YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün güne yoğun olar
Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün güne yoğun olar
Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün güne yoğun olar
26 Şubat 2008 / 14:46 Güncelleme: 26 Şubat 2008 / 00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün güne yoğun olarak başladı. Grup konuşmalarının yapıldığı Meclis'te ilk önce AK Parti Lideri Başbakan Erdoğan konuştu. Erdoğan'ın ardında MHP Genel Başkanı DeveT Bahçeli grubuna hitap etti. Şu anda ise CHP Lideri Deniz Baykal Meclis'te milletvekillerine sesleniyor.


BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN AYRINTILAR

 

Millet olarak, vatan evlatları olarak, hepimiz büyük bir sınavdan geçiyoruz. Gün, yüreklerimizin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini en üst seviyede gösterme günüdür. Gün, bütün provokasyonları bertaraf ederek milletçe kenetlenme, bütünleşme günüdür. Allah, milletimizin, askerimizin yar ve yardımcısı olsun. Bugüne kadar her şehit haberiyle tarifsiz acılar çektik. Yürekleri dağlanan şehit anneleriyle, şehit babalarıyla, şehit eşleriyle, şehit evlatlarıyla birlikte yüreklerimiz acıya boğuldu. 70 milyon insanımızın bu acısından kendi hain emelleri için bir sonuç çıkmasını bekleyenlerin hayalleri hep kursaklarında kaldı. Sınır ötesi operasyonlarla terörle mücadelede çok önemli bir aşamaya geçtik. Bu süreçte, terör örgütünü etkisiz hale getirmek ve izole etmek için çok boyutlu bir mücadele sürdürüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti bütün vatan evlatlarıyla, yetmiş milyon vatandaşıyla birlikte terör ve terörist karşısında yek vücut olmuştur.''

 

PAZARLIK İDDİALARINI YALANLADI

'Zaman zaman bazı şeyler söyleniyor; 'acaba ne verildi bunlar karşılığında' gibi... Sağır duymaz uydurur. Kusura bakmasınlar. Şunu iyi bilsinler ki Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, şu ana kadar hiçbir şey karşılığında bu kararını almış değildir. Attığı her adımı inanarak, bilerek, bölgenin huzuru ve kendi milletinin huzuru için atmıştır, herhangi bir şey karşılığında değil... Öyle zannediyorum ki bu ifadeleri kullananlar, eski alışkanlıklarından kaynaklanarak bunları kullanıyorlar. Onların bu tür alışkanlıkları olabilir. Onlar bir şeyler karşılığında bu işleri yapmış olabilirler. Ama 58, 59 ve 60. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri, asla hiçbir şey karşılığında böyle bir pazarlığa girmemiştir.

 

ÇİFÇİLERE MÜJDEYİ VERDİ

Daha önce iki taksit halinde yapılan mazot ve gübre destek ödemeleri mart ayında tek ödeme şeklinde yapılacak.

 

MHP LİDERİ BAHÇELİ'NİN KONUŞMASINDAN

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türbanlı öğrencilerin üniversitelere girmesi için Anayasa değişikliği yeterli'' diyen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın yetkisini aşan bir yorum yaptığını belirtti.  

"Gelişmeler ve bazı açıklamalar mutabakatın muhataplarından olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin YÖK Kanunun Ek 17'nci maddesinde yapılması kararlaştırılan değişikliği sürüncemeye ve zamana bırakmaya, hatta bundan vazgeçmeye niyetlendiği yönündedir" diyen MHP lideri, "Oysa ki bize göre, Anayasa değişiklikleriyle ilgili Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak itiraz süreci ile ek 17'nci maddedeki değişikliğin kanunlaşması birbirinden ayrı mütalaa edilmesi gereken farklı safhalardır." şeklinde konuştu.

 

YÖK BAŞKANI YETKİSİNİ AŞTI

Bahçeli ayrıca, "Diğer taraftan, YÖK Başkanlığı'nın Anayasa'da yapılan son değişikliklerin yeterli olduğuna ve YÖK Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliğe gerek olmadığına dair yetkisini aşan yorumu ise bundan sonra yüksek öğretimde çok sıkıntılı bir dönemin başlayacağını göstermektedir" dedi. Devlet Bahçeli, "Şayet YÖK Başkanlığı'nın ek 17 maddede yapılacak değişikliğe ihtiyaç olmadığına yönelik yaklaşımı kabul görür ise kıyafet konusunda tam bir kargaşa yaşanması ve her tür kıyafetin giyilmesi gibi bir tehlike karşımıza çıkabilecektir. Kaldı ki tartışma şimdiden alevlenmiştir. Aceleyle verilmiş YÖK kararı sonucu üniversitelerde, başörtüsü ile girilebilen ve girilemeyen ayrımı doğmuş, uygulamada çelişkiler ortaya çıkmıştır. Bu durum mevcut huzursuzluğu daha da artırmış, üniversite camiasında bölünme ve hizipleşmeleri kuvvetlendirmiştir" şeklinde konuştu. 

CHP LİDERİ BAYKAL'IN KONUŞMASINDAN

Türkiye'nin rotası çok tehlikeli bir istikamete doğru sürükleniyor diyen Baykal şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANI TEREDDÜT İÇİNDE


"Türkiye ulusal kaynaşma gününde, temelden sarsan bir olayla karşılaştı. Anayasa değişikliği ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanı 11 gün anayasa değişikliğini beklettikten sonra operayon gecesi bu değişikliği oynadı. Herkes tam bir millet oalrak bütünleşmişken, birden bir bunu milletimize yaşatmayacak bir hareketle bu yasayı onayladı. Bu yakışıksın bi karardır. Türkiye'nin hissiyatına uymayan, tam tarihi bir olayın arkasına saklanarak imzalanmıştır. "

 

SINIRÖTESİ HAREKATI: 

"Teröle mücadele yeni bir duyarlılıka ele alınmalı. Keşke Dağlıca'da yaşananlar olmadan bugünlere gelmiş olsaydık Türkiye'nin kendini savunmma iradesine sahip olduğunu gösterdi. Bu büyük askeri harekat, TSK'nın ve TC'nin kendisini savunma iradesinin ne kadar güçlü oalrak çıkabileceğinin göstergesidir. Ortaya çıkan gösğsümüzü kabartmıştır. "

 

 

                                                                                                      

 

 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler