyiz. Doğrusu benim anlamakta zorluk çektiğim en önemli şey, Sayın Başbakan siz yılda 5 kez 6 kez Katar’a gidip geliyordunuz. Bu Katar’la Arabistan’la ne oldu da bir gecede aranız bozuldu?

Küresel oyuncak haline getirdiler Türkiye’yi. Şimdi bu aksaklıkları CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Orta Doğu’ya giderek düzeltmek zorunda kalacaktır” şeklinde oldu. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başkan adaylığıyla ilgili soruya ise Tekin, “Hiç merak etmeyin. Depremi merak edin. Mısır’ı merak edin. Biz hiç merak etmiyoruz” şeklinde cevap verdi.

Bursa’da yeni bir kentsel dönüşüm projesine dikkat çeken Gürsel Tekin, “Bursa’da yeni bir kentsel dönüşüm projesi başlatacaklar. Bunun bir kentsel dönüşüm olmadığını sayın vekilimiz net bir şekilde ifade etti.

Sayın Başbakan Kars’a gittiğinde ne demişti? Kendisi de çok rahatsız olmuştu. 'Bu tarihi kentin ortasında bu ucube olur mu?' demişti. Sayın Başbakan siz eski belediye başkanısınız. Şu fotoğrafa bakın, eğer Bursa’da yıkmak istediğiniz yer varsa orası tam da burasıdır. O tarihi Bursa’nın ortasına hançer gibi saplanmış bu fotoğrafı bir kentsel dönüşüm olarak bize sunuyorsanız, 'Vay halimize' demek istiyorum” ifadelerini kullandı.

k.... la gülüyorum size
 // malikiK
Vallhi sizden siyasetçi falan olmaz. Emin ol türkiye 2000 li yıllardan öncesinden daha hazır depreme... Ama ben sizin niyetinizi yada daha doğrusu Türk halkı niyetinizi çok iyi biliyor. Amacınız seçim probagandası hemde İstanbul i,çin. Ama benim gibi halkın cevabı şu size '' Türkiye depreme hazır da cehepe Mart taki depreme hazırmı?'' bence onu biraz düşününde sandık gelmeden çıkın bian önce sokakları karıştırın..........
17 Ağustos 2013 Cumartesi 18:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler