YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye cezai konularda uluslararası adli iş birliği yapacak
Türkiye cezai konularda uluslararası adli iş birliği yapacak
06 Nisan 2016 14:51
TBMM Adalet Komisyonu, Cezai Konularda Uluslararası Adli İşbirliği Kanunu Tasarısını kabul etti.

TBMM Adalet Komisyonu, Cezai Konularda Uluslararası Adli İşbirliği Kanunu Tasarısını kabul etti.

Tasarı, cezai konularda uluslararası adli iş birliğinin usul ve esasları ile yabancı devletlerle cezai konularda yapılacak adli iş birliğini kapsıyor.

Tasarıya göre, Adalet Bakanlığı, taraf olunan milletlerarası andlaşmalar veya mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde, yabancı devletlerin adli işbirliği taleplerinin kabulü ile Türk adli mercilerinin yapacağı iş birliği taleplerinin uygunluğu ile uygulanacak adli işbirliğinin türü ve izlenecek yöntem konusunda karar verecek. 

Bakanlık, adli iş birliği kapsamında devletlerce talep edilen bilgi ve belgelerin kullanılmasına muvafakat verebilecek, bunların kullanılmasını sınırlandırabilecek, teminat veya şarta bağlayabilecek.

Tasarıya göre, yabancı ülkede işlenen suç nedeniyle hakkında ceza soruşturması başlatılan veya mahkumiyet kararı verilen yabancı, soruşturmanın sonuçlandırılabilmesi ya da cezanın infazı amacıyla isteyen devlete iade edilebilecek.

Yabancı devletlerin adli iş birliği taleplerinin kabulü ile Türk adli mercilerinin yapacağı iş birliği taleplerinin uygunluğu konusunda Adalet Bakanlığı karar verecek.

Adli iş birliği kapsamında gelen bilgi ve belgeler, gönderen devlet izin vermedikçe, talebe konu olan soruşturma veya kovuşturma ya da infaz işlemleri dışında kullanılamayacak.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler